Jaki dobrać rozmiar dywanu do wnętrza?

Jaki dobrać rozmiar dywanu do wnętrza?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Po kilku latach nieobecności znów powracają do naszych wnętrz, dekorując je, tworząc przyjemny, przytulny klimat oraz zapewniając miękkość pod stopami. Mowa oczywiście o dywanach. Jeśli planujesz również zastosować go w swoim domu lub mieszkaniu, koniecznie sprawdź, jak dobrać jego odpowiedni rozmiar, aby prezentował się perfekcyjnie!

Odpowiedni dywan do salonu? 

Dywany w salonowych wnętrzach powinny być przede wszystkim dobrane do ich wymiarów. Wobec tego zasada w tym przypadku jest prosta. Im większy salon, tym dywan powinien mieć również większą powierzchnię. Dobierając dywan do salonu, który ma znaleźć się pod meblami wypoczynkowymi, należy zwrócić uwagę, aby jego szerokość była większa od mebli przynajmniej 15 centymetrów. Dzięki temu będzie wystawał spod mebli, zapewni komfort i będzie prezentował się bardzo dobrze. 

W przypadku niewielkich salonów dobierając dywan pod kanapę, zamiast decydować się na model w całości umieszczony pod nią, można postawić na taki, który zostanie ułożony wyłącznie pod przednimi nogami mebla. Dzięki temu nie przytłoczy on wnętrza i nie zmniejszy go optycznie. 

Jak dobrać dywan do jadalni? 

W jadalniach dywany będą najlepiej prezentować się wtedy, kiedy zostaną umieszczone pod stołami, odpowiednio dobranymi do ich wielkości. Jeśli chodzi natomiast o sam kształt dywanu, powinien on być również dopasowany do kształtu blatu stołu. 

Jaki rozmiar dywanu do sypialni? 

W  sypialni mamy dwie opcje do wyboru, jeśli chodzi o ułożenie dywanów. Pierwszą z nich jest jego ulokowanie pod łóżkiem oraz stolikami nocnymi, tak, aby jego powierzchnia wystawała poza obrys mebli. Rozwiązanie to jest w szczególności polecane do dużych, przestronnych sypialni, gdyż pozwala stworzyć przytulny klimat.

W przypadku małych sypialni alternatywnym rozwiązaniem będą dwa małe dywaniki ułożone po obu stronach łóżka, mniej więcej pośrodku. Wstając rano, zamiast stąpać po zimnej podłodze, położymy stopy na miękkim chodniku, co będzie o wiele przyjemniejsze.

Jak wymierzyć rozmiar dywanu? 

Wiedząc już, jak można ulokować dywan we wnętrzach, warto także wiedzieć, jak dokładnie wymierzyć jego wymiary, aby móc znaleźć jego odpowiedni model w sklepie. Najprostszą i najskuteczniejszą metodą w tym przypadku jest ustawienie mebli w tak, jak mają być ustawione, kiedy na podłodze położymy dywan. Następnie trzeba wykleić za pomocą taśmy malarskiej jego docelowy metraż. Dzięki temu wizualnie będziemy widzieć, czy założona szerokość i długość dywanu będzie odpowiednia do aranżacji, czy też wymaga pewnych zmian, aby całość prezentowała się perfekcyjnie. 

Źle wymierzony dywan

Choć mogłoby się wydawać, że rozmiar dywanu, to nieistotna kwestia, biorąc pod uwagę to, że musi być on dobrany do aranżacji pod względem swojego wzoru i koloru, to jednak jego źle dobrana wielkość może nieść nieprzyjemne skutki wpływające na wygodę użytkowania. 

Zbyt mały dywan może powodować to, że: 

  • jego krawędzie będą się podwijać przy np. odsuwaniu krzeseł od stołu, 
  • stanie przyczyną upadków, kiedy kończy się między meblami w przejściu, 
  • zaburzy perspektywę we wnętrzu. 

Zbyt duże dywany mogą sprawiać wrażenie wykładziny, która zlewa się z podłożem i wygląda nieestetycznie. Dlatego tak ważne jest to, aby przed zakupem dywanu do wnętrza dokładnie wymierzyć miejsce, w którym ma zostać ulokowany, aby miał odpowiednią wielkość.  

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*