Jak zadbać o dobre powietrze w domu?

Jak zadbać o dobre powietrze w domu?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Wysoka jakość powietrza w miejscach, w których często przebywamy, jest niezwykle ważna dla naszego zdrowia oraz dobrego samopoczucia. Dlatego też warto przede wszystkim zadbać o dobre powietrze w domu. Jak to zrobić?

Wentylacja domu

Najprostsze sposoby wentylacji

Zacznijmy od odpowiedniej wentylacji domu. Jest ona istotna, ponieważ pozwala na pozbycie się zanieczyszczeń i wilgoci. Ich zbyt wysoki poziom w pomieszczeniu może powodować pojawienie się pleśni i grzybów, często powodujących alergie. Jak więc prawidłowo wentylować mieszkanie? Najprostszym sposobem po prostu regularne wietrzenie. Otwieranie okien codziennie nawet na kilka minut, pomoże Ci w zapobieganiu zbyt dużej wilgotności powietrza. Warto także zwracać uwagę na szyby – pierwszą oznaką zbyt dużej wilgoci w pomieszczeniu jest tak zwana kondensacja, czyli parowanie szyb. Ponadto, aby poprawić nieco wentylację tym sposobem, możesz także zamontować nawiewniki okienne, przez które świeże powietrze może swobodnie napływać z zewnątrz do środka pomieszczenia i być dalej usuwane przez system wentylacji grawitacyjnej. Jeśli interesuje się profesjonalny montaż klimatyzacji Żory są jednym z miast, w którym warto szukać firm zajmujących się taką usługą.

Wentylacja grawitacyjna 

Oczywiście samo wietrzenie nie wystarcza. Konieczne jest także zamontowanie systemów wentylacyjnych. Najpopularniejszym w Polsce jest wentylacja naturalna, nazywana także grawitacyjną. Wykorzystuje ona fizyczne prawo grawitacji w celu wywołania przepływu powietrza. Chłodne powietrze dostaje się do pomieszczeń przez nawiewniki i inne zamierzone otwory wentylacyjne lub nieszczelności w oknach i drzwiach, a następnie miesza się z ciepłym powietrzem w pomieszczeniu. Powietrze o wyższej temperaturze ma mniejszą gęstość, dlatego też unosi się ku górze, a następnie wypierane przez zimne powietrze wydostaje się na zewnątrz kanałami w kominach wentylacyjnych.

Wentylacja mechaniczna

Możesz też zdecydować się na wentylację mechaniczną. Jest to nieco bardziej skomplikowany rodzaj systemu wentylacyjnego, który opiera się na wymuszonym przepływie powietrza, powstającym poprzez działanie urządzenia wentylacyjnego. Jeśli chcesz mieć stuprocentową pewność, że Twoja wentylacja spełnia swoje zadanie, możesz zdecydować się także na system hybrydowy. Oznacza to klasyczną wentylację naturalną, jednak wspartą przez nasady kominowe, które stabilizują ciąg w kominie. Jest to bardzo wygodne i funkcjonalne rozwiązanie.

Klimatyzacja jako sposób na dobre powietrze

Sposobem na dobre powietrze w Twoim domu jest także zamontowanie klimatyzacji, na przykład korzystając z usług montaż klimatyzacji Tychy to jedno z miast, gdzie znajduje się wiele specjalistycznych firm.. Ważna jest również rekuperacja Bielsko-Biała jest miejscem, w którym działają firmy zajmujące się tym profesjonalnie od wielu lat. Pamiętaj jednak, że jeśli zdecydujesz się już na klimatyzację w domu, to należy o nią właściwie zadbać. Jak to zrobić? Przede wszystkim zacznijmy od najbardziej podstawowych, czyli codziennych, powierzchownych porządków. Wloty i wyloty powietrza należy oczyścić miękką, suchą tkaniną. W przypadku mocnych zabrudzeń możesz także użyć letniej wody lub roztworu wody z delikatnym mydłem. Jeśli zaś chodzi o nieco dokładniejsze czyszczenie, to należy przeprowadzać je mniej więcej co dwa tygodnie, a najlepiej sprawdzą się do tego specjalne środki do czyszczenia klimatyzatorów. Pamiętaj także o regularnej wymianie filtra i ciesz się czystym chłodnym powietrzem.

Zdjęcie główne: Max Vakhtbovych/pexels.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*