Ochrona domu przed kradzieżą – podstawowe rozwiązania

Ochrona domu przed kradzieżą – podstawowe rozwiązania
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Każdemu z nas zależy na bezpieczeństwie i ochronie posesji. Istnieje wiele sposobów, żeby zabezpieczyć dom przed kradzieżami. Przedstawiamy podstawowe i skuteczne rozwiązania.

Instalacja alarmowa

Najczęściej sygnał alarmu przekazywany jest do firmy ochroniarskiej, która podejmuje odpowiednie działania interwencyjne. Pierwszą strefą, w której można umieścić taki system alarmowy, jest ogrodzenie. Istnieje kilka rodzajów czujek, które reagują na próbę przekroczenia granicy posesji. Przykładowo, na płocie albo wzdłuż niego można umieścić kable sensorowe, które wykrywają próby odchylenia ogrodzenia, przecięcia albo pokonania go górą.

Druga strefa ochrony posesji przebiegać powinna pomiędzy ogrodzeniem a domem. Tutaj czujki alarmowe mogą być montowane pod powierzchnią ziemi albo na niej. Pod ziemią można zamontować specjalny system, który aktywuje system alarmowy, kiedy wykryje zagrożenie.

Kamery

Wokół budynku warto zainstalować kamery, które skutecznie zniechęcą złodziei przed dostaniem się na teren posesji. W przypadku jednorodzinnego domu sprawdzi się już system monitoringu składający się z czterech kamer. Profesjonalne firmy oferują kamery wraz z montażem oraz późniejszym serwisem technicznym. Jest to jednak dość droga inwestycja, dlatego zastępczym, często równie skutecznym, rozwiązaniem może być montaż wokół budynku atrap kamer. Niektóre z nich zmieniają swoje położenie i imitują nagrywanie.

Zamki antywłamaniowe

Przy wyborze zamków należy kierować się przede wszystkim certyfikatami jakości. Warto zwrócić uwagę na modele do drzwi otwieranych z prawej i lewej strony, na zamki główne i dodatkowe, a także na podział w zależności od sposobu montowania. Te można podzielić na: skrzynkowe (wyposażone  w kilka bolców albo zasuw), wierzchnie (montowane na powierzchni drzwi) oraz wpuszczane (montowane wewnątrz drzwi, zamykane na zatrzask).

Optymalną ilością zamków w drzwiach zewnętrznych są trzy. Więcej zamków nie równa się lepszą ochroną. Ich zbyt duża ilość może osłabić konstrukcję drzwi, dlatego ważne jest, żeby wybrać odpowiedni komplet zamków, który dostosowany będzie do drzwi wejściowych. Duży wybór zamków różnych producentów można znaleźć na stronie https://www.sparta.com.pl/pl/zamki.

Sejf

Włamywacze kradną najczęściej niewielkie przedmioty o dużej wartości, jak na przykład zegarki, biżuterię, gotówkę czy małą elektronikę. Każdą z tych rzeczy łatwo można wynieść z posesji. Żeby chronić takie przedmioty, warto zainwestować w sejf. Już najmniejszy model domowego sejfu może zmniejszyć ryzyko utraty cennych rzeczy.

Rolety antywłamaniowe

Rolety antywłamaniowe zewnętrzne zabezpieczają dom, tworząc okna i drzwi przed włamywaczami. Są one bardzo odporne na uderzenia i tworzą ochronę przed wybiciem okien. Warto postawić na takie rozwiązanie, zwłaszcza w razie wyjazdów.

Wideofon

To alternatywa tradycyjnego domofonu, która pozwala kontrolować, kto chce dostać się na teren posesji. W razie włamania zapis na dysku pozwala później zidentyfikować sprawcę. Takie dane zapisują się na ogół na kilka do kilkunastu dni.

Sąsiedzi

Prozaiczne, aczkolwiek bardzo skuteczne zabezpieczenie. Jeżeli planujesz dłuższy wyjazd, poproś zaufanego sąsiada o to, żeby odbierał pocztę i podlewał kwiaty. Regularne wizyty w pustym domu mogą zniechęcić potencjalnych złodziei. Jeżeli ci zobaczą, że w budynku palą się światła, a poczta jest regularnie wyciągana ze skrzynki, mogą się nawet nie zorientować, że w rzeczywistości właścicieli posesji nie ma na miejscu.

Fot.

Go to Pawel Czerwinski/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*