Artykuł sponsorowany
Bardzo wiele osób marzy o budowie własnego domu jednorodzinnego. Sposobów na przystąpienie do realizacji tego marzenia jest wiele. Najłatwiej jest znaleźć w katalogu lub Internecie gotowy projekt i szybko przejść do budowy. Nie każdemu taki “gotowiec” będzie jednak odpowiadać. Co powinien zawierać projekt domu oraz czy możesz samodzielnie zaprojektować swój dom? Przekonaj się!
Prawidłowo wykonany projekt architektoniczno-budowlany określa układ przestrzenny i zawiera wykaz planowanych rozwiązań technicznych i materiałowych. W planie domu przedstawione powinno być położenie pomieszczeń, rozkład podłączeń wody, gazu oraz prądu. Ułatwia to planowanie przeznaczenia poszczególnych pokoi oraz wyobrażenie sobie przez przyszłego właściciela domu jego dalszego projektu. Plan budowy jest dość prostą formą wizualną, która ma tylko nakreślić formę domu laikowi, a najważniejszą wskazówką jest dla ekipy budowlanej. W 2020 roku nastąpiła nowelizacja prawa budowlanego, przez co wymagania wobec projektu zostały zmniejszone. Wymagana obecnie liczba kopii projektu budowlanego to trzy (do niedawna obowiązywały cztery). Projektu budowlanego nie trzeba również dołączać w całości do wniosku o zgłoszenie budowy lub o pozwolenie na budowę. Obowiązek ten dotyczy obecnie jedynie projektu zagospodarowania działki lub terenu oraz projektu architektoniczno-budowlanego. Sam projekt techniczny po nowelizacji przepisów należy złożyć dopiero w momencie zgłaszania zakończenia robót lub składania wniosku o pozwolenie na użytkowanie we właściwym nadzorze budowlanym.
I tak, i nie. Jeśli chodzi o zarys projektu oraz wskazówki dla architekta, jak najbardziej możesz rozrysować dla niego wstępny szkic swojego wymarzonego domu. Takie działanie pozwoli Ci upewnić się, że budynek będzie dokładnie taki, jak chcesz. Projekt domu jednorodzinnego jest jednak dość specjalistyczną formą, która wymaga wiedzy oraz umiejętności. O ile nie jesteś architektem lub architektką, realizowanie budowy z nieprofesjonalnego planu jest nielegalne, gdyż grozi zawaleniem budynku. Architektura oraz budownictwo to bardzo ścisła oraz hermetyczna sztuka. Tworzenie projektu budowlanego, planowanie zastosowanych materiałów, rysowanie rzutów kondygnacji, położenia ścian, pomieszczeń i obliczanie niezwykle ważnych dla stabilności budynku wartości nie jest absolutnie zadaniem dla amatora.
Projekt domu to tak naprawdę rozrysowany w skali nie mniejszej niż 1:100 plan całego budynku w rzucie z góry. Zaznaczone są na nim granice ścian, drzwi wewnętrzne i zewnętrzne, okna czy bramy garażowe oraz infrastruktury wewnętrzne. Wszystkie planowane do budowy elementy muszą zostać zaznaczone w projekcie. Jeśli budowa danego elementu nie jest na tę chwilę możliwa, może być uwzględniona w osobnym planie dalszej rozbudowy. Oczywiście nie ma opcji, żeby po zakończeniu budowy dokopać do domu piwnicę, ale przyłączenie dobudowy, garażu czy tarasu jak najbardziej jest w zasięgu Twoich możliwości.
Projekt budowy domu należy bezwzględnie zlecić ekspertowi, tak samo, jak samo jego wykonanie. Nie znaczy to jednak, że jesteś zupełnie skazany na łaskę oraz inwencję twórczą architekta lub gotowy projekt. Swój plan możesz przedstawić na spotkaniu z architektem i poprosić go o zaaranżowanie Twojego pomysłu i stworzenie projektu właśnie na jego podstawie.
Zdjęcie główne: jarmoluk/pixabay.com