Pomysły na wyposażenie małej kuchni

Pomysły na wyposażenie małej kuchni
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Czy mała kuchnia musi być dużym wyzwaniem? Niekoniecznie! Wystarczy zwrócić uwagę na kilka szczegółów, a nawet malutkie wnętrze będzie piękne i funkcjonalne. Podpowiadamy, jak urządzić małą kuchnię, aby była ona nie tylko estetyczna, ale także wygodna.

Jak urządzić małą kuchnię? To pytanie wielu osobom spędza sen z powiek. Jednak to wcale nie musi być aż takie trudne! Poznaj kilka sprawdzonych metod, które genialnie sprawdzą się w małym wnętrzu.

Kolorystyka i materiały

Zacznijmy od podstaw, czyli jakie kolory i materiały najlepiej sprawdzą się w małych kuchniach. W niewielkich wnętrzach najlepiej sprawdzą się jasne odcienie takie jak biel, szarości, jasne brązy. Jeśli jednak wolisz nieco żywsze barwy, to możesz zdecydować się na pojedyncze akcenty w mocnych kolorach. Dzięki temu kuchnia zyska nieco charakteru, ale nie stanie się przytłaczająca. Jeśli zaś chodzi o wybór materiału, to najważniejszym aspektem jest jego funkcjonalność. W kuchniach najlepiej sprawdzą się takie tworzywa, które w łatwy sposób utrzymasz w czystości. Świetna więc będzie na przykład płyta MDF, kamień lub drewno. Jeśli jednak zdecydujesz się na ostatnią z propozycji, to pamiętaj, aby wybrać drewno jednolite – to nieobrobione, z naturalnymi słojami wygląda w kuchni pięknie i efektownie, ale czyszczenie go i wyciąganie okruchów ze szczelin może okazać się nie lada wyzwaniem.

Jak umeblować małą kuchnię?

W niewielkiej kuchni najwygodniejszy będzie ciąg kuchenny. Jak go ustawić, aby był maksymalnie komfortowy? Jeśli pomieszczenie jest bardzo wąskie, zdecyduj się na ciąg szafek po jednej stronie pomieszczenia. Jeżeli jednak ma kształt kwadratu lub prostokąta, to ustaw meble w kształt litery L. Świetnym rozwiązaniem jest także wybór szafek z przesuwnymi drzwiami, co pozwoli zaoszczędzić nieco miejsca. Pamiętaj także, że urządzanie kuchni, to wybory na lata. Dlatego też, aby kuchnia była funkcjonalna i służyła Ci bez szwanku przez długi czas, wybierz meble kuchenne, które wytrzymają wiele lat intensywnego użytkowania, a także oprą się trudnym warunkom, a przede wszystkim dużej wilgotności pomieszczenia. Zadbaj również o wystarczającą ilość miejsca do przechowywania – dzięki temu wszystko będzie schludnie pochowane, a pomieszczenie będzie sprawiało wrażenie uporządkowanego.

Odpowiednie rozstawienie sprzętu

Równie ważne, jak ustawienie mebli, jest ustawienie sprzętu AGD. Aby zrobić to z głową, wystarczy, że zastosujesz jedną prostą zasadę –  lodówka, kuchenka oraz zlewozmywak powinny być tak rozmieszczone, aby tworzyć trójkąt. Dzięki temu poruszanie się po kuchni będzie maksymalnie komfortowe i intuicyjne. Ustawianie najlepiej zacząć od lodówki i postawić ją jak najbliżej drzwi. 

Oświetlenie

ZJeśli chcesz optycznie powiększyć małą kuchnię, to świetnym narzędziem będzie oświetlenie. Postaraj się, aby kuchnia była dobrze doświetlona oraz wybierz takie meble i sprzęty, które będą dodatkowo to światło odbijać. Dobrze jest też rozmieścić kilka źródeł światła, zamiast jednego centralnego, pamiętając również o miejscach zacienionych. Pamiętaj też, że kolor światła ma ogromne znaczenie, a Chłodniejsze światło będzie odbijało się od ścian, sufitu i przedmiotów bardziej intensywnie niż to przygaszone i ciepłe. Dodatkowo oświetlenie będzie także doskonałą ozdobą Twojej kuchni – wystarczy, że wybierzesz ciekawe klosze do lamp.

Zdjęcie główne: Polina Kovaleva/pexels.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*