Czym się wyróżnia styl eklektyczny we wnętrzach?

Czym się wyróżnia styl eklektyczny we wnętrzach?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Wnętrza eklektyczne są dowodem na to, że łączenie różnych konwencji we wnętrzarstwie przynosi wspaniałe efekty. Można to wykorzystać w salonie, kuchni lub sypialni. Wystarczy tylko pamiętać o kilku zasadach.

Czym jest styl eklektyczny?

Styl eklektyczny nie ma w sobie nic z nieporządku. Nie chodzi w nim o przypadkowość, ale o przemyślane łączenie wątków zaczerpniętych z różnych stylów.

Narodziny stylu eklektycznego

Łączenie różnych konwencji w urządzaniu wnętrz narodziło się we Francji w drugiej połowie XIX wieku. Był to zresztą silny trend w sztuce: jego pozostałościami są wieża Eiffla czy Statua Wolności. 

Specyfika stylu eklektycznego

Charakterystyczne jest to, że eklektyzm powstaje z połączenia zupełnie różnych konwencji. Nie posiada więc założeń w ścisłym sensie – mowa raczej o sztuce zestawiania ze sobą różnych porządków. Nie ma w nim miejsca na powtarzalność i powielanie utartych schematów: wnętrza zaaranżowane w stylu eklektycznym mogą się bardzo mocno od siebie różnić. Ich kreowanie wcale nie należy do rzeczy prostych – trzeba wykazać się dużym poczuciem smaku.

Dla kogo jest eklektyzm?

W stylu eklektycznym być może nie zakochają się osoby ceniące sobie czystość gatunkową wnętrzarskich aranżacji, ale większość osób będzie w stanie znaleźć w nim coś dla siebie. Różnorodność i podatność na indywidualizację to jego cechy, które warto wykorzystać.

Zasady urządzania wnętrz eklektycznych

Aranżacja wokół motywu przewodniego

Stylizacja wnętrza w stylu eklektycznym powinna być pozbawiona wrażenia przypadkowości. Warto więc, aby pomiędzy elementami reprezentującymi różne style pojawiło się spoiwo w postaci motywu przewodniego. Może być to kolor, ale też tekstura lub temat. 

Konieczność zachowania proporcji

Styl przewodni powinien być umiejętnie połączony z jednym lub dwoma dodatkowymi. Najlepiej, aby zachowane zostały proporcje ogólnie przyjęte w architekturze np. 60:30:10 lub 70:20:10, gdzie 60% i 70% to obecność stylu przewodniego w aranżacji eklektycznej.

Kontrasty

Nie należy się bać zestawiania ze sobą elementów na zasadzie kontrastu. Dotyczy to nie tylko kolorów, ale też faktur, wzorów i kształtów. Szklane przedmioty mogą znaleźć się tuż obok drewnianych, a stara komoda nieopodal nowoczesnego stołu. Osoby uwielbiające aranżację wnętrz znajdą tu duże pole dla ciekawych eksperymentów.

Co łączyć w stylu eklektycznym?

Styl eklektyczny pozwala na różne rodzaje zestawień tematycznych. Spotyka się więc łączenie np.:

  • stylu prowansalskiego z nowoczesnym i rustykalnymi dodatkami,
  • stylu francuskiego z loftowym i dodatkami stylizowanymi na barokowe,
  • stylu włoskiego z glamour i dodatkami w stylu skandynawskim,
  • stylu skandynawskiego, industrialnego i boho,
  • stylu boho z loftowym i elementami vintage (modny styl boho loft). 

Kolor we wnętrzu eklektycznym

Często zdarza się, że to właśnie kolor jest motywem przewodnim dla stylizacji eklektycznych. Można wykorzystywać jedną barwę i operować jej różnymi odcieniami. Połączenie stylu skandynawskiego z loftowym i rustykalnym może być wyjątkowo trafne dzięki wykorzystaniu bieli i jej różnych odcieni. 

Intensywne barwy 

Równie dobrze w eklektycznych aranżacjach spisują się kolory bardziej żywiołowe. Podkreślają spontaniczność, którą poprzez pozorne nieuporządkowanie przejawiają tego typu wnętrza. Kolory rubinowy, malachitowy lub jaskrawy żółty mogą stać się bazą dla bardzo ciekawej stylizacji. Wielobarwność można też wprowadzać poprzez umiejętny dobór dodatków. Dobrym przykładem może być popularność płytek patchworkowych w takich wnętrzach. 

Zalety eklektyzmu we wnętrzarstwie

Zdecydowanie się w aranżacji wnętrza na styl eklektyczny sprzyja manifestacji własnej wolności twórczej. Możemy kreować przestrzeń domową w najbardziej indywidualny sposób i w zgodzie z własnymi przekonaniami. Styl stanowi dodatkowo świetne rozwiązanie dla osób, którym podobają się elementy zaczerpnięte z różnych konwencji: nie ma obowiązku rezygnowania z którejkolwiek spośród nich. Trzeba je tylko umiejętnie połączyć.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*