Podjazd do posesji – wszystko, co musisz wiedzieć

Podjazd do posesji – wszystko, co musisz wiedzieć
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Jeżeli planujesz budowę domu jednorodzinnego, nie możesz zapomnieć o odpowiednim wyglądzie swojego podjazdu. Jest on wizytówką każdego gospodarstwa domowego, a odpowiednio zaprojektowany zrobi wrażenie na twoich gościach. 

Podjazd na posesję należy dopasować do wielkości domu, skrawków zieleni wokół oraz aranżacji pobliskich ulic. Na wygląd podjazdu uwagę zwracają głównie zmotoryzowani goście, którzy, zanim jeszcze zapukają do drzwi wejściowych, muszą skorzystać z podjazdu przed domem, aby zaparkować swoje auto.  

Jak zaprojektować podjazd przed domem? 

Możliwości aranżacji podjazdu jest wiele, lecz należy pamiętać o kilku czynnikach podczas projektowania. Przede wszystkim inwestycja w podjazd, podobnie jak budowa domu, jest decyzją na lata. Warto zainwestować w materiały wysokiej jakości. Podjazd zazwyczaj prowadzi zmotoryzowanych gości do bramy wjazdowej, garażu lub wiaty, dlatego jego wygląd powinien współgrać z wyglądem całego domu. Projektując go, pamiętaj o zachowaniu odpowiedniej szerokości i długości. 

>> Skuteczna ochrona domu przed uderzeniem pioruna

Zanim jednak przystąpisz do postawienia swojego podjazdu, pamiętaj o usunięciu żyznej gleby oraz zachowaniu co najmniej 3 metrów szerokości. Następnym krokiem jest uzyskanie odpowiedniego poziomu względem trawnika. Po zaprojektowaniu podjazdu i przystąpieniu do jego budowy zwróć uwagę na elementy takie jak: zagęszczenie dna wykopu, ułożenie podbudowy oraz umieszczenie stabilnego krawężnika wokół swojego podjazdu. Wykonując nawierzchnię, pamiętaj o niewielkim spadzie, który pozwoli podczas deszczów swobodnie odpływać wodzie. Dzięki temu nie będzie ona gromadziła się na podjeździe. 

Jakie materiały wybrać?   

Podczas zakupów materiałów na budowę podjazdu należy pamiętać o częstotliwości użytkowania tego miejsca. Decydując się na niego, warto wybrać kostkę o grubości 6-8 cm, jednak przed wyłożeniem jej, trzeba odpowiednio przygotować teren. Na gruncie należy postawić podbudowę o grubości 20-30 cm oraz podsypkę na 3-5 cm. Jeżeli jednak przewidujesz poruszanie się przed Twoją posesją pojazdów cięższych, do 40 ton, wybierz materiał o grubości 10 cm.  

Najczęściej wybieraną kostką jest ta o okrągłych kształtach lub połączenie prostokątów i kwadratów. Jej elementy są średniej wielkości, co daje możliwość tworzenia różnych kombinacji. Często wybierana jest też drobna mozaika brukarska, którą wykorzystuje się do tworzenia wąskich ścieżek. Można wówczas dotrzeć do wielu miejsc i wykorzystać małe elementy bez konieczności ich docinania. Na większych powierzchniach często wybiera się większe rozmiary płyt, a w połączeniu z mniejszą kostką można stworzyć ciekawą aranżację i odpowiednio wydzielić strefy na swoim terenie.  

Jakie materiały musisz zakupić?

Przed wykonaniem podjazdu należy zaopatrzyć się w niezbędne do jego stworzenia materiały. Najczęściej spotykane są tworzywa takie jak: płyty chodnikowe, kostka brukowa lub kamienna, panele PCV, kruszywo lub kamienie.  

Dzięki tak szerokiemu asortymentowi stworzysz barwne i ciekawe projekty. Goście odwiedzający Twoją posesję będą mogli podziwiać aranżację, która przełamuje monotonię szarego podłoża. Nie warto jednak w projekcie użyć więcej niż trzech kolorów. Uniknie się wówczas wrażenia chaosu. Jeśli chcesz wyznaczyć dróżkę na taras czy do garażu, możesz użyć drobniejszych tworzyw.  

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*