Jakie ogrodzenie wybrać?

Jakie ogrodzenie wybrać?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Różnorodność materiałów, które można dziś wykorzystać do budowy ogrodzenia, sprawia, że wybór jest dość trudny. Jeśli masz obawy, które ogrodzenie jest najlepsze dla Twojego prywatnego domu, warto przeczytać ten artykuł i podjąć właściwą decyzję.

Co wziąć pod uwagę podczas wyboru ogrodzenia?

Do domu w stylu klasycznym pasuje ogrodzenie metalowe z profili pionowych lub ogrodzenia ozdobne z ornamentami. Pięknie wyglądają drewniane płoty otoczone zielenią, a także gabiony. Ogrodzenia poziome z profili metalowych, ogrodzenie aluminiowe, blachy frezowane, ogrodzenia z tworzywa sztucznego oraz różne nowoczesne szerokie słupki pasują do nowoczesnej architektury. Przy wyborze koloru ogrodzenia należy dopasować go do ramy okien domu, drzwi, bramy garażowej, dachu.

Główne opcje ogrodzenia dla domu

  • Drewniane ogrodzenie. Naturalne, piękne, trwałe, prestiżowe, ale niezbyt niezawodne pod względem właściwości wandaloodpornych, jak również niemogące skutecznie oprzeć się działaniu ognia. Regularna pielęgnacja ogrodzenia będzie wymagana w celu utrzymania jego właściwości ochronnych i atrakcyjnego wyglądu. Wszystko to sprawia, że drewniane ogrodzenie nie jest zbyt praktyczne.
  • Kamienny płot. Przez kamień w tym przypadku rozumiemy również beton i cegłę, wszystkie te materiały dają podobny efekt. Kamienne ogrodzenie przed domem jest niezawodne, trwałe, piękne, nie wymaga konserwacji, jednak nie zawsze jest uzasadnione z ekonomicznego punktu widzenia. Takie ogrodzenie jest nadmiernie masywne, jest długie i drogie w budowie.
  • Metalowe ogrodzenie. Jest to najbardziej praktyczna opcja. Pod względem niezawodności można go porównać do kamiennego ogrodzenia, ale jest znacznie łatwiejsze i prostsze w instalacji. Metal nie wymaga konserwacji, jest niedrogi, ma długą żywotność. Jedynym problemem, który należy rozwiązać przy wyborze metalowego ogrodzenia wokół domu, jest kwestia atrakcyjności zewnętrznej.

Ogrodzenia aluminiowe — zalety

Dlaczego właściwie pojawia się kwestia wykorzystania aluminium w konstrukcjach ogrodzeniowych? Głównym powodem jest to, że ogrodzenie panelowe aluminiowe mają szereg zalet w porównaniu do ogrodzeń wykonanych ze stali ocynkowanej i innych metali żelaznych.
  • Aluminium jest lżejsze. Niska waga ogrodzenia pozwala na jego montaż na płytkich fundamentach, co zapewnia znaczne oszczędności. Również ogrodzenia aluminiowe są łatwiejsze w transporcie i montażu.
  • Aluminium jest dość trwałe. Przy zastosowaniu wysokiej jakości surowców (do produkcji części najczęściej używane są stopy aluminium, które mają doskonałe właściwości mechaniczne) i odpowiednio uformowanych elementów wychodzi lekka, ale bardzo sztywna konstrukcja. Takie ogrodzenie aluminiowe doskonale opiera się odkształceniom i bez konsekwencji znosi nawet znaczne obciążenia.
  • Aluminium jest bardziej odporne na działanie czynników zewnętrznych. Nawet wysokiej jakości stal może z czasem zardzewieć, natomiast panele i przęsła ogrodzeniowe aluminiowe zachowają swoją pierwotną strukturę nawet bez powłoki ochronnej.
  • Ogrodzenia aluminiowe są trwalsze. Ta zaleta jest bezpośrednio związana z poprzednią, ponieważ aluminium nie rdzewieje, nie traci z czasem swojej wytrzymałości i sztywności, co oznacza, że ogrodzenie może służyć wielokrotnie dłużej.
  • Aluminium jest łatwiejsze w obróbce. Wysoka plastyczność stopów aluminium stosowanych w produkcji detali do ogrodzeń i żywopłotów pozwala na formowanie elementów o bardziej skomplikowanym kształcie przy mniejszym nakładzie pracy.

Jakie ogrodzenie wybrać – pionowe czy poziome?

W przypadku każdej instalacji ogrodzeniowej, gdzie trzeba kontrolować koszty, ogrodzenie pionowe jest zwykle najlepszym wyborem. Do wykonania ogrodzenia można użyć tańszej tarcicy, ponieważ wytrzymałość uzyskuje się dzięki podłużnicom. W przypadku każdego rodzaju nachylonej powierzchni, pionowe ogrodzenia będą podążać za tym konturem, tworząc gładki wygląd zarówno na górze, jak i na dole ogrodzenia. Dla każdej instalacji, w której wymagany jest współczesny wygląd, najlepszy jest poziomy płot. Ogrodzenia te mają silną nutę stylistyczną, z którą nie mają sobie równych ogrodzenia pionowe. Dla małych placów poziome ogrodzenia są dobrze dostosowane, ponieważ nie są one tak ciasne — mają mniejszy efekt klatki wytwarzany przez ogrodzenia pionowe. Zachęcamy też do sprawdzenia oferty marki Aluprest: https://aluprest.pl/oferta/

(fot. nadesłane)

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*