Lounge Chair & Ottoman to kultowy i luksusowy fotel – czym go zastąpić?

Lounge Chair & Ottoman to kultowy i luksusowy fotel – czym go zastąpić?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Słynny projekt Lounge Chair & Ottoman – fotel wypoczynkowy wraz z podnóżkiem z roku 1956 – stał się obiektem ponadczasowego designu, którym producenci inspirują się do dziś, proponując swoje wersje tego kultowego fotela. Co mogą nam zaproponować współczesne oferty? Czym go zastąpić? 

O co tyle szumu?

Klasyki niestety wyjątkowo trudno zastąpić. Oryginał był wykonany z formowanej sklejki i skóry, zaprojektowany został dla elit jako symbol statusu i wysublimowanej elegancji, łączący w sobie wygodę i funkcjonalność.

W zamyśle przypominał mebel pochodzący z angielskiego klubu, podobno właśnie na takim wzorowali się producenci, choć istnieje wersja sugerująca również wpływ rękawicy do baseballa (kształt fotela ma ją przypominać). Mebel składa się z trzech połączonych ze sobą elementów: siedziska, oparcia i zagłówka. Charakterystyczny dodatek stanowi podnóżek.

Herman Miller i Vitra

Dzisiaj jeden z egzemplarzy można podziwiać w… Muzeum Sztuki Współczesnej w Nowym Jorku, ale niektórych ucieszy fakt, że słynny Lounge Chair & Ottoman nadal jest produkowany, a więc istnieje szansa, że zagości i w naszych domach. Konstruuje go firma Herman Miller w USA i Vitra w Europie.

Za sygnowany nazwiskiem Eamsów oryginał trzeba zapłacić… ponad 5 000 dolarów, czyli jakieś 19 000 zł. Nie każdy może pozwolić sobie na podobny wydatek, dlatego wielu producentów inspiruje się tą ikoną proponując własne wersje w dużo niższej cenie.

A Tak Design

Jeżeli chcemy postawić na oryginalność zbliżoną do klasyka, najpewniej zastąpiłaby go m.in. firma A Tak Design, promująca nowe interpretacje tej wersji fotela przy udziale Helli Jongerius. Co warte wspomnienia, od listopada 2015 pojawiają się w jej ofercie zupełnie nowe wersje kolorystyczne, nawiązujące do znamiennej wersji, a przy tym dodające coś świeżego. Skóra może zostać wyprodukowana w odcieniach m.in. bieli, szarości, oliwki, kasztanu, czekolady, a baza z pięciu rodzajów drewna (np. wiśnia, czerń, orzech z bielą). Ceny wahają się do 40 000 zł.

Lounge Chair

Jak wspomniano wyżej – istnieją modele inspirowane słynną ikoną w konkurencyjnych cenach, zwykle w przedziałach 3 000 – 5 000 zł, o różnych barwach i kształtach. Poniżej proponujemy przykład designerskiego fotela.

Czy można inaczej?

Aby stworzyć w swoim domu wrażenie nowoczesności, można wypróbować połączenie tańszych zamienników. Wiele sklepów meblowych m.in. Agata, Jysk czy IKEA mają w swoich ofertach podnóżki dopasowane pod względem materiału i koloru do foteli (podnóżek pełni tutaj funkcję ewentualnego dodatkowego siedziska).

Jest to wyłącznie namiastka prezentowanego powyżej stylu, ale również przypomnienie o tym, że sami możemy tworzyć inspirujące kombinacje oparte na klasycznych formach, korzystając z różnych przedziałów pieniężnych.

Magia klasyka

Do dziś Lounge Chair & Ottoman stanowi ponadczasową inspirację dla wielu projektantów, wciąż jest chętnie kupowany do salonów, biur czy apartamentów. Doskonale wpasowuje się zarówno do klasycznych, jak i nowoczesnych wnętrz, urzekając swoich użytkowników elegancją i wygodą. Sugerując się tym słynnym projektem można wybrać dla swojego domu podobny mebel, który od razu doda charakteru każdej przestrzeni.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*