Jakie oświetlenie do salonu kosmetycznego wybrać?

Jakie oświetlenie do salonu kosmetycznego wybrać?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Własny salon kosmetyczny to marzenie wielu kosmetyczek. Część z nich miała szansę nauczyć się zawodu w innych salonach i zdobyć grono swoich klientów, pozostałe dopiero zaczynają swoją przygodę w zawodzie.

Duża konkurencja na rynku sprawia, że nie tylko kwalifikacje kosmetyczki są ważne. Klienci przywiązują wagę do szczegółów. Wizyta w salonie musi być dla konsumenta niezapomnianym przeżyciem, dlatego tak kluczowe jest zadbanie o każdy drobiazg. Jeśli dopiero projektujesz swój punkt, pamiętaj, że oświetlenie jest kluczowe!

Salon kosmetyczny ma być oazą, w której klient odpocznie, zrelaksuje się i z ufnością odda się w Twoje ręce. Niezależnie od tego, jakie usługi oferujesz swoim gościom, w Twoim salonie muszą się poczuć wyjątkowo! Światłem możesz zbudować przytulny i ciepły klimat salonu. Oświetlenie jest oczywiście niezbędne do wykonywania zabiegów. Warto dokładnie przemyśleć ten aspekt przy projektowaniu lokalu.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Iluminacja w salonie musi spełniać wyśrubowane założenia BHP i ppoż. Wskazane są szczegółowe wytyczne, które muszą zostać spełnione:

Oprócz oświetlenia dziennego, gabinet kosmetyczny powinien być wyposażony w oświetlenie elektryczne o jasnym, ciepłym i rozproszonym świetle. Podczas wykonywania precyzyjnych zabiegów konieczne jest stosowanie lamp bezcieniowych (powinny znajdować się przy każdym fotelu kosmetycznym). Na stanowisku do wykonywania makijażu należy zainstalować dodatkowe oświetlenie emitujące światło o parametrach zbliżonych do światła dziennego. W części zabiegowej gabinetu należy zainstalować dużą liczbę gniazdek elektrycznych (uziemionych), aby przewody nie utrudniały pracy – czytamy w publikacji E. Małek, I. Suligowska, Organizacja stanowisk pracy w gabinecie kosmetycznym 514[03].Z1.01

Ponadto wymagania BHP wprost określają, jaki powinien być stosunek światła naturalnego do światła sztucznego. Określona jest też wielkość okien i natężenie światła. 

Odpowiednie oświetlenie w salonie jest równoznaczne z komfortem pracy i pozwala uniknąć schorzeń wzroku. Nabiera to szczególnego znaczenia przy wykonywaniu zabiegów precyzyjnych, które dodatkowo obciążają oczy.

Określone też zostały szczegółowe wytyczne, dotyczące wyposażenia kabiny kosmetycznej, a są to:

  • lampa bezcieniowa – umieszczona na statywie wyposażonym w funkcję regulacji wysokości i kąta pochylenia lampy, oświetla pole zabiegu (bez tworzenia cieni i odblasków na skórze), stosowana w pracy z lupą,
  • lampa – lupa na statywie, wyposażona w uchwyt do montażu na stoliku pomocniczym,
  • szkło powiększające w obudowie oraz oświetlenie do spodu lupy, służy do diagnozowania stanu skóry klientki,
  • lampa typu Sollux – na ruchomym statywie umożliwiającym ustawienie lampy w dogodnej pozycji podczas naświetlania, wyposażona w filtry wykonane ze szkła.

Źródło: (E. Małek, I. Suligowska, Organizacja stanowisk pracy w gabinecie kosmetycznym514[03].Z1.01)

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*