Ubezpieczenie mieszkania może Cię uratować w wielu sytuacjach!

Ubezpieczenie mieszkania może Cię uratować w wielu sytuacjach!
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Nasze mieszkanie jest zazwyczaj miejscem, w którym przechowujemy najcenniejsze rzeczy. Niestety, w wyniku przypadku lub celowego działania innych osób, nasz dobytek może znaleźć się w niebezpieczeństwie. Sposobem na zabezpieczenie, chociażby finansowe, jest ubezpieczenie mieszkania. 

Wykupienie polisy ubezpieczeniowej na dom lub mieszkanie sprawia, że czujemy się bezpieczniej, kiedy wyjeżdżamy na wakacje. Życie pełne jest niespodziewanych sytuacji, które mogą spowodować duże straty majątkowe. Ubezpieczenie na mieszkanie nie jest obowiązkowe, jednak daje właścicielom duży komfort – ich miejsce zamieszkania jest odpowiednio chronione.

Czy warto wykupić ubezpieczenie na mieszkanie?

Ubezpieczenie domu jest przede wszystkim sposobem na zwiększenie poczucia bezpieczeństwa. Dzięki wykupieniu polisy czujemy się spokojniejsi o nasze mieszkanie i znajdujące się w nim przedmioty. Miejsce, w którym żyjemy, jest zazwyczaj najcenniejszym dobrem, jakie posiadamy. Jego utrata powoduje, że wraz z rodziną tracimy podstawę bezpieczeństwa. 

Brak ubezpieczenia sprawi, że przepadnie wszystko, na co pracowaliśmy przez lata. Nieszczęśliwe wypadki, jak pożar, zalanie czy kradzieże odbierają domownikom nie tylko ulubione przedmioty, ale narażają na ogromny stres i utratę spokoju. Dzięki wypłaconym pieniądzom z ubezpieczenia mieszkania łatwiej jest stanąć na nogi po trudnych doświadczeniach. 

Na czym polega ubezpieczenie mieszkania?

Ubezpieczenie mieszkania to wykup zapewnienia, że jeśli zdarzy się ustalone w warunkach umowy nieszczęśliwe zdarzenie, to ubezpieczyciel wypłaci środki pieniężne. 

Najczęściej wykupujemy polisy zabezpieczające przed: 

  • pożarem, 
  • zalaniem mieszkania (spowodowane zarówno powodzią lub obfitymi opadami, jak i awariami instalacji oraz zalaniem przez sąsiada),
  • zniszczeniem domu przez siły przyrody, 
  • uszkodzeniami w wyposażeniu mieszkania, 
  • kradzieżą,
  • włamaniem, 
  • narażeniem na straty innych osób.

Ubezpieczenie pokrywa równowartość strat, które ponieśli właściciele w wyniku nieszczęśliwego wypadku lub niepożądanych działań osób trzecich. Polisę można wykupić na każdy rodzaj nieruchomości, zarówno dom jednorodzinny, jak i mieszkanie w bloku. 

Ubezpieczeniu podlega nie tylko sam budynek lub lokal, ale również jego wyposażenie. Wiele osób do ubezpieczenia dodaje również takie przynależności, jak garaże, piwnice, budynki gospodarcze czy altanki.

Co do zasady polisa na nieruchomości jest dobrowolna, wyjątkiem może być dom lub mieszkanie, na które chcemy wziąć kredyt hipoteczny. Obowiązkowi ubezpieczenia podlegają też nieruchomości należące do gospodarstwa rolnego o powierzchni powyżej 1 hektara. 

Co jest chronione w ramach ubezpieczenia? 

To, jakie elementy podlegają ubezpieczeniu, zależy najczęściej od pakietu, jaki wykupiliśmy. Najczęściej ubezpieczenie obejmuje: 

  • mury, elementy stałe i ruchomości znajdujące się w domu, 
  • szczególnie cenne i wartościowe przedmioty, jak antyki czy działa sztuki, 
  • ubezpieczenie mieszkania typu all risk.

Ubezpieczenie przy remontach

Wiele osób nie wie, że warto ubezpieczyć mieszkanie już na etapie odebrania nowego lokalu od dewelopera. Mimo, że w środku nie ma wielu cennych przedmiotów, wykup polisy ubezpieczeniowej na tym etapie może zabezpieczyć nas przed niespodziewanymi wypadkami. 

Po odebraniu kluczy przystępujemy do wykańczania mieszkania, co wiąże się z prowadzeniem prac remontowych. Istnieje możliwość, że przez nieuwagę lub wadliwe urządzenia zalejemy sąsiadów pod nami. W takich przypadkach ubezpieczenie pokryje koszty odszkodowań. Warto ubezpieczyć również dom w budowie lub w trakcie przebudowy.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*