Budujemy saunę w domu – wszystko, co musisz wiedzieć

Budujemy saunę w domu – wszystko, co musisz wiedzieć
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Uwielbiasz to uczucie, gdy pod wpływem wysokiej temperatury i pary cały stres oraz napięcie znika z twojego ciała? To znaczy, że tak jak większość osób jesteś fanem spędzania czasu w saunie. Nie musisz ograniczać się i uczęszczać do sauny tylko na pływalniach czy w kompleksach spa. Okazuje się, że montaż sauny we własnym domu jest dość prosty i nie wymaga dużych nakładów finansowych. Sprawdź, jak wprowadzić odrobinę luksusu do swojego domu. 

Przed rozpoczęciem budowy sauny w domu warto zgłębić temat, aby kompleksowo podejść do tego projektu. Sauna może być elementem wyposażenie łazienki lub możemy zamontować ją w piwnicy czy też w innym pomieszczeniu, które spełnia odpowiednie kryteria. Miejsce na saunę musi być odpowiednio przygotowane, aby spełniało swoją funkcję i było bezpieczne. Po wyznaczeniu miejsca należy zakupić deski, którymi będzie wyłożone wnętrze sauny. Najlepszy wybór to drewniane panele o przynajmniej 1,5 cm grubości. Inne elementy muszą być odporne na wysokie temperatury i wilgoć, dotyczy to zwłaszcza podłogi. Nie wolno zapominać również o dobrej wentylacji pomieszczenia. Na jakie koszty trzeba się przygotować, urządzając saunę w swoim domu?

Sauna w domu – od projektu do realizacji 

Własna sauna w domu to świetny sposób na relaks, odprężenie oraz odpoczynek po całym dniu. Sauny w miejskich pływalniach czy w ośrodkach spa są zazwyczaj przepełnione ludźmi, dlatego ciężko się w nich wyciszyć. Domowa sauna daje pełną prywatność i zupełnie inny wymiar wypoczynku, dzięki któremu możemy oderwać się od codzienności. Regularne korzystanie z sauny poprawia odporność, szczególnie jeśli po wyjściu z gorącego pomieszczenia spłukujemy ciało zimnym strumieniem spod prysznica. 

Namiastka domowej strefy wellness poprawia również wygląd naszej skóry, wysoka temperatura odblokowuje pory oraz pozbywa się toksyn z organizmu. Warto wspomnieć, że sauna to idealny sposób na odpoczynek dla osób trenujących bieganie, kolarstwo czy  intensywnie ćwiczących na siłowni. Przy odpowiedniej diecie odwiedzanie sauny może pomóc w zrzuceniu wagi, tym samym poprawić wygląd naszej sylwetki. Jak pokazują powyższe przykłady, sauna w domu to znakomity pomysł. 

Od czego zacząć budowę sauny w domu?

Sauna może być świetnym dodatkiem do naszej domowej łazienki, warunkiem jest odpowiednio duże pomieszczenie oraz właściwe przygotowanie. Decydując się na saunę, warto skorzystać z usług firmy, która nie tylko zaprojektuje nam kabinę, zaproponuje piec, ale również zamontuje całość inwestycji w naszym domu.

Koszt takiej usługi to wydatek rzędu 8-10 tysięcy złotych. Aby zmniejszyć cenę, można wykonać kabinę samodzielnie, zachowując wszystkie wytyczne. Wnętrze kabiny powinno być wyłożone boazerią z drewna, świetnie sprawdzą się deski świerkowe, jesionowe lub dębowe.

Do tego musimy pamiętać o zbudowaniu specjalnych ławeczek do wypoczynku – mogą do tego posłużyć sztachety drewniane, dostępne w marketach budowlanych. Aby stworzyć odpowiedni klimat, warto zamontować w domowej saunie specjalne oświetlenie. 

Jaki piec do domowej sauny?

Najpopularniejszym rozwiązaniem, które najłatwiej odtworzyć w domowych warunkach, jest sauna sucha. Pozwala znakomicie zregenerować ciało i wygrzać się, zwłaszcza w jesienne czy zimowe wieczory. Jednak na rynku dostępne są również piece z generatorem pary, wtedy sauna musi mieć bardzo dobry system wentylacyjny. Piec do sauny może być zasilany prądem, gazem lub ciepłem powstałym w wyniku palenia drewnem.

Nagrzanie domowej sauny trwa około 30-45 minut, po czym możemy odbyć kilka sesji. Zaleca się przebywać w saunie suchej nie dłużej niż 15 minut po 2-3 sesje. Domowa sauna nie musi być duża. Odpowiednia to taka, kiedy w kabinie mogą pomieścić się jednocześnie 2 do 4 osób. 

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*