Antresola w mieszkaniu – jak ją zaaranżować?

Antresola w mieszkaniu – jak ją zaaranżować?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Antresola to niepozorne pomieszczenie wydzielone na przykład z poziomu parteru czy piętra. Jak ją zaaranżować w mieszkaniu, by stała się miejscem idealnym chociażby do wypoczynku?

Antresola jest pomieszczeniem z ogromnym potencjałem, z czego nie każdy zdaje sobie sprawę. Większość osób utożsamia antresolę z małym pomieszczeniem, zwykle na poddaszu, gdzie przechowuje się rzeczy. Jednak można ją urządzić tak, by pełniła rolę biura, garderoby czy pokoju gościnnego, a nie tylko magazynu na zbędne bibeloty.

Jak urządzić antresolę? Odpowiednia aranżacja doda jej wyrazistości

Wiele osób utożsamia antresolę z przestronnymi, loftowymi wnętrzami, gdzie z powodzeniem można ją zamontować. Ale taka przestrzeń to również świetne rozwiązanie w niewielkim metrażowo mieszkaniu.

Zacznijmy od tego, jakie są zalety posiadania antresoli w wysokich pokojach, czyli wspomnianych mieszkaniach w stylu przemysłowym. Otóż antresola okazuje się być rozwiązaniem wielu problemów, ponieważ otwiera przed domownikami różnorodne możliwości aranżacji niebanalnego wystroju wnętrza. Takie półpiętro w wysokim mieszkaniu daje nam dodatkową przestrzeń użytkową i co więcej, zminimalizuje straty ciepła.

Kiedy antresola znajduje się na półpiętrze, w jaki sposób ją najlepiej zagospodarować? To zależy od naszej wizji tego, jak ma łączyć się z chociażby z pokojem dziennym. Sprawdzonym pomysłem jest zrobienie z niej np. domowej biblioteki z wygodnymi fotelami i biurkiem, czyli wydzieloną strefą, gdzie będziemy mogli w spokoju poczytać. 

Posiadacze mieszkań z antresolami są też bardzo często zwolennikami urządzenia tego pomieszczenia jako domowego biura, czyli. tzw.  home office, co stało się niezwykle praktycznym i wygodnym rozwiązaniem w czasie panującej pandemii. Popularnym pomysłem na aranżację antresoli jest też urządzenie z niej sypialni, a raczej pokoju gościnnego.

Antresola także w niewysokich wnętrzach

Antresola może się też całkiem dobrze sprawdzić w niewysokim wnętrzu. Jednak w takiej sytuacji musimy mieć na względzie fakt, że przestrzeń pod antresolą będzie stosunkowo niska, a co się z tym wiąże, nie pozwoli na funkcjonalne i swobodne użytkowanie. Więc do czego najlepiej się przysłuży i jak ją zaaranżować?

Śmiało może stać się niewielką biblioteczką, garderobą i oczywiście nieocenionym schowkiem. A jeśli wnętrze wydzielone na antresolę jest bardzo niskie, to ta będzie najodpowiedniejsza do spania.

Antresola może też stać się domowym pomieszczeniem przeznaczonym typowo dla najmłodszych. Jeśli mamy w niej nieco przestrzeni, to śmiało możemy zaaranżować kącik zabaw dla dzieci, mini plac zabaw, ale w domowym zaciszu. Niebanalnym pomysłem będzie chociażby wkomponowanie w przestrzeń siatki czy huśtawki.

Schody czy drabina?

Bardzo ważną kwestią w aranżacji antresoli jest także wybór odpowiedniego wejścia. Na szczęście na wnętrzarskim rynku mamy dość szeroki wybór, jeśli chodzi o tę kwestię. Oczywiście najpopularniejszym typem wejścia są schody. Mogą być standardowe, tzw. jednobiegowe, lub kręcone, których zaletą jest to, że zajmują mniej miejsca, a przy okazji stają się też elementem dekoracyjnym.

A jeśli nie schody? To drabina! Jest to bardzo funkcjonalne rozwiązanie, ponieważ dzięki ustawionej pod antresolą drabinie zaoszczędzimy część przestrzeni. Może mieć formę składanych schodów i pełnić podwójną funkcję, bo także schowka.

Zdjęcie główne: Aaron Huber/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*