Jak dobierać oświetlenie do salonu?

Jak dobierać oświetlenie do salonu?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 6 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Aranżacja mieszkania to nie lada wyzwanie, które niejednokrotnie spędza sen z powiek gospodarzom. Obecnie na rynku można znaleźć szeroką gamę modeli mebli, sprzętów elektrycznych i dodatków dekoracyjnych, będących nieodłącznym elementem każdego wnętrza. Do podstawowego wyposażenia domu zalicza się również oświetlenie, pełniące nie tylko funkcje reprezentacyjne, lecz przede wszystkim praktyczne. Przy wyborze odpowiednich lamp, warto zwrócić uwagę na jedno z najbardziej wymagających pomieszczeń, jakim jest salon. W swoistym „sercu mieszkania” spędza się dużo czasu, zatem źródła światła zamontowane w tym miejscu powinny być dopasowane do wielu potrzeb mieszkańców.

Oświetlenie salonu – co jest ważne?

Nie ulega wątpliwości, że salon to pomieszczenie, w którym przyjmuje się gości, odpoczywa lub pracuje. W centrum domu rodzina najczęściej spędza swój wolny czas, oglądając telewizję, czytając książki czy też prowadząc rozmowy na różne tematy. W związku z tym oświetlenie tego wnętrza musi być odpowiednio dobrane, aby wprowadzić nieco ciepłego charakteru i zapewnić mieszkańcom maksymalną wygodę użytkowania. Nie wolno zapominać o tym, że designerskie lampy powinny podkreślać wystrój wnętrza oraz współgrać ze stylem źródeł światła w pozostałych pomieszczeniach. Co więcej, nie warto polegać na jednym rozłożystym żyrandolu – im więcej opraw świetlnych, tym łatwiej stworzyć niepowtarzalny klimat i wydobyć walory przestrzeni.

Wybierając lampy do salonu, można spotkać się z setkami przeróżnych modeli. Produkty różnią się od siebie przede wszystkim parametrami oświetlenia, kolorystyką, gabarytami i wzornictwem. Istotną kwestią jest to, aby całość komponowała się z dekoracjami, meblami czy tkaninami. Warto zaznaczyć, że technologia oraz kolor wykorzystanych żarówek wraz z ogólnym designem ma także istotny wpływ na efekt.

Jak dobrać odpowiednie lampy do salonu?

Biorąc pod uwagę fakt, iż style wnętrzarskie są bardzo zróżnicowane, nie ma uniwersalnej metody na wybór idealnej lampy, która będzie pasować do każdego pomieszczenia. Niemniej jednak można zastosować kilka nieskomplikowanych sposobów na to, aby źródła światła, które wybierzemy do salonu, odgrywały zarówno rolę praktyczną, jak i dekoracyjną. Wybierając odpowiednie oświetlenie należy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na styl, w jakim utrzymane jest to miejsce. W salonie, gdzie dominuje powściągliwa w dekoracjach stylistyka skandynawska lub retro, świetnie sprawdzą się minimalistyczne lampy wiszące z dodatkiem drewnianych zdobień. W dużym skrócie – oświetlenie sufitowe, jak i lampy dekoracyjne muszą estetycznie wpasować się w wystrój pokoju.

Metraż salonu

Istotną kwestią w wyborze oświetlenia do salonu jest wielkość pomieszczenia. Projekt powinien pasować do indywidualnych potrzeb – nie tylko do adaptacyjnych możliwości wnętrza, lecz przede wszystkim oczekiwań mieszkańców. Kubatura salonu to priorytet, ponieważ przy dużym metrażu bardzo trudno rozświetlić każdy zakamarek. W takiej sytuacji należy dokładnie zastanowić się, jaki efekt chce się osiągnąć. Jeśli to miejsce będzie służyć tylko i wyłącznie do celów relaksacyjnych, zbyt mocne światło jedynie utrudni odpoczynek.

