Czym się wyróżnia styl holenderski?

Czym się wyróżnia styl holenderski?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Styl holenderski to połączenie stylu przyjemnie chłodnego i surowego. W takiej aranżacji wnętrza odnajdzie się wiele osób. Dowiedz się, czym wyróżnia się ten styl.

Styl holenderski jest bardzo popularną formą aranżacji wnętrz. Holandia, jako ojczyzna takiego sposobu projektowania, pozwoliła na powstanie stylu, który wykorzystuje kreatywność i różnorodność przy planowaniu wnętrz. Styl scala ze sobą różne cechy: od modernizmu, surowości, prostych rozwiązań, antyku, aż po niezwykłą elegancję. Wnętrza zyskują niewymuszoną naturalność oraz wrażenie nowoczesności. Co o tym decyduje? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Fani stylu holenderskiego to…

Przede wszystkim będą to osoby posiadające mieszkania lub domy o dużej przestrzeni. Na tak sporym metrażu można stworzyć wnętrze niezwykle nowoczesne, ale i dające duży komfort użytkowania.

Ta forma aranżacji bardzo przypadnie do gustu dbającym o ekologię, gdyż jedną z charakterystycznych cech są meble i dekoracje pochodzące z recyklingu. W stylu holenderskim duża rolę mają również rzeczy pochodzące z drugiej ręki oraz targów z antykami. Jest to coś dla ludzi, którzy szczególnie zwracają uwagę na środowisko naturalne. 

Co wyróżnia styl holenderski?

Zacznijmy od oświetlenia. Dzięki niemu możemy wyeksponować konkretne elementy naszego salonu czy sypialni. Styl holenderski uwielbia wszelkie lampy wiszące, jak i stojące. Światło, które z nich się wydobywa, nadaje pomieszczeniu odpowiedniego klimatu. Poza tym we wnętrzu będącym i tak już stonowanym przez kolorystykę i dodatki owo oświetlenie doda ciepła i jasności. 

Zbudować nastrój można także za pomocą okien. Nie należy ich zasłaniać jakimikolwiek zasłonami. Ewentualnie można postawić na delikatne rolety lub żaluzje, które spuszcza się w razie potrzeby. W holenderskich domach znaleźć można duże okna. Światło na tak dużej przestrzeni odgrywa wielką rolę.

Jakie kolory dominują?

Kolory będące podstawą każdego stylu, tutaj cechują się delikatnością i stonowaniem. W pomieszczeniu zaprojektowanym na potrzeby stylu holenderskiego znajdą się takie kolory jak biały, beżowy, odcienie szarości. Jest to styl dla miłośników natury, więc w takiej aranżacji muszą znaleźć się też kolory ziemi: ciemne odcienie zieleni, granatowy oraz brązowy. Ten ostatni kolor jest podstawą wielu materiałów wykorzystywanych do różnych mebli czy dodatków znajdujących się we wnętrzu.

Meble oraz dodatki są wyposażeniem cechującym się praktycznością i naturalnością. Holendrzy meble wykonują z drewna lub z materiałów pochodzących z recyklingu. Często takie przedmioty charakteryzują się topornością (np. stoły i krzesła). Poszukiwane są wszelkie elementy o nierównych krawędziach, trochę surowe, które mogą sprawiać wrażenie wiekowych. Stąd też zamiłowanie tego stylu do rękodzieła i wszystkiego, co powstało za pomocą ludzkich rąk i jest wykonane z niezwykłą precyzją. 

Takich przedmiotów trzeba szukać na targach staroci. Jeżeli chodzi o kolorystykę mebli, to podobnie jak ściany, będą one w jak najbardziej naturalnych barwach, obite materiałami o wysokiej jakości.

Uzupełnieniem są dodatki

Dodatki i wszelkie ozdoby pełnią rolę uzupełniającą. Dlatego też znajdując się w przestrzeni zaprojektowanej według stylu holenderskiego zauważymy wiele pamiątek rodzinnych czy antyków, np. zegary, świeczniki, srebro czy lustra z drewnianą ramą. Ozdobną funkcję często przejmują wspomniane wcześniej lampy, które mają za zadanie nie tylko doświetlić mieszkanie, ale i stworzyć klimat. Coraz częściej można spotkać także dekoracje wykonane z metalu, betonu lub szkła.

Zdj. główne: Mathew Schwartz/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*