Szara kuchnia – jeden odcień, wiele możliwości

Szara kuchnia – jeden odcień, wiele możliwości
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Szary to popularny odcień w tym sezonie. Chętnie malujemy nim nie tylko salony, sypialnie czy swoje pokoje, ale także kuchnię. Nie masz pomysłu, jak nadać szarej kuchni życia? Podpowiadamy!

Trend na aranżowanie domowych wnętrz w odcieniach szarości jest bardzo mocny i nie schodzi z piedestału od kilku dobrych lat. Chodzi już nie tylko o sam kolor ścian, ale także barwy mebli kuchennych i samych dodatków. Choć odcień jest jeden, to daje naprawdę wiele możliwości aranżacyjno-dekoratorskich.

Kolorystyka ma znaczenie – szarości dodają wnętrzu klasy i ponadczasowej elegancji

Kuchnia to zdecydowanie jedno z tych domowych pomieszczeń, w którym spędzamy najwięcej czasu. Jest nie tylko miejscem przygotowywania posiłków, ich spożywania, ale też nierzadko centrum towarzyskich spotkań czy rodzinnych gier – bo zwłaszcza najmłodsi domownicy uwielbiają rozkładać na kuchennym stole planszówki.

Nie dziwi więc fakt, że chcemy, aby wystrój kuchenny był przyjemny i zachęcający do spędzania w niej czasu. Modny, funkcjonalny i wciąż popularny jest odcień szary. Gdy dopiero co urządzamy kuchenny kącik lub decydujemy się na remont, to chętnie sięgamy najpierw po szarą farbę, by nadać ścianom jej barwę. Ale jasne, szarawe ściany świetnie komponują się z meblami w tym samym odcieniu albo nieco ciemniejszej barwie. Jak łączyć ze sobą szarości, by kuchnia zyskała charakter i głębię, a nie zlała się w jednolitą całość?

Szara kuchnia z elementami drewna

Drewno plus szarości, to zdecydowanie jedno z najmodniejszych obecnie połączeń w wystroju wnętrz, które pozytywnie wpływa na nasz nastrój. Choć dla niektórych osób szarość może kojarzyć się z chłodem, to jeśli dobierzemy jej odpowiedni odcień i umiejętnie połączymy dodatki, na pewno stworzymy w naszej kuchni wyjątkowo przytulny klimat.

Szare ściany (w jasnym tonie) i szare meble (w tonacji o jeden lub dwa stopnie ciemniejszej) świetnie się ze sobą komponują. A drewniane dodatki, jak stół czy wykończenia np. blatów bardzo dobrze wyglądają z tymi szarościami.

>> Zobacz też: 7 połączeń kolorów ścian, które Cię zainspirują

Szara kuchnia w loftowym stylu

Styl loftowy, czyli inaczej industrialny, charakteryzuje się przede wszystkim funkcjonalnością i odpowiednio dużą przestrzenią do zagospodarowania. Najchętniej urządzają w nim swoje wnętrza ludzie młodzi, którzy chcą w sposób niebanalny zagospodarować przestrzeń w pomieszczeniu.

W lofcie ściany są często z cegły. Efektownie wyglądają te z szarej: nie trzeba ich malować, ponieważ w naturalnej formie ciekawie komponują się z wszelakimi rodzajami mebli. Choć najlepiej wyglądają z szarymi szafkami i na przykład czarnymi blatami stołów. Dodatki, jak krzesła czy wykończenia w postaci listew, mogą być w odcieniach bieli.

Białe blaty kuchenne i szara ściana za nimi

Kolejnym ciekawym pomysłem na zastosowanie akcentu szarości w kuchni jest subtelne połączenie tej barwy z klasyczną bielą i elementami drewna. Co więcej, drewniane motywy śmiało można zestawić chociażby z czerwonymi akcentami, na przykład w postaci ozdobnych kabli przy dekoracyjnych lampach kuchennych. Białe meble kuchenne z drewnianym blatem świetnie wyglądają na tle szarej ściany.

Z nutą nowoczesności – praktyczna szara kuchnia matowa

Bardzo ważną kwestią jest wykończenie frontów kuchennych, ponieważ wówczas możemy mówić o zakończeniu remontu czy urządzeniu na nowo naszej kuchennej przestrzeni. Kiedy zdecydujemy się na szare szafki, musimy zawczasu określić też, czy chcemy, by były połyskujące, czy zupełnie matowe. 

Podpowiadamy, że mat jest bardziej elegancki i takie wykończenia frontów są ostatnio bardzo popularne. Co więcej, matowe powierzchnie są też dużo łatwiejsze do sprzątania niż te w połysku. Matowe, stonowane fronty w odcieniu szarości mogą być też ciekawym kontrastem dla nieco mocniejszych elementów. Możemy postawić na blaty w jakimś ciemniejszym odcieniu lub nawet kolorze skrajnie różnym od szarości.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*