Jak urządzić eklektyczne wnętrze?

Jak urządzić eklektyczne wnętrze?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Architektura wnętrz pozwala stworzyć przestrzeń w mieszkaniu, która będzie charakteryzowała się określonym stylem i klimatem. Jakie są wnętrza w stylu eklektycznym? 

To bardzo ciekawy sposób aranżacji domu, bo łączy ze sobą kilka nurtów. Choć na pierwszy rzut oka połączenia wyglądają dość chaotycznie, w rzeczywistości każdy element wystroju jest przemyślany i nie znajduje się tam przypadkowo. Jest to styl dla osób które nie lubią nudy, przewidywalności i oczywistych rozwiązań.

We wnętrzach eklektycznych żadne połączenie nie jest zaskakujące. Znajdzie się w nim miejsce zarówno na antyki, jak i na ultranowoczesne meble i designerskie dodatki. Mimo tego, że eklektyzm daje dużo swobody i wolności w aranżacji, warto zdecydować się na wiodące i dominujące we wnętrzu przedmioty i dekoracje. Dzięki temu pokój nie będzie wyglądał na zagracony, a raczej stanie się ciekawym miejscem do spędzania czasu z rodziną i przyjaciółmi. 

Do jakich wnętrz pasuje styl eklektyczny?

Wybierając styl eklektyczny trzeba pamiętać, aby zachować umiar w realizacji swojej wizji oraz pomysłów. Aby uniknąć ryzykownych połączeń, warto przed rozpoczęciem remontu nabyć wiedzę na temat aranżacji wnętrz w takim klimacie. Przydatne będzie także duże wyczucie stylu oraz dobry gust. Z takim zapleczem można stworzyć genialną przestrzeń, która ma swój niepodrabialny charakter i duszę.

Styl eklektyczny może być zastosowany właściwie w każdym wnętrzu, o ile zachowana funkcjonalność i użyteczność danego pomieszczenia. Wiele osób stawia na eklektyzm w salonie, który jest zazwyczaj największym pokojem w mieszkaniu. Dzięki temu możemy realizować swoją wizję oraz dekorować go zgodnie z własnym zamysłem. 

Czym charakteryzuje się eklektyzm we wnętrzach? 

Styl eklektyczny to umiejętne łączenie kilku kierunków i nurtów we wnętrzach. Często jest to połączenie odważnych, nasyconych barw, które świetnie się dopełniają i nie przytłaczają przestrzeni w mieszkaniu. 

Jest to również sztuka łączenia nowoczesnych elementów z klasyką i rzeczami w stylu vintage. Wszystko to powinno jednak stanowić spójną całość, która tworzy interesujące wnętrze. Na pewno nie jest to styl dla osób, które lubią symetrię, harmonię oraz przyjęte schematy w aranżacji. 

Jak stworzyć wnętrze w eklektycznym klimacie? 

Mimo, że eklektyzm kojarzy się z wolnością, kreatywnością i swobodnym wyrażaniem swoich artystycznych pomysłów, warto poznać kilka wskazówek odnośnie tego stylu. 

>> Zobacz: Meble eklektyczne we współczesnym wnętrzu

Dobrze pamiętać, że w takiej przestrzeni każdy element ma swoje miejsce i nie znalazł się w pokoju przez przypadek. Wnętrze, gdzie panuje chaos i które jest przeładowane mnogością przedmiotów, nie może być nazywane eklektycznym. 

  1. Motyw przewodni 

Decydując się na wnętrze, które ma być eklektyczne, warto znaleźć motyw, który będzie wyznaczał kierunek i będzie dominujący. Może to być jakiś temat, do którego będą nawiązywać meble i obrazy, lub po prostu kolorystyka czy konsekwencja w wyborze faktur.

Dzięki temu aranżacja pozostanie ciekawa, jednak nie będzie można jej zarzucić braku logiki w dobieraniu kolejnych elementów.

  1. Umiar i zachowanie proporcji 

Ważnym czynnikiem, który determinuje urządzanie wnętrza, musi być umiar, dzięki któremu nie zatracimy się w mnogości pomysłów i rozwiązań. Ważne jest, aby utrzymać odpowiednie proporcje – wnętrze powinno zachować swoją funkcjonalność i być użyteczne dla domowników. Wymyślne czy nietypowe dekoracje mają sprawiać, że przyjemniej będzie spędzać czas w danym pokoju, a nie zmieniać go w salę muzealną. 

  1. Nieoczywiste połączenia 

Znakomitym sposobem na stworzenie eklektycznego wnętrza jest łączenie różnego typu materiałów. Może to być połączenie drewnianej podłogi z gresowymi płytkami lub stworzenie spójnej całości z kilku różnych materiałów np. wykorzystując patchwork. 

  1. Rezygnacja z gotowych kompletów 

Aktualnie w sklepie z meblami możemy nabyć wszystkie meble do danego pomieszczenia, które będą stanowiły jedną całość. Często sam producent sugeruje, że sofa, dwa fotele oraz stolik kawowy stanowią elegancki komplet. 

Osoby, które marzą o pokoju w klimacie eklektycznym, rezygnują z gotowych zestawów na rzecz mniej banalnych rozwiązań. Nie trzeba mieć każdego krzesła o innym wyglądzie, wystarczą różne poduszki czy doniczki o nietypowych kształtach zdobiące parapet.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*