Parkiet czy panele? Wybór odpowiedniej podłogi do mieszkania

Parkiet czy panele? Wybór odpowiedniej podłogi do mieszkania
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Wiele osób chce mieć w swoim domu drewnianą podłogę. Dodaje ciepłego klimatu wnętrzom naszego mieszkania i sprawia, że jest ono bardziej przytulne. Mamy do wyboru zarówno parkiet, jak i panele. 

Parkiet i tzw. mozaika parkietowa mocno kojarzy nam się z czasami PRL, ale obecny parkiet niewiele ma wspólnego z modą lat 80. Można przekonać się, że parkiet wcale nie jest mało nowoczesny. Panele również mają wiele pozytywnych cech. Co w takim razie wybrać?

Panele

Panele drewniane są obecnie nadal bardzo popularne. Przede wszystkim dlatego, że są podobnie trwałe jak parkiet. Wyglądają również znacznie bardziej nowocześnie. Dzięki odpowiedniej budowie mogą być bardzo odporne na ścieranie. Składają się z trzech warstw: wierzchnia warstwa jest warstwą drewnianą, która dodatkowo jest pokryta specjalnym lakierem. W ten sposób jest on mniej podatny na ścieranie.

Druga warstwa to warstwa nośna, najczęściej wykonana z płyty HDF, dzięki czemu panel jest mniej podatny na uszkodzenia. Czasem środkowa warstwa wykonywana jest z drzewa iglastego. Spodnia warstwa jest z kolei sklejką bądź mieloną płytą drewnianą. Panele bardzo łatwo położyć samodzielnie. Do ich ułożenia potrzebna nam będzie jedynie spodnia warstwa, która ma za zadanie tłumić odgłosy oraz dawać odpowiednią izolację cieplną.

Podkłady pod panele skutecznie chronią je przed powstawaniem wybrzuszeń czy uszkodzeń. Panele są klejone do siebie i można je poukładać samodzielnie. Można wybrać panele o różnej ścieralności, oznaczonej od AC1 do AC5, gdzie najwyższa klasa oznacza panele najbardziej odporne na ścieranie i często złożone z więcej niż trzech warstw. 

Parkiet 

Parkiet  jest nieco grubszy od paneli i nie możemy poukładać go samodzielnie, ponieważ wymaga niezwykłej precyzji, zwłaszcza jeśli chodzi o mozaikę parkietową. Dobrze dopasowane i wyrównane klepki i kolejne elementy parkietu sprawią, że podłoga będzie nam służyła znacznie dłużej. Jest on najczęściej wykonywany z drewna dębowego lub klonowego, czasem jesionowego. To gatunki drewna, które są twarde i potrafią długo wyglądać bardzo dobrze. Nie są tak mało odporne na światło słoneczne, jak drewno sosnowe, które szybko ciemnieje pod wpływem promieniowania UV.

Na rynku istnieje wybór parkietu, który jest gotowy do położenia. Są to wycyklinowane i polakierowane deski, które wystarczy jedynie położyć na odpowiednim podkładzie. Bardzo dobrym pomysłem jest położenie parkietu olejowanego, który można łatwo odnowić. Parkiet ma tę zaletę, że może być regularnie odnawiany. Wystarczy cyklinowanie, czyli zdzieranie jego wierzchniej warstwy, uzupełnienie braków oraz ponowne pomalowanie lakierem, by wyglądał praktycznie jak nowy. 

Parkiet możemy wybrać w różnych odcieniach. Najczęściej do jasnych i klasycznych wnętrz dobierane są takie materiały jak drewno dębowe,  jesion, buk czy klin. Mniej popularne nadal są drzewa egzotyczne. Panele z nich wykonane są o wiele droższe, ale możemy liczyć na ich niezwykłą trwałość. Jeśli chodzi o drewno egzotyczne, to wybierane jest merbau oraz sapella. Cena dobrej jakości parkietu to około 120 zł za m2. Istnieją panele, których cena zaczyna się od 20 zł za m2, ale nie są one tak trwałe.

Dodatkowo są mniej odporne na ścieranie, więc  warto dopłacić za ich lepszą jakość. Parkiet ma tę zaletę, że nie wymaga od nas specjalnego przygotowania. Można położyć go i nie musimy go dodatkowo cyklinować ani zabezpieczać za pomocą lakierów do drewna. Ma to swoje plusy, zwłaszcza wtedy, kiedy samodzielnie go kładziemy, bez pomocy fachowców. 

Parkiet wykonany jest z całości z drewna, dlatego jest bardziej odporny na zadrapania, ale należy go również często odświeżać, aby zachował estetyczny wygląd. 

Wybór pomiędzy parkietem a panelami drewnianymi nie jest łatwy. Panele można szybko samodzielnie położyć, ale nie możemy ich odnawiać. Jeśli chcemy, by podłoga służyła nam dłużej, warto wybrać parkiet drewniany.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*