Pellet i ekogroszek – alternatywa dla węgla

Pellet i ekogroszek – alternatywa dla węgla
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

W dzisiejszych czasach ekologiczne rozwiązania są bardzo ważne, szczególnie w przypadku metod ogrzewania. Dowiedz się, jakie korzyści niesie za sobą zamiana węgla na pellet lub ekogroszek.

Ogrzewanie paliwem stałym jest jedną z najpopularniejszych metod ogrzewania w Polsce, a dodatkowo jest także jedną z najtańszych. Stosuje się ją przede wszystkim w miejscach pozbawionych dostępu do sieci gazowej. Paliwo stałe kojarzy nam się jednak głównie z węglem, ale jego doskonałą alternatywą jest ekogroszek workowany i pellet.  Dowiedz się, dlaczego warto zamienić węgiel na bardziej ekologiczne rozwiązania.

Przede wszystkim ekologia i oszczędność

Coraz częściej decydując się na modernizację systemu grzewczego w naszym domu, oprócz ekonomicznego rozwiązania szukamy także tego bardziej ekologicznego. Troska o planetę jest szczególnie ważna, dlatego też warto zacząć od „własnego podwórka”. Dlatego też doskonałym pomysłem będzie zrezygnowanie z tradycyjnego węgla na rzecz pelletu lub ekogroszku. Będzie to świetne rozwiązanie, ponieważ są to jedne z najczystszych i najbezpieczniejszych rodzajów opału. Nie bez powodu pellet jest nazywany bardzo często zielonym węglem. Podczas jego spalania dochodzi do emisji nieporównywalnie mniejszej ilości substancji smolistych oraz nie powstaje popiół. Zaletą zarówno pelletu, jak i ekogroszku jest także to, że nie tylko nie zawiera szkodliwych substancji, ale również nie emituje  nieprzyjemnych zapachów. 

Ponadto, pellet oraz ekogroszek dzięki swojej wysokiej kaloryczności sięgającej nawet 19 MJ/kg są także bardzo ekonomicznym rozwiązaniem. Możesz mieć więc pewność, że Twoje miesięczne rachunki znacząco się obniżą.

Jeśli więc jesteś zainteresowany wprowadzeniem do swojego domu takiej alternatywy, to koniecznie sprawdź ofertę strony internetowej peletto.pl.

Utrzymanie pieca w czystości

Przy używaniu do palenia pelletu lub ekogroszku, utrzymanie pieca w czystości jest dużo prostsze. Dzięki temu, że podczas procesu spalania wytwarza się dużo mniej popiołu niż przy każdym klasycznym węglu. Jest to też kurz drzewny, który w przeciwieństwie do pyłu węglowego jest łatwiejszy do usunięcia. Dlatego też piece na pellet i ekogroszek są wyjątkowo czyste i łatwiejsze w obsłudze i utrzymaniu. W piecach tych większość czynności jest zautomatyzowana i obsługa sprowadza się do dorzucania opału mniej więcej raz na tydzień.

Pellet i ekogroszek – różnice

Mimo że oba rozwiązania są świetną alternatywą dla węgla, to różnią się one od siebie. Przede wszystkim pellet ma niższą wilgotność niż ekogroszek. Różnica widoczna jest także w popiele. Zarówno pellet, jak i ekogroszek wypadają znacznie lepiej niż węgiel, jednak  popiół pelletowy jest cennym nawozem, a ten z ekogroszku trzeba utylizować. Pellet jest też znacznie czystszy w użytkowaniu. Warto jednak zauważyć, że Wartość energetyczna ekogroszku jest znacznie wyższa niż pelletu. Co to oznacza? Wyższa wartość opałowa sprawia, że do uzyskania takiej samej ilości ciepła, trzeba więc spalić dużo więcej pelletu niż ekogroszku. Zatem do ogrzewania tego samego domu należałoby zakupić dużo większą ilość pelletu niż ekogroszku, a co za tym idzie, koszty mogą znacznie wzrosnąć.

Zdjęcie główne: Engin Akyurt/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*