Styl ten gości raczej w starym budownictwie, ale łatwo go zaadaptować i w naszych mieszkaniach czy domach. Przy takich wnętrzach najlepiej jest zacząć od bazowych części, czyli od podłogi.
Styl ten nawiązuje do dawnych wnętrz przemysłowych, które zostały po ich wyłączeniu przerobione na mieszkania – tak najłatwiej wyobrazić sobie ich unikalną subtelność. Ta swoista gra metalu, drewna, szkła i cegły jest coraz bardziej popularna i pożądana. Dominują w niej klasyczne kolory, szczególnie biel, czerń i szarość, dla której wspaniały kontrast stanowi czerwona cegła.
W związku z tym, że styl loftowy charakteryzuje się połączeniem surowości z elegancją i ciepłym, wyjątkowo modernistycznym wnętrzem, do loftowych salonów najodpowiedniejsze będą artystycznie postarzane deski podłogowe, które są robione na zamówienie. Najlepiej sprawdzają się tutaj trójwarstwowe deski z ręcznie wykonanymi zacięciami czy rysami oraz innymi niedoskonałościami. Na takich podłożach widoczne są wyraźne ślady użytkowania, charakterystyczne znaki pochodzące od kornika, zadrapania itp.
Jeśli postawimy na drewno, do wyboru mamy kolorystykę jasną i ciemną (często zdarzają się tonacje kremowe, a nawet szare), musimy również zastanowić się, czy stawiamy na odmienność odcieni drewna, a może wolimy jednorodność barwy. Jeśli posiadamy salon, do którego dochodzi bardzo mało światła, warto zastanowić się nad tonacją jasną.
Dębowe deski są najdoskonalszym i naturalnym materiałem idealnym do podkreślenia naszego stylu, ale mogą nazbyt przyciemnić wnętrze. Rzeczywiście, ciemne barwy nadadzą wnętrzu ciekawej nuty elegancji i szyku, ale przy tym przyczynią się również do jego surowości, dlatego należy się zastanowić, jaki efekt końcowy chcielibyśmy uzyskać oraz jakie dodatki mamy zamiar później dobrać.
Jeśli wprowadzamy się do nowego mieszkania czy domu, warto wykorzystać jego istniejące już walory, zanim zdecydujemy się na drastyczną zmianę. Parkiet posiada wiele takich plusów, o których często się zapomina. Warto go zachować i pomyśleć o jego renowacji, szczególnie jeśli wprowadzamy się po starszych właścicielach.
Nie warto zrywać go i wymieniać na nowy, ponieważ istnieje wiele sposobów, aby go odnowić (np. wycyklinować), poza tym starszy parkiet jest niezwykle trwały i odporny. Jeśli posiada ubytki i zadrapania, będzie doskonałym dopełnieniem do loftowego salonu, a my zaoszczędzimy pieniądze, które później będziemy mogli przeznaczyć np. na dodatki. Jeżeli jest nierówny, możemy pomyśleć np. o zerwaniu go i ponownym ułożeniu (wraz z wyrównaniem podłoża).
Warto najpierw przyjrzeć się własnej podłodze w naszym salonie, ponieważ jeśli odpowiednio ją wyeksponujemy, możemy uzyskać preferowany wygląd. Jeśli nie możemy pozwolić sobie na prawdziwe drewno, warto zainwestować w panele, które imitują różne barwy i odcienie. Dobrym wyborem będą np. panele laminowane lub winylowe, które wyglądem przypominają fabryczną podłogę. Poniżej przedstawiamy ujęcie z ciemnymi panelami, imitującymi dębowe deski.
Jeśli odpowiednio przygotujemy swoje otoczenie, pod które dopasujemy podłogę, również płytki i dywany sprawdzą się w naszej nowej aranżacji. Powinniśmy je jednak odpowiednio dopasować, np. wybrać jasne lub ciemne kolory, imitacje betonu i drewna itd.
Warto przemyśleć swój pomysł i opracować odpowiedni plan dla swojego domu. Styl loftowy ma to do tego, że nie musimy przerabiać całej przestrzeni, aby uzyskać preferowany efekt, często wystarczą dodatki oraz postawienie na pomysłowość.