Artykuł sponsorowany
Na rynku możemy znaleźć wiele rodzajów śrub i każdy z nich będzie posiadał nieco inne zastosowanie. Dowiedz się więc, jakie są rodzaje śrub, jak wygląda klasyfikacja, co oznaczają poszczególne oznaczenia na śrubach oraz które będą najlepsze do konkretnych zadań.
Czym jest śruba, wie każdy. Jest to nic innego jak gwintowany element łączący, który ma swoje zastosowanie w branży budowlanej oraz przy budowaniu maszyn. Warto jednak wiedzieć, że śruby mogą być różne, a co za tym idzie, mieć różne zastosowanie. Poznaj więc wszystkie rodzaje śrub i dowiedz się, co dokładnie oznaczają oznaczenia na śrubach, aby mieć pewność, że wybrałeś te właściwe.
Podstawowym kryterium, jeśli chodzi o podział śrub, jest ich łeb. Tym najczęściej spotykanym rodzajem są śruby z łbem sześciokątnym. Znajdują one zastosowanie przede wszystkim w budowie maszyn, a także świetnie sprawdzają się w konstrukcjach narażonych na duże obciążenia. Aby zamontować taką śrubę, będziesz potrzebować klucza płaskiego lub nasadowego w odpowiednim rozmiarze.
Inne dość popularne i często spotykane modele, to śruby motylkowe nazywane często skrzydełkowymi. Są one najczęściej montowane w konstrukcjach wymagających regulacji, ponieważ umożliwiają ręczne przykręcenie i odkręcenie elementu bez użycia dodatkowych narzędzi.
Bardzo często spotykane są także śruby z łbem stożkowym, które swoje zastosowanie znajdują najczęściej w meblarstwie. Spowodowane jest to faktem, że dzięki swojej budowie pozwalają na całkowite wkręcenie łba w konstrukcję. Do ich wkręcenie będziesz potrzebować śrubokrętu.
Wszystkie te rodzaje śrub znajdziesz na stronie internetowej https://www.kristal.net.pl/.
Przy wyborze śrub dużą rolę odgrywa także ich trzpień i zakończenie. Trzpień może mieć bowiem różną średnicę oraz długość. To jaki trzpień wybierzesz, powinno zależeć od grubości mocowanych części konstrukcyjnych, a także obciążeń, którym zostaną poddane śruby.
Jeśli zaś chodzi o zakończenie, to najbardziej uniwersalnym wyborem będą te płaskie, czyli tępe. Często spotykane są jednak zakończenia soczewkowe, ścięte, stożkowe i wgłębione. Ponadto śruby mogą też być zakończone czopem, czyli wąskim elementem przedłużającym trzpień, który ułatwia jego prowadzenie.
Na śrubach zawsze umieszczone są różne oznaczenia. Warto je znać, aby mieć pewność, że wybierzesz śruby, które spełnią Twoje oczekiwania. Na łbie zawsze pojawia się oznaczenie klasy śruby (A, czyli klasa dokładna, B, czyli klasa średniodokładna oraz C, czyli klasa zgrubna) oraz oznaczenie granicy wytrzymałości na rozciąganie (czyli oznaczenie Rm) oraz granicę plastyczności (czyli Re).
Rm oznacza więc naprężenia, jakie może przenieść śruba, odkształcając się plastycznie aż do całkowitego zerwania, zaś Re oznacza wartość naprężeń, po których śruba zacznie się plastycznie rozciągać. Ponadto na śrubach możemy wyróżnić klasy wytrzymałości, przy czym klasy 4.6, 4.8, 5.6, 5.8, 6.8 to klasy zwykłe, a 8.8, 10.9, 12.9 to klasy wysokiej wytrzymałości.
Zdj. główne: Yevgen Tarasov/unsplash.com