Kino domowe w piwnicy – sprzęt, meble i wszystko, czego potrzebujesz

Kino domowe w piwnicy – sprzęt, meble i wszystko, czego potrzebujesz
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Dysponujesz dodatkową przestrzenią w piwnicy i nie wiesz, jak ją wykorzystać? To świetne miejsce na domowe kino, w którym będziesz się czuć jak na prawdziwej sali kinowej. Piwnica zazwyczaj jest miejscem cichym i odpowiednio wyizolowanym, dzięki czemu nic nie będzie przeszkadzać w oglądaniu ulubionych filmów na dużym ekranie. Jakie meble i sprzęty będą niezbędne, aby móc cieszyć się maratonami filmowymi we własnym, domowym kinie? 

Prywatna „sala kinowa” nie wymaga ogromnego budżetu, dlatego nie warto od razu zakładać, że jest to poza naszym zasięgiem. Kina w galeriach handlowych zazwyczaj są przepełnione, nie brakuje w nich osób głośno komentujących scen filmowych czy notorycznie szeleszczących paczkami chipsów. Te wszystkie niedogodności można ominąć w prosty sposób – robiąc własne kino w swoim domu. Jest to fantastyczne rozwiązanie, które pozwala dopasować seans filmowy do własnych potrzeb i upodobań. Platformy streamingowe typu Netflix czy HBO Go oferują bogatą ofertę filmów w doskonałej jakości, które na pewno sprawdzą się w domowym kinie. Sprawdź, jak ten pomysł wdrożyć w życie! 

Piwnica – idealne miejsce na domowe kino 

Zastanawiasz się, które pomieszczenie będzie najlepszym wyborem na domowe kino? Jeśli masz ku temu warunki, polecamy wybrać nieduży pokój usytuowany w piwnicy. Oczywiście musi spełniać określone warunki, nie może być zbyt zimnym miejscem oraz takim, które jest wilgotne. Zaletami pokoju kinowego w piwnicy jest fakt, że jest to zazwyczaj miejsce ciche oraz pozbawione dostępu do światła słonecznego. 

Oczywiście filmy można oglądać w każdym miejscu w domu, jednak aby uzyskać efekt sali kinowej, najlepiej wygospodarować na domowe kino oddzielne pomieszczenie. Znakomicie, jeśli dysponujesz pokojem o wielkości około 25 m², do którego najłatwiej będzie dobrać odpowiedni sprzęt w postaci elektroniki pozwalającej oglądać filmy w najwyższej jakości obrazu oraz dźwięku. 

Jaki sprzęt będzie najlepszy do domowego kina?

Niezbędnym elementem kina domowego jest odpowiednio dobrany sprzęt elektroniczny. Filmy można oglądać zarówno na wielocalowym telewizorze, jak i na ścianie, jeżeli film będzie wyświetlany za pomocą projektora. Telewizor, który ma imitować salę kinową, powinien być duży, płaski i zawieszony na ścianie powyżej wysokości linii oczu. Tańszą, ale równie efektowną opcją, będzie wyposażenie kina domowego w projektor. Sprzęt powinien mieć dobrą rozdzielczość, aby jak najlepiej odwzorować obraz filmu. Warto zwrócić uwagę również na możliwość ustawienia jasności oraz kontrastu w projektorze. Do tego typu urządzenia zaleca się zakup specjalistycznego ekranu. Można wybrać model rozwijany i przenośny lub zdecydować się na taki, który na stałe montuje się na ścianie. Nie jest to jednak element obowiązkowy, film z projektowa można wyświetlać z powodzeniem na gładkiej, białej ścianie. 

Jakie głośniki zapewnią najwyższą jakość dźwięku? 

Nie wolno zapomnieć o odpowiednim nagłośnieniu naszej prywatnej sali kinowej. Czasami to wybuch bomb czy świst kul sprawia, że wyśmienicie spędzamy czas na filmie akcji. Nie mówiąc już o tym, że muzyka buduje największe napięcie w dreszczowcach i horrorach. Aby zapewnić sobie najlepsze efekty dźwiękowe, warto postawić na głośniki, które są niskotonowe, średniotonowe i wysokotonowe – to zestawienie pozwoli cieszyć się najlepszą jakością dźwięku. Ciekawym dodatkiem będzie również subwoofer – subniskotonowy głośnik, który odpowiada za wydobycie głębokiego basu, który jest elementem filmu. 

Głośniki powinny być rozstawione po dwóch stronach pokoju. Idealny układ: fotel przed ekranem oraz głośniki tworzą trójkąt o równych bokach. 

Meble w domowym kinie 

Nieodłączną częścią przyjemności płynącej z oglądania seansu filmowego jest możliwość zajęcia wygodnej pozycji na fotelu lub kanapie. W ofercie sklepów można znaleźć profesjonalne fotele, które będą imitować te, które możemy spotkać na salach kinowych. Najlepszym sposobem jest dopasowanie wyposażenia do własnych predyspozycji. Wiele osób uwielbia oglądać filmy, leżąc na podłodze, najlepiej w otoczeniu kilkunastu miękkich poduszek. Wygodnym i tanim rozwiązaniem będzie rozłożenie w pokoju kinowym dmuchanego materaca. 

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*