Wywodzący się z lat 50 ubiegłego wieku i zapoczątkowany w USA styl loftowy doskonale odnajduje się także w naszych rodzimych wnętrzach. Dzięki temu zyskuje coraz większą popularność.
Aby móc cieszyć się piękną przestrzenią zaaranżowaną w tym stylu, wcale nie musimy kupować nieruchomości poprodukcyjnych. Efekt ten możemy także otrzymać w klasycznym mieszkaniu.
Wnętrza zaaranżowane w stylu industrialnym cechują się przede wszystkim prostotą i surowością. Brak w nich miejsca na ozdobne bibeloty, odważne kolory czy też ekstrawagancje. Aby styl loftowy wyglądał naprawdę efektywnie, najlepiej w trakcie jego aranżowania ograniczyć się do trzech barw. Najbardziej popularnym rozwiązaniem kolorystycznym w tym przypadku są połączenia bieli, szarości i czerni, szarości, miedzi i czerni lub szarości i czerni.
Dodatkowo mieszkania urządzone w stylu loftowym powinny cechować się jak najmniejszą ilością ścian działowych i przegrodzeń. Należy bowiem pamiętać, że styl ten wywodzi się z hal produkcyjnych i warsztatów, w których przestrzeń była najczęściej jednym wielkim placem. Dlatego postaw na przykład na kuchnię połączoną z salonem.
Ściany i podłogi to baza, która pozwoli uzyskać oszałamiający efekt w trakcie urządzania loftowych mieszkań. W przypadku ścian należy postawić na takie materiały jak beton lub cegła, które swoją surowością idealnie nawiązują do czasów industrialnych wnętrz.
Natomiast jeśli chodzi o podłogi, świetnym rozwiązaniem będzie parkiet wykonany z postarzanego drewna lub płyty o betonowej, surowej strukturze.
Mając już bazę, warto teraz pomyśleć o wyposażeniu wnętrza. W mieszkaniach loftowych idealnie sprawdzą się wszelkiego rodzaju meble z duszą, które przeżyły już czasy swojej świetności, jednak dzięki nam mogą odzyskać drugą młodość. Ciekawym rozwiązaniem są także wszelkiego rodzaju stoliki, kanapy i krzesła wykończone za pomocą metalu, który jest charakterystycznym surowcem dla industrialnych pomieszczeń. Przy wyposażaniu wnętrza warto jednak pamiętać, że najważniejsza jest niczym nieograniczona przestrzeń, dlatego należy zachować umiar, jeśli chodzi o ilość mebli i dodatków i ograniczyć się wyłącznie do tych niezbędnych dla zachowania funkcjonalności danych pomieszczeń.
Mieszkanie zaaranżowane w stylu industrialnym nie mogłoby się także obejść bez właściwego oświetlenia. W tym przypadku królować będą wszelkiego rodzaju lampy stylizowane na stare fabryczne reflektory, najlepiej takie mocowane wyłącznie na długim kablu. Obecnie w sklepach można znaleźć wiele różnorodnych modeli lamp i opraw oświetleniowych, które doskonale wpisują się w stylistykę loftowych wnętrz, a do tego spełniają normy bezpieczeństwa i energooszczędności.
Urządzając mieszkanie w stylu loftowym, należy przede wszystkim pamiętać o tym, że styl ten wywodzi się z poprodukcyjnych wnętrz. Dlatego też nie ma w nim miejsca na firanki w oknach. Jedyną alternatywą mogą być długie ciężkie kotary lub zasłony. Warto także zrezygnować z wszelkiego rodzaju bibelotów. Doskonałym zamiennikiem będą wszelkiego rodzaju abstrakcyjne obrazy, nawiązujące swoją stylistyką do ojców założycieli stylu loftowego, czyli artystów.
Wbrew pozorom urządzenie mieszkania w stylu loftowym nie jest skomplikowaną sztuką. Należy jedynie pamiętać o kilku kluczowych zasadach i materiałach, które stanowią podstawę tego modnego trendu wnętrzarskiego. Jego ogromna popularność sprawiła, że w sklepach można znaleźć niemal wszystkie niezbędne elementy potrzebne do wprowadzenia go do naszego wnętrza.