Projekty domów jednorodzinnych z poddaszem – przytulne piętro nadal w cenie

Projekty domów jednorodzinnych z poddaszem – przytulne piętro nadal w cenie
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

W ostatnich latach prywatne inwestycje stanowiły znaczny procent rynku budowlanego. Można było zaobserwować zróżnicowane trendy architektoniczne w segmencie domów jednorodzinnych, od nowoczesnych willi w amerykańskim stylu, po tradycyjne, staropolskie dworki. Niezmienną popularnością na tle innych wyborów cieszą się nadal projekty domów z poddaszem użytkowym. Jaki jest sekret ich sukcesu?  

Dom przy Cyprysowej 64

Tradycja i przejrzysty układ wnętrza – projekty domów w zgodzie z harmonią

Jednym z powodów, dla których inwestorzy chętnie wybierają projekty domów z poddaszem użytkowym jest harmonijny i funkcjonalny podział wnętrza. Oficjalny i reprezentacyjny parter oraz przytulne i intymne poddasze to awers i rewers jednego domu. Każda ze stref ma swoją specyfikę i charakter, a razem uzupełniają się idealnie. 

Parter – wizytówka domu, centrum życia rodzinnego

Projekty domów z poddaszem użytkowym poziom parteru przeznaczają najczęściej na strefę dzienną. Składa się ona zwykle z salonu oraz otwartej kuchni. Coraz rzadziej stosuje się układ wnętrza zawierający osobną kuchnię. To znak naszych czasów i wyraźna zmiana względem tego, jakie projekty domów były popularne jeszcze 10-20 lat temu. Otwarty livingroom z reguły zajmuje największą część parteru i tworzy swoiste serce domu. To tu najczęściej spędzamy czas razem, odpoczywamy, oglądamy telewizję i bawimy się z dziećmi. W udostępnionej bezpośrednio kuchni przygotowywane są potrawy na wspólny obiad, czy kolację. Dobrze jeśli wybierane przez nas projekty domów, poza otwartą strefą dzienną, posiadają na parterze również dodatkowy pokój. Taki układ pomieszczeń, w połączeniu z kompletną łazienką, pozwala nam realizować inwestycję dwuetapowo. W pierwszej kolejności mamy możliwość wykończenia parteru i zamieszkania szybciej na pierwszej kondygnacji. Jeśli projekt domu posiada wydzieloną klatkę schodową możemy ją odciąć tymczasowymi drzwiami i swobodnie mieszkać na parterze, bez strat ciepła, nawet w sezonie zimowym. Poddasze możemy w takim wypadku wykończyć w miarę możliwości finansowych i czasowych. Stylowo urządzony parter, z jego reprezentacyjną, gościnną funkcją to wizytówka naszego domu. Poddasze to nasz prywatny azyl, tam już nie każdy ma bezpośredni dostęp. To również dlatego projekty domów z poddaszem są nadal tak atrakcyjne dla inwestorów. 

Dom przy Cyprysowej 59

Przytulne poddasze – prywatna przestrzeń relaksu

Wybierając do realizacji projekty domów z poddaszem użytkowym stawiamy na jasny podział wnętrza. Poddasze w takim układzie staje się zaciszną i komfortową strefa odpoczynku. Znajdziemy tu wszystko; główną łazienkę, często przybierającą formę dużego, kąpielowego pokoju, sypialnie dla każdego z domowników, także w niektórych wariantach pralnię, czy garderobę. Coraz bardziej popularne współcześnie są również samodzielne apartamenty w stylu master bedroom. Sypialnia małżeńska najczęściej ulokowana jest nad garażem. Taki luksusowy pokój posiada prywatną łazienkę oraz garderobę. Za co kochamy poddasze? Możliwe, że za połaciowe okna, przez które zasypiając widzimy gwiazdy, a może za możliwość zaczerpnięcia świeżego powietrza, czy poranną kawę na balkonie. Za spokój, bezpieczeństwo i przytulny charakter tej klimatycznej przestrzeni.
Projekty domów z poddaszem są również wybierane ze względu na swoje walory adaptacyjne. Gdy sytuacja życiowa wymaga, by w domu zamieszkały dwie rodziny, bez trudu zaaranżujemy dwa osobne mieszkania na parterze i poddaszu. To dobry i darmowy start dla młodej rodziny na samym początku wspólnego życia. 

 Dom przy Cyprysowej 62

Czy projekty domów z poddaszem mogą być tanie w budowie? 

Dwa piętra do wbudowania mogą wydawać się droższą inwestycją, niż niewielki parterowy bungalow, ale gdy wybierzemy dobrze, projekty domów z poddaszem użytkowym też mogą okazać się proste i stosunkowo tanie w budowie. Na co zwrócić uwagę wybierając ekonomiczny w realizacji projekt domu? Minimalizując koszty warto wybierać projekty domów z dachem dwuspadowym, bez lukarn i wykuszy – im prostsza geometria dachu, tym tańsza budowa. Jeśli nie jest nam potrzebne, możemy zrezygnować również z podpiwniczenia. Można zastanowić się, czy konieczny jest garaż, czy może wystarczy go zastąpić lekką wiatą garażową. Oszczędnościom sprzyja też prosta forma budynku, zwarta bryła i regularne kształty. Odpowiadając na pytanie, czy projekty domów z poddaszem mogą być tanie w budowie, możemy stwierdzić, że tak – wystarczy wybrać odpowiedni projekt domu. 

Duży potencjał poddasza, jego nie do zstąpienia klimat i funkcjonalność sprawiają, że projekty domów tego typu są doskonale przyjmowane przez budowniczych własnego domu. Inwestorzy wybierają je chętnie, bez większych obaw o powodzenie życiowego przedsięwzięcia. 

Fot.: materiał prasowy Klienta.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*