Miękkie poduszki i dywany, otulające koce i narzuty, a do tego jeszcze lampy, świeczniki, ścienny zegar i drewniane akcenty. Proponujemy dekoracje, które świetnie nadadzą przytulnego charakteru i dopełnią salon utrzymany w skandynawskim stylu.
Już od wielu lat styl skandynawski jest jednym z najpopularniejszych, jakie stosujemy w naszych wnętrzach. Pełno tutaj nawiązań do natury i otaczającego świata – króluje przede wszystkim drewno, ale też kamień, bawełna, len czy juta. Wszystko z poszanowaniem środowiska i dodatkowo dobrze wpływa na osoby cierpiące na alergię (sztuczne tkaniny zbierają więcej kurzu i alergenów).
Kolorystyka jest jasna – biele, szarości i beże – optycznie powiększająca przestrzeń, nadająca uczucie świeżości. Jej przełamaniu służy chociażby wszechobecne drewno oraz dodatki wykonane z miękkich i przyjemnych w dotyku materiałów, a także liczne źródła światła (im jaśniej w domu, tym lepiej) i geometryczne wzory. Stanowi doskonałą bazę najróżniejszych aranżacji – do neutralnych barw i mebli pasuje naprawdę wiele dodatków.
Styl skandynawski nadaje się doskonale zarówno do dużych, jak i małych powierzchni. Jest on bardzo uniwersalny i praktyczny. Wszystkie meble oraz dodatki są funkcjonalne i pozwalają zachować harmonię. Wybraliśmy kilka dekoracji, które doskonale wpisują się w tę estetykę.
W skandynawskim salonie nie może zabraknąć tekstyliów – miękkich poduszek, koców czy narzuty. Oczywiście są one wykonane z naturalnych materiałów, czyli bawełny, wełny lub lnu, które są też ciepłe i miłe w dotyku.
>> Zobacz: Jaki dywan do skandynawskiego salonu?
Poduszki mogą być kwadratowe lub okrągłe, duże i małe, kolorowe czy wzorzyste. Popularne są leśne motywy roślinne, nadrukowane napisy, kontury zwierząt (szczególnie wilków, jeleni i sów), geometryczne zawijasy, ale też typowo norweskie wzory, które nadadzą się świetnie w miesiącach jesienno-zimowych.
Takie tekstylia stanowią doskonały akcent kolorystyczny na tle stonowanej palety barw. Koc będzie pięknie się prezentował rzucony na wygodnym fotelu (popularny jest tak zwany uszak), zaś poduszki ozdobią sofę.
Kącik wypoczynkowy w salonie nabierze przytulnego charakteru nie tylko dzięki wspomnianym wyżej tekstyliom, ale również dzięki dywanowi – bawełnianemu, wełnianemu czy jutowemu. Przy stoliku kawowym świetnie sprawdzi się chociażby bawełniany dywanik z frędzlami. W salonie można postawić na jeden minimalistyczny dywan, ale Skandynawowie często łączą kilka obok siebie, nawet różniących się wzorem czy kolorem.
Styl skandynawski jest bardzo rozświetlony. Źródeł światła powinno być co najmniej kilka – jeden żyrandol na środku salonu to zdecydowanie za mało. W zależności od wielkości pomieszczenia, możemy postawić lampę podłogową – tutaj kultowe stały się lampy na trójnogu z białymi kloszami – albo mniejsze stołowe, utrzymane w pastelowej kolorystyce, a także z elementami drewnianymi, wiklinowymi czy plecionymi.
Warto też zwrócić uwagę na lampiony i świeczniki ustawione w różnych miejscach, na przykład na komodzie albo parapecie. Ich forma zwykle jest dość zachowawcza, minimalistyczna, bez przesadnych zdobień.
Bardzo eleganckim, jak i praktycznym dodatkiem, jaki wprowadzamy do salonu utrzymanego w stylu skandynawskim, jest zegar ścienny. W prostocie tkwi siła, więc ma być funkcjonalnie, bez zbędnych ozdobników, ale jednocześnie efektownie.
Zegary ścienne są eleganckim i gustownym elementem wystroju salonu, a ich duży rozmiar sprawia, że są bardzo dekoracyjne. Często są jedyną ozdobą, jaka pojawia się na danej ścianie.
Utrzymane w stylu skandynawskim zegary ścienne mogą być drewniane, tekturowe, ażurowe, w kolorze czarnym, złotym bądź srebrnym albo w klasycznym połączeniu czerni i bieli. Wszystko zależy od tego, co nam się podoba i co najlepiej będzie wyglądać w naszym domu.
Nie bez przyczyny drewno jest utożsamiane ze stylem skandynawskim. Drewniana może być podłoga, nóżki kanap i foteli, stelaż lampy, stolik, ale także najróżniejsze dodatki, jak chociażby wspomniany zegar ścienny. Ciekawą dekoracją salonu będą stanowić drewniane półki o geometrycznych kształtach (modny jest między innymi heksagon) czy poroże jelenia. Dodatkowo takie poroże może pełnić funkcję oryginalnego wieszaka.