Biała łazienka to nuda? Wcale nie! Dzięki takiej neutralnej bazie możesz stworzyć wnętrze w dowolnym stylu, zgodnie z własnymi preferencjami. Wykorzystaj nasze wskazówki i stwórz wnętrze skrojone na miarę, z którego nie będzie się chciało wychodzić!
Łazienka to jedno z tych pomieszczeń w domu, które wymaga odpowiedniej aranżacji. Często na kilku metrach kwadratowych musimy zmieścić toaletę, umywalkę oraz wannę bądź prysznic. Do tego jeszcze dochodzi pralka i choćby niewielka szafka. I to wszystko trzeba zaaranżować! Łazienka nie może nas przytłaczać, gdy wejdziemy do niej zaraz po przebudzeniu albo po dniu pełnym pracy, gdy chcemy się zrelaksować.
Biała łazienka daje niemal nieograniczone możliwości w kwestii jej urządzenia. Jest schludna, czysta i elegancka, a do tego idealnie komponuje się z większością dodatków i kolorów.
Utrzymana w bieli łazienka optycznie powiększa wnętrze, ale może też sprawiać wrażenie chłodnej i surowej przestrzeni, szczególnie że najprawdopodobniej nie posiada ona okna, przez które mogłyby wpadać promienie słońca.
>> Zobacz: Tapeta w kwiaty do łazienki – czy to dobry pomysł?
Warto zatem ocieplić ją, dodając drewno. To połączenie, które już od wielu sezonów utrzymuje się na szczycie popularności. Do wyboru są jasne odcienie w stylu skandynawskim bądź intensywne, nadające całości zupełnie innego charakteru.
Zastosowanie drewnianych akcentów sprawi, że łazienka nabierze lekkości i przytulnego charakteru. Materiał ten może pojawić się na podłodze, blacie, frontach mebli czy innych elementach dekoracyjnych.
Jeśli korzystamy z naturalnego drewna, wówczas koniecznie musimy je dobrze zabezpieczyć przed wilgocią (najlepiej sprawdzają się gatunki drewna egzotycznego). Jest jeszcze jedno rozwiązanie, czyli płytki drewnopochodne i inne imitujące naturalny surowiec, którym niestraszne są trudne warunki, jakie panują w łazience.
Kolejną propozycją są kolorowe akcenty. Mogą to być intensywne, wręcz neonowe odcienie, ale też chociażby pudrowe róże, zgaszone zielenie, szarości oraz eleganckie złoto czy miedź.
Bez względu na to, na który kolor się zdecydujemy, w prosty sposób odmienimy i ożywimy wnętrze. Kolor wprowadzamy w tekstyliach oraz dodatkach, jak ręczniki, dywaniki, dozowniki na mydło, ozdobne tacki, świece czy inne pojemniczki.
>> Zobacz: Jaki kolor płytek do łazienki wybrać?
Nie należy jednak przesadzać, żeby nie zafundować sobie wizualnego chaosu. Zdecydowanie lepiej trzymać się wybranego koloru, żonglując jego tonacją oraz nasyceniem.
Bardzo eleganckim i klasycznym dopełnieniem bieli jest czerń, nadająca jej wyjątkowego charakteru. Mając białą ceramikę na ścianach i podłodze, warto pokusić się o czarną armaturę, nietypową umywalkę nablatową, obudowę wanny, ramę lustra czy czarny żyrandol w pasującym do całości stylu: glamour, industrialnym bądź nowoczesnym, albo czarne szafki i półki.
Ponadto czerń i biel świetnie prezentuje się ze złotem, srebrem, kryształem oraz kamieniami szlachetnymi.
Biała łazienka, a już szczególnie ta niewielkiej wielkości, powinna być wyposażona w lustro. Może być ono umiejscowione na całej ścianie, co optycznie powiększy całe pomieszczenie i rozświetli je, bądź w metalowej, ozdobnej ramie.
Świetnie też będą pasowały chromowane elementy, jak grzejnik dekoracyjny, wieszak na ręczniki czy żyrandol. Natomiast przełamaniem chłodnego stylu mogą być puszyste ręczniki, miękki dywanik czy gliniana doniczka.
Rośliny doniczkowe będą pięknie wyeksponowane na tle białej łazienki. Najlepsze gatunki, które są odporne na wilgoć i wysoką temperaturę, to między innymi zamiokulkas, skrzydłokwiat czy bluszcz.
Rośliny są częścią natury, pozwalają pozbyć się napięcia. Zieleń relaksuje i wycisza. W ten sposób można ożywić wnętrze nie tylko samą rośliną, ale też doniczką – ta może mieć nietypowy kształt lub być wykonana z oryginalnego materiału.
Na koniec jeszcze proponujemy wprowadzić do białej łazienki obrazy bądź fototapetę. Tutaj panuje duża dowolność i właściwie wszystko zależy od tego, co nam się podoba i jaki efekt chcemy uzyskać. Czy postawimy na czarno-białą czy pastelową grafikę, a może coś w intensywnych kolorach? Decydując się na taką ozdobę, trzeba uważać z innymi dodatkami.