Czym są tryptyki i jak dopasować je do mieszkania?

Czym są tryptyki i jak dopasować je do mieszkania?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Tryptyki to obrazy, które składają się z trzech, najczęściej różnej wielkości paneli. W tej najbardziej klasycznej konfiguracji można spotkać się z tryptykami z dużym środkowym panelem i dwoma mniejszymi skrzydłami bocznymi. Tego typu dekoracja może być tradycyjnie malowanym obrazem, ale również nadrukiem, czy rzeźbą. W jaki sposób dobrać taki element ozdobny, by świetnie komponował się z klimatem i charakterem wnętrza?

Wielkość pomieszczenia

To jeden z czynników determinujących wybór tryptyku. W niewielkich mieszkaniach lepiej prezentują się proporcjonalnie mniejsze obrazy, dzięki czemu skutecznie unika się efektu nadmiernego przepychu i przytłoczenia. Z kolei w pomieszczeniach o stosunkowo większym metrażu tryptyki do mieszkania o okazalszych wymiarach pięknie dopełnią aranżacyjną całość.

Wybór kolorystyki

Przy wyborze tryptyku warto zastanowić się nad jego kolorystyką i barwną tonacją. W przypadku jasnych ścian można postawić na tryptyki w żywszych kolorach, natomiast we wnętrzach o ciemniejszych ścianach najlepiej wyglądać będą obrazy wieloczęściowe w neutralnej, nienarzucającej się palecie barwnej.

Umiejscowienie tryptyku

Obraz składający się z trzech paneli bardzo dobre prezentuje się na ścianie tuż za sofą lub kanapą, która wymaga uzupełnienia dekoracyjnym akcentem. Warto także zastanowić się nad jego powieszeniem nad łóżkiem lub stołem jadalnianym, a także w lokalizacji, w której z pewnością będzie rzucał się w oczy i skupiaj uwagę mieszkańców oraz gości. Liczy się uzyskanie harmonii w całym wnętrzu — bez względu na to, czy jest to sypialnia, salon, pokój dziecięcy, czy przedpokój.

Ciekawym sposobem na podkreślenie charakteru obrazu jest również umieszczenie go między kinkietami, które jako źródło dekoracyjnego światła ułatwią ekspozycję tryptyku.

Co najczęściej przedstawiają tryptyki?

Wybierając obraz wieloczęściowy, warto zastanowić się nad jego motywem przewodnim i tematyką. W pokoju dziennym lub sypialni można postawić na tryptyki z krajobrazami, pejzażami, malowniczymi widoczkami, czy abstrakcyjnym wzornictwem. W kuchni lub jadalni najlepiej sprawdzają się obrazy z motywem kulinarnym.
Do wyboru są zarówno repliki, jak i reprodukcje w formie drukowanej na płótnie, które nawiązują do sztuki znanych i cenionych na całym świecie artystów. Mogą to być również ogólnodostępne grafiki, czy fotografie. Niektórzy decydują się na wykonanie personalizowanych motywów graficznych lub nadruku zdjęć z własnej prywatnej kolekcji, dzięki czemu takie dzieło ma także wartość sentymentalną.

Grafika: freepik.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*