Prosta, elegancka, uniwersalna i nowoczesna – taka właśnie jest kuchnia w stylu shaker. W tym artykule przybliżmy Ci kilka najważniejszych aspektów, a także pokażemy Ci piękne inspiracje.
Styl shaker (szejkerski) pochodzi ze Stanów Zjednoczonych, a właściwie dotyczy grupy religijnej, która była bardzo aktywna w XIX wieku. Nazywała się „Zjednoczone Towarzystwo Wyznawców Powtórnego Przyjścia Chrystusa”, a nietypowa nazwa, z której słyną do dziś, jest odpowiedzią na ich zachowanie podczas obrzędów religijnych – tańce, śpiew, a nawet krzyk i drżenie całego ciała.
Szejkersi wprowadzili wyjątkowy styl, który wyróżniał się prostą formą i funkcjonalnością. Ich meble cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, dlatego zaczęli produkować je na szeroką skalę. Sami żyli w dość skromnych warunkach, stąd właśnie wyłonił się zupełnie nowy trend, do dziś bardzo popularny w samych Stanach Zjednoczonych, a także na całym świecie. Co ciekawe, niektóre modele krzeseł kosztują nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych!
Dziś styl szejkerski to przede wszystkim pokazanie, jak funkcjonalne może być wnętrze przy nowoczesnej aranżacji. Kuchnia w styl shaker musi być przystosowana do przygotowywania posiłków, spędzania wspólnego czasu oraz sprawnego przechowywania. Dużą rolę pełni także estetyka – proste formy, przytulny charakter, stonowane barwy. Dawniej, kuchnia w stylu szejkerskim była miejscem spotkań dla całej rodziny, dlatego musiała być przystosowana dla wszystkich domowników, niezależnie od wieku. Dziś to także miejsce pracy, rozmów i spełniania się w kuchni, stąd tak ważny jest projekt, kolory, meble oraz wszystkie wizualne aspekty.
W kuchni w stylu shaker nie ma mowy na przypadkowe ozdoby, krzykliwe formy czy wyróżniające się motywy na płytkach ceramicznych. Tak jak w XIX wieku, tak samo i tutaj, trzeba postawić na proste formy, naturalne kolory i stworzenie przytulnego domowego zacisza. Co do materiałów, można oczywiście postawić na bardziej luksusowy kamień, ale mile widziane jest drewno, . Zgodnie ze stylem szejkerskim, trzeba zrezygnować z designerskich form, nadmiaru tekstyliów i okazów sztuki.
Kolorystyka w kuchni w stylu szejkerskim ma motywować do pracy, a także tworzyć przytulne wnętrze. Warto zdecydować się na odcienie ziemi, ponadczasową biel, brąz, a nawet czerń. Meble powinny być nie tylko estetyczne, ale przede wszystkim praktyczne. Muszą maksymalnie wykorzystywać każdą wolną przestrzeń. Przykładem tutaj są listwy, na których wiszą akcesoria kuchenne albo stojaki na kubki. Zabudowa powinna sięgać aż po sufit, a jeśli i tam zdarzy się wolna przestrzeń, warto ją zapełnić organizerami i pudełkami. Co ciekawe, szejkerski uwielbiali montować kółka do stołu, tworząc mobilny mebel.
Dodatków w kuchni szejkerskiej nie powinno być wiele – tutaj rządzi minimalizm. Jeśli jednak ozdoby mają charakter praktyczny to są one jak najbardziej wskazane. Samą dekoracją mogą stać się np. gałki w szafkach kuchennych albo delikatne zdobienia frontów.
Pierwszą inspiracją jest kuchnia granatowa z eleganckimi żyrandolami nad wyspą kuchenną, cegłą oraz lekko ozdobnymi frontami. Mimo wszystko panuje tu spokój i harmonia.
Kolejna propozycja to jasnoszare fronty, białe blaty oraz proste w swojej formie półki. Mnóstwo miejsca do przechowwywania i sporo blatu roboczego – to właśnie kwitensencja kuchni w stylu shaker.
Tego typu kuchnia także wpisuje się w nowoczesny styl szejkerski. Jest minimalistyczna, ale jednocześnie elegancka.