Artykuł sponsorowany
Żywienie zwierząt ma ogromny wpływ na ich zdrowie i jakość życia. W gospodarstwie inwentarz jest jednym ze źródeł dochodu, dlatego należy dbać o dietę i kondycję zwierząt. Odpowiednie karmienie wymaga przede wszystkim znajomości potrzeb danego gatunku oraz zapotrzebowania danego osobnika. Przekonaj się, jakimi zbożami należy karmić poszczególne gatunki zwierząt gospodarskich.
Każdy gatunek i każde zwierzę ma bardzo indywidualne potrzeby żywieniowe. Bez paszy dopasowanej do danego układu pokarmowego, zwierzęta będą chorować, a jeśli hodowane są na mięso, zła dieta znacząco wpłynie na jego jakość. Świnie To niezwykle inteligentne zwierzęta, bardzo silnie oddziałuje na nie stres, co może mieć niekorzystny wpływ na masę ich ciała. Co więc powinny jeść świnie? Ich pasza powinna być oparta na różnego rodzaju zbożach. Najczęściej stosuje się żyto oraz pszenicę, choć najbardziej optymalne, jeśli chodzi o potrzeby żywieniowe trzody, są jęczmień i owies. Dodatkiem do paszy dla świń mogą być śruty poekstrakcyjne, oraz różnego rodzaju koncentraty, które będą stanowić urozmaicenie diety i wspomogą suplementację. W przygotowywaniu pasz dla świń bardzo przydatne mogą okazać się śrutowniki do zboża.
Bydło to zwierzęta hodowane zazwyczaj na mleko, mięso lub do pracy fizycznej. Te gatunki zwierząt są też duże i zazwyczaj dość masywne, przez co mają ogromne zapotrzebowanie kaloryczne. Do samodzielnego przygotowywania paszy dla bydła niezbędny może okazać się śrutownik, ponieważ rozdrobnione ziarna zbóż są bezpieczniejsze, a składniki odżywcze i mineralne są w tej formie lepiej przyswajalne. Najpopularniejszymi zbożami, jakie wykorzystuje się w paszach dla krów, koni i innego bydła, są jęczmień, owies oraz pszenżyto. Rzadziej stosuje się pszenicę oraz żyto, ponieważ zawierają one mniej wartości odżywczych. Często spotykana w paszach jest też kukurydza, która jest doskonałym wypełniaczem i pełni rolę uzupełnienia diety.
Aby kury niosły dużo smacznych jajek, a ich mięso było dobrej jakości, potrzebują zdrowej i zbilansowanej diety, dopasowanej do ich potrzeb. Zboża w diecie drobiu to 60 do nawet 80% całego pożywienia. Szacuje się, że jedna kura w ciągu roku może zjeść nawet 30 kilogramów ziarna. Jęczmień doskonale pobudza przemianę materii u kur, z kolei kukurydza świetnie wpływa na przyrost masy ciała drobiu.
Bardzo ważne w dbaniu o zdrowie i dobre samopoczucie zwierząt gospodarskich jest także zapewnienie stałego dostępu do wody pitnej. Woda powinna być zawsze świeża, czysta i łatwo dostępna. Zanieczyszczaniu wody w zagrodach zwierząt zapobiegają poidła dostosowane do różnych gatunków. W swojej ofercie posiada je na przykład sklep rolniczy. Takie dozowniki zapewniają łatwy dostęp do picia w każdym momencie i nie wymaga częstego wymieniania wody, gdyż nie psuje się ona tak szybko, jak na przykład w wiadrze lub rynnie.
Zdjęcie główne: pexels.com/Pixabay