Wnętrza o surowym charakterze wystroju są dziś niezwykle popularne. Beton, cegła i ich połączenia, np. z metalem, w oczywisty sposób nawiązują do urządzenia starych hal przemysłowych, na których wizerunku opiera się styl industrialny. Jakie są jego cechy i co decyduje o popularności? Postaramy się na to odpowiedzieć.
Styl industrialny nawiązuje do wyglądu hal przemysłowych, które dawniej z konieczności adaptowano na pomieszczenia mieszkalne. Jego historia rozpoczęła się w Stanach Zjednoczonych lat 50., ale prawdziwy rozgłos zyskał dwie dekady później. Wówczas to popularne stały się lofty, czyli pofabryczne pomieszczenia aranżowane na mieszkania, między innymi przez nowojorskich artystów. To, co było wytworem konieczności, stało się po pewnym czasie oznaką dobrego gustu i oddzielnym stylem w aranżacji wnętrz. Jego najważniejsze cechy to między innymi umiłowanie dużych i otwartych przestrzeni, surowy i ascetyczny charakter, ale też ograniczona paleta barw. W Polsce popularność stylu industrialnego rozpoczęła się w latach 90.
Typowe lofty to mieszkania przestrzenne, gdzie duża ilość wolnego miejsca jest elementem charakterystycznym. Znamienna jest też niewielka liczba podziałów pomiędzy poszczególnymi częściami mieszkania – jak choćby łączenie salonu z kuchnią. Wrażenie przestronności potęgują duże okna. Z reguły nie ma mowy o ich przesłanianiu firankami lub roletami – przecież takich elementów z pewnością brakowało w prawdziwych fabrycznych pomieszczeniach.
Kolorystyką preferowaną w stylu industrialnym również rządzi minimalizm. Przewagę zyskują szarości, czerń i odcienie bieli. Niekiedy nadaje im się efekt postarzenia – takie odcienie lepiej się komponują z cegłą, kamieniem lub betonem, niż np. śnieżna biel. Bardziej jaskrawe i barwne dodatki są w tym przypadku raczej wyrazem personalnej aranżacji danego wnętrza i mogą odnosić się do detali np. lamp, kinkietów. Również podłogi w industrialnym wnętrzu powinny być dopasowane do stylu. Dobrym wyborem będą nie tylko elementy betonowe, ale także podłogi wykonane z żywicy epoksydowej lub postarzanych desek. Warto też eksponować elementy, które są jasno związane z pochodzeniem stylu loftowego, takie jak rury i belki dachowe.
Odpowiednio padające światło ma wielkie znaczenie nie tylko w przypadku wnętrz industrialnych, ale tutaj jego rola jest szczególna i w dużej mierze wpływa na efekt końcowy. W ciągu dnia odpowiedniej ilości światła dostarczają przestrzenne okna, które stanowią nawiązanie do hal przemysłowych. Wieczorem trzeba postawić na lampy i kinkiety, również nawiązujące do wyposażenia fabryki, takie jak solidne metalowe lub aluminiowe oprawy. Niekiedy ich miejsce zajmują modele lamp wykonanych ze starej belki.
Przestrzenie zaaranżowane w stylu industrialnym to królestwo naturalnych i surowych materiałów, które najlepiej się tutaj komponują. Powinien się tu znaleźć różnorodnie wykorzystany beton. Świetnie będzie wyglądała cegła i warto, aby była stara lub postarzana. Do tego naturalne tkaniny – choćby len. Dobrze komponuje się też stare drewno, ale nie powinno służyć wizualnemu ociepleniu przestrzeni.
Wbrew pozorom meble do przestrzeni w stylu industrialnym nie muszą być proste i ascetyczne tak, jak np. w stylu norweskim. Niekiedy operuje się kontrastami, wybierając całkiem wygodne i zdobione modele. Zawsze jednak warto, żeby były to meble stylowe, ciekawe. Warto w ich poszukiwaniu udać się do starego komisu, na giełdę lub poszukać ich na aukcjach internetowych.