Loftowe wnętrza nadal są bardzo popularne, jednak ich design nieco się zmienił. Obecnie są znacznie przytulniejsze. A to za sprawą połączenia tego stylu z elementami boho.
Zacznijmy od tego, skąd pochodzi styl boho – jego długa historia swój początek miała pod koniec paryskiej bohemy, czyli XIX wieku. Jako prekursorów tego stylu przyjmuje się cyganerię artystyczną, która nie trzymała się sztywnych reguł. Tradycję bohemy kontynuowały w latach XX dzieci kwiaty – hipisi, którzy mieli podobne podejście do życia, co protoplaści boho.
Wylansowanie takiego stylu we wnętrzach nie było trudne. Przyjemne, naturalne elementy, zwiewne tkaniny i pełna swoboda to elementy, które pokochali ludzie na całym świecie. Czym w zasadzie charakteryzuje się styl boho? Przede wszystkim dowolnością w łączeniu ze sobą kolorów, które z pozoru w ogóle do siebie nie pasują. Etniczne inspiracje, zlepek form, a do tego różnorodność materiałów i wzorów to definiuje ten styl.
Osoby, które cenią sobie minimalizm i surowe wykończenia, elementy charakteryzujące boho uznają za wady. Na tę awersję jest metoda: wystarczy jedynie okiełznać ten styl i przełamać go surowym klimatem loftu. Jak to zrobić? To proste, w oszczędny styl loftowy należy wkomponować kilka dodatków, które ożywią i rozweselą wnętrze.
Świetnie sprawdzi się dywan z frędzlami przyozdobiony afrykańskimi ornamentami. Do tego kilka poduszek w tym samym klimacie. Wnętrze urozmaicić można również ciekawą drewnianą figurą w dużym rozmiarze np. egzotycznego ptaka lub obrazem z zielonymi akcentami.
Z industrialnym stylem współgrają również rattanowe fotele i kosze, które kojarzą się z wakacjami i nawiązują do boho. Połączenie przytulnych mebli i metalu to ciekawe rozwiązanie, którym ciężko się znudzić. Nie jest nachalne, a wyraziste i przytulne.
Styl boho to przede wszystkim kolory i dodatki, jednak tylko w połączeniu z osobistym charakterem wnętrza. Zdjęcia, pamiątki z wakacji i dzieła sztuki przywiezione z urlopu to sentymentalne pamiątki, którymi przyozdobić można industrialne wnętrza. Warto, żeby były one kolorowe. Do tego rzeczy, które Cię wyróżniają – pokaż swoja pasję!
Gładkie meble w stonowanych kolorach przyozdobić można ciekawą w fakturze narzutą i poduszkami, które kojarzą się z rękodziełem. Styl boho oraz industrialny połączyć można przy pomocy roślin. Piękne, duże monstery w surowych, betonowych donicach to must-have. Sprawdzą się także dekoracje z suszonych bukietów.
Nie można zapomnieć o łapaczu snów lub amulecie z piórami w sypialni oraz kamieniach naładowanych energią w salonie. Industrialny styl podkreślić można metalową półką z komiksami i grami, która nada nowoczesności obu stylom.
Zwiewne tkaniny np. jako ozdoba metalowego, surowego łóżka to nie tylko doskonała dekoracja, ale również osłona przed owadami latem. Na ścianach w industrialnej łazience umieścić można kilka okrągłych luster w różnych rozmiarach i oprawach.
Łączenie stylów to ciężkie zadanie, ale wnętrzarscy artyści nie poddają się. Styl boho oraz industrial to niebanalne połączenie, które przygasza jeden styl i ożywia drugi, tworząc zachwycającą i interesującą całość.
Zdj. główne: Andrea Davis/unsplash.com