Projektanci wnętrz coraz częściej się zgadzają, że liczy się nie ilość, a jakość. Minimalistyczna kuchnia to nie tylko ciekawy styl, ale także wiele funkcjonalnych rozwiązań, które ułatwią pracę w kuchni.
Po dość długim okresie przeładowania dodatkami przyszedł czas na minimalizm. Proste, oszczędne w konstrukcji formy łączą się z czystą estetyką. Jest to doskonały styl do małych przestrzeni, ponieważ wykorzystuje pomysłowe rozwiązania na przechowywanie przedmiotów. Minimalistyczne dodatki sprawią, że mała kuchnia nabierze charakteru.
Za sprawą popularności książek i blogów poświęconych filozofii minimalizmu, coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, że nie potrzebuje przesadnie wielu przedmiotów do życia. Posiadanie przestaje się wiązać z wyrażaniem swojego statusu i chwaleniem się przed znajomymi. Cenimy skromniejsze i bardziej przemyślane wnętrza.
Zamiast wielu wątpliwej jakości mebli lub akcesoriów lepiej wybrać jedną, dobrą gatunkowo rzecz, która rzeczywiście sprawi nam radość. Wybierając minimalizm, ludzie starają się uporządkować nieład, który do tej pory panował w domu. Jest to doskonały styl szczególnie dla małych przestrzeni, gdzie mniejsza ilość przedmiotów pozwala na większą swobodę w poruszaniu się po mieszkaniu. Szczególnym miejscem w domu jest kuchnia, w której trzeba pomieścić wiele akcesoriów, których używamy z mniejszą częstotliwością. Warto utrzymać ją w jasnej kolorystyce w naturalnym stylu.
Styl minimalistyczny jest świadomym wyborem życia w większym ładzie i harmonii. Oddają to także meble – mają zazwyczaj prostą formę oraz niewiele dodatków. W kuchni najczęściej można się spotkać z całkowicie gładkimi frontami, otwieranymi na mechanizmy zatrzaskowe. Blaty również utrzymywane są w spójnej, jasnej kolorystyce.
Funkcjonalny design pozwala na lepsze wykorzystanie możliwości przestrzeni i zmieszczenie wielu rzeczy. Jest to szczególnie przydatne w kuchni: w szafkach o przemyślanej budowie spokojnie zmieścimy toster, kilka rodzajów blach do pieczenia, mikser kielichowy i wiele innych sprzętów, których używa się tylko raz na jakiś czas. Ważne jest jednak bieżące przeglądanie, czy wszystkie urządzenia są sprawne i czy rzeczywiście mamy z nich pożytek.
Jeżeli nie, nie ma powodu, żeby zabierały miejsce w minimalistycznej kuchni. Ozdobą kuchni może być piękna kolorowa misa pełna owoców lub oryginalny wazon ze świeżymi kwiatami. Zdecydowanie lepiej unikać jaskrawych, przesadzonych kolorów i wzorów, ponieważ będą zaburzały porządek przestrzeni. W minimalizmie bardzo istotne jest dobre, w miarę możliwości naturalne, oświetlenie. Aby wydobyć wszystkie atuty przestrzeni, należy zamontować lampy z ciepłym, jasnym światłem.
Nie należy mylić minimalizmu kuchni z surowym stylem industrialnym. Poza ogólnymi zasadami daje on dużą dowolność w kreowaniu własnej przestrzeni. Ważnym elementem okazują się dodatki. Najczęściej występują w formie dekoracyjnych dzbanków, mis i innych obiektów użytkowych. Ważne miejsce w minimalizmie zajmują rośliny. Do kuchni można wybrać pomysłowe doniczki wykonane z nietuzinkowych materiałów, w których można hodować świeżą bazylię czy oregano.
Ze względu na niewielką ilość dodatków w minimalistycznym stylu, warto poświęcić temu wyborowi odpowiednio dużo czasu. Dzięki temu decyzja będzie bardziej przemyślana i jest mniejsza szansa, że dany wazon czy zegar ścienny znudzą się lub zepsują po miesiącu użytkowania. Minimalizm najczęściej wiąże się ze stonowanymi kolorami. Paleta barw obejmuje między innymi odcienie piaskowe, biel, szarości, beż, ale także lawendę czy błękit. Odpowiednio dobrane dodatki mogą delikatnie przełamać taką monotonię. Sporadyczny akcent kolorystyczny w postaci intensywnego niebieskiego lub zielonego może ożywić przestrzeń i nadać jej ciekawego, bardziej indywidualnego charakteru.