Artykuł sponsorowany
Pompy to urządzenia szczególnie często spotykane na placach budowy i fakt ten nie wynika znikąd. Przede wszystkim cechują się szerokim zastosowaniem, wysoką mocą podnoszenia oraz ponadprzeciętną wydajnością, dzięki której są w stanie obsłużyć w minutę nawet kilkaset litrów wody. Wśród urządzeń wybieranych przez przedsiębiorców najczęściej znajdują się motopompy do wody brudnej oraz czystej, a także pompy zatapialne jednofazowe, trójfazowe, pneumatyczne i hydrauliczne oraz ściekowe. Które przydadzą się na budowie? Odpowiadamy!
Pompy to urządzenia przeznaczone do podnoszenia wody lub innych cieczy i przetłaczania ich w jakiekolwiek inne miejsce, którym może być większy zbiornik lub inny element infrastruktury. Większość urządzeń zasilanych jest prądem, jednak na rynku spotkamy także te zasilane hydraulicznie i pneumatycznie za pomocą specjalnych instalacji np. sprężonego powietrza. Różnice pomiędzy dostępnymi urządzeniami są jednak tak wielkie, że zupełnie zmieniają sposób ich użytkowania nawet w obrębie jednego przedsiębiorstwa. Mówią o tym ich szczegółowe parametry, lecz ponad wszystko – przeznaczenie.
Na rynku można znaleźć kilka różnych typów pomp spotykanych na placach budowy zdecydowanie najczęściej. Wszystkie mają swoje konkretne przeznaczenie, przez które sprawdzą się idealnie w jednym przypadku, a w innym nie będą stanowić optymalnego wyboru. Zrozumienie pomiędzy nimi różnic jest zatem ogromnie istotne z punktu widzenia możliwości przeprowadzenia dalszych prac budowlanych.
Motopompy do wody czystej i brudnej są przeznaczone np. do oczyszczania budynków z wody, na skutek zalania piwnicy czy kondygnacji. Każda pompa wody wirnikowa w tym wariancie sprawdzi się także w oczyszczaniu fundamentów oraz wykopów, które to podczas ulewnych deszczy zalewają się w stopniu uniemożliwiającym przeprowadzenie dalszych prac. Warto także wiedzieć, że urządzenia te można wykorzystać w ogrodnictwie oraz do prac na własnej działce, zazwyczaj jednak ich stosunkowo wysoka cena raczej zmniejsza tego opłacalność. Część urządzeń przeznaczonych m.in. do pompowania wody lepkiej, można wykorzystać do usuwania cieczy takich jak szlam, a nawet ścieki.
Pompy zatapialne są przeznaczone do pompowania na szeroką skalę nawet w przypadku jezior i rzek, które w urządzeniach standardowych wywołują zdecydowanie najwięcej kłopotów. Są mocne, wysoce wydajne i pozwalają na opróżnienie nawet największych zbiorników wodnych w kilka godzin intensywnej, ciągłej pracy. Pompa zatapialna do ścieków jest z kolei przeznaczona do usuwania i przetłaczania szczególnie uciążliwej cieczy, takiej jak szambo oraz ścieki surowe, z prywatnych gospodarstw domowych lub z budynków przemysłowych. Urządzenia te charakteryzują się wysokim podnoszeniem maksymalnym oraz wieloletnią trwałością, która jest wynikiem zastosowania niezwykle mocnych i świetnie działających podzespołów. Urządzenia mogą pracować nawet w temperaturze rzędu 40°C, zachowując pełną swoją wydajność przez cały okres eksploatacji.
Fot.: wdreblow0/pixabay.com