Jak zaprojektować łazienkę w stylu francuskim?

Jak zaprojektować łazienkę w stylu francuskim?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Łazienki w stylu francuskim kojarzą nam się z dużą ilością ozdób – w tym złoceń – oraz użyciem drogich materiałów. Obecnie stawiamy na praktyczność i nowoczesność, dlatego łazienka w takim stylu nie zawsze będzie dla nas atrakcyjna. Dekoratorzy jednak twierdzą, że jesteśmy w stanie przenieść część pomysłów z XVII i XVIII wieku na współczesny grunt, tak by nasza łazienka zachwycała nie tylko stylem, ale przede wszystkim niezwykłą praktycznością.

Skup się na szczegółach

Utworzenie idealnie odwzorowanej łazienki, rodem z paryskich buduarów XVII wieku, będzie bardzo trudne i kosztowne. Ale aby stworzyć niepowtarzalny klimat wystarczy jedynie kilka przyciągających uwagę szczegółów nawiązujących do francuskiej estetyki. Nie zrezygnujemy w ten sposób z nowoczesnych rozwiązań oraz wymaganego współcześnie minimalizmu.

Jeśli w naszej łazience mamy pustą przestrzeń na ścianach, warto postawić na niecodzienne sztukaterie oraz ornamenty, które przeniosą nas do pałacowych sal. Szerokie gzymsy na ścianach, w połączeniu ze sztukateriami i ornamentami, także pozwolą łatwo nadać styl naszej łazience. Sztukaterie są bardzo charakterystyczne dla estetyki z okresu Ludwika XVI i na pewno sprawią, że nasza łazienka łatwo przeniesie się do tamtego czasu. Francja odznaczała się również bardzo wytworną ceramiką i porcelaną.

Zamiast nieco nudnych, klasycznych umywalek można zastosować misy, które umieszczone na marmurowym bądź drewnianym blacie, będą robić niesamowite wrażenie wytwornego stylu francuskiego. Z tej samej ceramiki może być wykonana wolnostojąca wanna – bardzo charakterystyczny element tej estetyki.

Takie niewielkie, ale widoczne nawiązania do czasów Ludwika XVI wystarczą, by stworzyć piękne i gustowne wnętrze. Bardzo ważnym detalem, o który warto zadbać, jest zachowanie tzw. symetrii lokalnej. Symetryczne kompozycje były ważne nie tylko w samej budowie łazienki, ale również w takich szczegółach jak np. rozstawienie umywalek względem siebie. Dzięki takim nawiązaniom możemy stworzyć bardzo ciekawą łazienkę w stylu francuskim niewielkim kosztem i nakładem pracy.

Elementy stylistyki buduarowej

Łazienka w stylu francuskim bardzo często posiada meble lub wyposażenie wnętrza, które mogą być również stosowane w pokoju dziennym. Są nimi m.in. pufy, ławki, fotele czy komody. Umeblowanie łazienki można uzupełnić za pomocą pięknych pikowanych sprzętów, które będą miały charakterystyczne, gięte nóżki nawiązujące do stylu Ludwika XVI. Nie muszą się one jednak kojarzyć ze staroświeckością. Wystarczy wybrać takie meble, które będą miały stonowane kolory, proste kształty i nowoczesne linie.

Głównym i niezbędnym elementem stylistyki buduarowej jest lustro w ciężkiej ramie ozdobionej fantazyjnymi ornamentami. Można powiesić je nad umywalkami, ale będzie się pięknie prezentowało również w wersji stojącej – jeśli umieścimy je zaraz obok wolnostojącej wanny, poczujemy się jak w paryskim pałacu. Ogromne lustro w złotej bądź srebrnej ramie sprawi, że nasza łazienka stanie się bardziej ekskluzywna. Warto również zwrócić uwagę na oświetlenie – rozgałęziony żyrandol zamiast światła punktowego będzie nawiązywał do pięknych pomieszczeń francuskich oraz nada naszej łazience bardziej pałacowego wyglądu.

Stonowana kolorystyka

Francuskie buduary pełne były wykwintnie zdobionych materiałów. Nowoczesny styl nie potrzebuje takiego przepychu. Można wybrać jednolite, nieco stonowane kolory, które będą przywoływać skojarzenie dawnych wnętrz pałacowych motywami kwiatowymi lub ornamentami. Beże, szarości oraz odcień kości słoniowej będą się pięknie prezentować na tle złoconego lub posrebrzanego lustra.

Ciekawe rozwiązania aranżacyjne

Francja jest kolebką bardzo ciekawych aranżacji, które wizualnie nadają przestrzeni głębi. Pomagają w tym lustra – optycznie powiększające pomieszczenie – oraz dodające więcej światła okna tarasowe. Stworzenie podziału w przestrzeni, np. umieszczenie wanny na niewielkim piedestale czy podział ścian na gzymsy, sprawi, że każda część pokoju kąpielowego będzie miała swoją funkcję.

Łazienka w stylu francuskim wygląda bardzo elegancko, o ile nie przesadzimy z ilością ozdób. Klasyczne lustro w złotej ramie, porcelanowe puzderka na kosmetyki czy wolnostojąca wanna sprawią, że nasza łazienka będzie miała niezwykły klimat.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*