Oświetlenie kuchni – jakie rozwiązanie wybrać?

Oświetlenie kuchni – jakie rozwiązanie wybrać?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Oświetlenie domu jest niezwykle ważne. Odpowiada za komfort, poczucie bezpieczeństwa, atmosferę oraz za wygląd pomieszczeń. W kuchni dobre światło jest potrzebne nie tylko dla bezpieczeństwa podczas przygotowywania posiłków, lecz także ze względów estetycznych. Zobacz, jak wybrać idealną lampę lub system oświetlenia do swojej kuchni. 

Oświetlenie górne

Najbardziej popularnym rodzajem oświetlenia w polskich kuchniach są lampy sufitowe. Są one wygodne, dobrze oświetlają całe pomieszczenie, zwłaszcza, jeśli brak w nim okna, a żyrandole do kuchni mogą być wspaniałą ozdobą, która praktycznie nie zabiera miejsca. Podczas wybierania lampy sufitowej do kuchni, zwróć uwagę na to, jak szeroki promień światła daje. Niestety niektóre klosze na lampy są wąskie i nieprzezroczyste, przez co światło jest blokowane i w rzeczywistości pada tylko punktowo w jednym zwartym słupie, pozostawiając kąty kuchni w półmroku. O ile w małych kuchniach takie rozwiązanie ma jeszcze prawo zadziałać, tak w bardziej przestrzennych pomieszczeniach taka lampa będzie bezużyteczna. 

Ledowe podświetlenie szafek kuchennych

Wiszące na ścianach szafki kuchenne są obecne właściwie w każdej kuchni. By oświetlić to pomieszczenie, możesz wykorzystać taśmy ledowe, zamontowane właśnie pod takimi szafkami. Taśmy z oświetleniem mogą dawać przyjemną poświatę ciepłego światła lub oświetlać skutecznie całą kuchnię, w zależności od tego, jaką moc żarówek wybierzesz. Będzie to także doskonałe rozwiązanie do kuchni łączonych z salonem, czy tak zwanych aneksów kuchennych. Większość światła będzie wpadać do przestrzeni kuchennej z sąsiadującego salonu, a doświetlenie za pomocą ledowych taśm da większy komfort wizualny. Oświetlenie ledowe to oczywiście rozwiązanie ekologiczne i tanie przez bardzo dużą energooszczędność. Takie podświetlenie nie rzuca się w oczy, ponieważ taśmy są niewidoczne na pierwszy rzut oka. Jeśli lubisz subtelne, ale skuteczne rozwiązania, wybierz właśnie tę opcję. 

Oświetlenie boczne

Jeśli masz bardzo dużą kuchnię, w której nie brakuje blatów i wolnej przestrzeni, możesz pozwolić sobie na bardziej miękkie i romantyczne oświetlenie boczne. Lampy stojące oraz małe lampki na blatach doskonale oświetlą kuchnię w stylu prowansalskim lub shabby chic. Jeśli włączanie takiego oświetlenia wydaje Ci się zbyt uciążliwe, możesz wkręcić do lamp inteligentne żarówki, które włączysz za pomocą aplikacji w telefonie. Inną możliwością jest też połączenie kontaktów, pod które podłączone są lampy w jeden system, kontrolowany za pomocą zwykłych włączników do światła. Takie rozwiązanie będzie jednak wymagało interwencji bardzo dobrego elektryka, ponieważ stworzenie dobrze działającego systemu to nie praca dla amatora. 

Urządzanie kuchni to niezła gratka dla domatorów. Jest to pomieszczenie, w którym dzieje się najwięcej.  To w niej powstają posiłki, zabiegana rodzina spotyka się na śniadaniu przed wyjściem do pracy i szkoły. Powinno być to miejsce ciepłe, klimatyczne, ale przede wszystkim wygodne. Podczas projektowania kuchni pamiętaj o zachowaniu trójkąta roboczego, który ułatwi Ci gotowanie oraz sprzątanie po przygotowywaniu obiadu. Oświetlenie powinno być dobrane w taki sposób, by zdobiło kuchnię i sprawiało, że wygląda ona korzystnie. Miejsce, w którym otaczają Cię ostre noże, gorące garnki i wrząca woda musi być dobrze oświetlone.

Zdjęcie główne: EKATERINA BOLOVTSOVA/pexels.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*