W przypadku salonu o dużej powierzchni najlepiej zdecydować się na umieszczenie dużego żyrandola w centralnej części pomieszczenia oraz zamontowanie w wybranych miejscach kinkietów. Te nowoczesne lampy z pewnością dostatecznie rozjaśnią nawet najciemniejszy kąt. Oświetlenie dodatkowe znakomicie wyeksponuje zarówno kunsztowny obraz, jak i rzeźbę lub zawieszone na ścianach ramki ze zdjęciami. Duże wnętrza potrzebują wielu punktów świetlnych o dość dużej mocy i najlepiej neutralnej lub chłodnej barwie, zatem warto zainwestować w lampy ścienne lub podłogowe.

W pokoju o mniejszym metrażu doskonale sprawdzą się lampy sufitowe o rozproszonym, nieco cieplejszym świetle. W takich pomieszczeniach nie trzeba montować dodatkowych źródeł światła, aczkolwiek można zdecydować się na jeden lub dwa kinkiety, które nie tylko nadadzą wnętrzu ekskluzywnego wyglądu, lecz zapewnią odpowiednie doświetlenie miejsca pracy, kącika czytelniczego etc.

Wielkość lamp wiszących

Jeśli mowa o wielkości salonu, należy również pamiętać o dobraniu lamp o adekwatnych wymiarach. Bez względu na model, zawsze powinny pasować do metrażu pomieszczenia. Ogromna lampa wisząca lub rozłożysty żyrandol może wyglądać kiczowato w niewielkim wnętrzu dwuosobowego mieszkania. Podobne wrażenie będzie sprawiać mała lampa sufitowa, zawieszona w pokoju przypominającym salę balową. Wobec tego, projektując oświetlenie salonu, trzeba zachować zdrowy rozsądek i kierować się szerszą perspektywą.

Lampy designerskie do salonu

Wiele osób, przymierzających się do urządzania mieszkania, pomija koncepcję oświetlenia salonu. Często uważają to za błahą sprawę, niewartą większej uwagi. W niektórych przypadkach dopiero w trakcie użytkowania mieszkańcy zdają sobie sprawę z tego, że lampy świetlne zostały nieumiejętnie umiejscowione. Zdarza się, że produkt wygląda bardzo efektownie, aczkolwiek świeci zbyt punktowo bądź emitowane promienie są za słabe. Dlatego przy zakupie lamp do salonu trzeba wziąć pod uwagę wyżej wymienione aspekty, jak i zainwestować w dodatkowe źródła światła.

Wiszące lampy i klasyczne żyrandole

Solidne i odpowiednio dobrane lampy wiszące są w stanie odmienić wygląd całego pomieszczenia. Wybierając modele do nowoczesnego salonu, warto zainwestować w produkty glamour lub modne lampy wpuszczane albo podtynkowe. Niemniej jednak w tradycyjnych pokojach dziennych królują żyrandole, przyciągające wzrok niejednego gościa. Najczęściej nie mają kloszy, ale wyróżniają się metalowymi lub drewnianymi elementami. Niektóre z nich na pierwszy rzut oka przypominają zwykłe żarówki LED wiszące na kablach.

żyrandol
Fot.: Rondell Melling/pixabay.com

Lampa podłogowa

Modele stojące mogą być ciekawym uzupełnieniem aranżacji salonu. Jest to świetny sposób na rozświetlenie pomieszczenia bez zajmowania dużej powierzchni. Pomimo tego, nie emitują one takiej ilości światła, jak duże lampy wiszące. Mogą jednak śmiało zastąpić kinkiety oraz podkreślić pewne elementy wystroju np. dzieła sztuki, kominek itp. Przed zakupem tego produktu trzeba liczyć się z tym, że podłogowe modele wymagają podłączenia do gniazdka, przez co kabel zasilający może być widoczny. Nie zmienia to faktu, że takie rozwiązanie to świetna propozycja dla tych, którzy nie lubią nudy i lubią wprowadzać zmiany w aranżacji wnętrz.

Podsumowanie

Wybierając lampy do salonu, trzeba zwrócić uwagę nie tylko na ich wygląd, lecz przede wszystkim funkcjonalność. Szeroka oferta produktów dostępnych na rynku znacznie ułatwia to zadanie, aczkolwiek decyzja o zakupie odpowiedniego oświetlenia zależy tylko i wyłącznie od inwestora. To właśnie on jest odpowiedzialny za wyselekcjonowanie estetycznych i innowacyjnych opraw.

Zdjęcie główne: Terry Magallanes/pexels.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*