Salon w stylu angielskim – 5 totalnie różnych pomieszczeń

Salon w stylu angielskim – 5 totalnie różnych pomieszczeń
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Prostota i dbałość o detale to najbardziej rozpoznawalne cechy wnętrz w stylu angielskim. Salon urządzony w myśl jego wyznaczników może jednak przybierać różne formy. Mowa o aranżacjach bardziej komfortowych, szykownych czy z elementami rustykalnymi. Różne mogą też być tonacje kolorystyczne. Oto 5 przykładów.

Skąd wziął się styl angielski?

Geneza stylu angielskiego sięga wiktoriańskiej Anglii schyłku XIX w. Jego założeniem miało być tworzenie wnętrz przyjaznych dla życia rodzinnego. Powinny być więc wygodne i sprzyjać spotkaniom. Nie pomijano jednak również praktycznego aspektu aranżacji domu.

Czym charakteryzuje się styl angielski?

Najważniejsze cechy stylu angielskiego

  • Przewaga naturalnych materiałów – w cenie jest zwłaszcza drewno, z którego robi się solidne meble i podłogi,
  • drewniane meble tworzone są z dbałością o detale i często malowane na jasne kolory, nierzadko na biało,
  • częstym motywem (zasłony, narzuty, tapety) są kwiaty – wśród nich zaś szczególnie róże,
  • charakterystyczne jest też wykorzystanie motywu kraty,
  • często spotykanymi dodatkami są stare akcesoria myśliwskie lub rzeczy będące rodzinnymi pamiątkami,
  • na ścianach dominują beże i biele, często stosuje się tapety lub panele,
  • ściany bywają wykończone dekoracyjnymi gzymsami i listwami wykończeniowymi.

Inspiracja 1: Komfortowy salon angielski

Styl angielski w salonie z zasady powinien sprzyjać wygodzie. W praktyce można zdecydować się na aranżację, która będzie sprzyjała także spotkaniom z gośćmi, których chcemy urzekać stonowanym i klasycznym pięknem takiego wnętrza. Przede wszystkim potrzeba tutaj odpowiednio dużej przestrzeni.

Lepiej jest też zrezygnować z kwiatowych motywów pomimo tego, że są tak charakterystyczne dla tego wiktoriańskiego stylu – wnętrza z nimi mogą być nieco za bardzo przytulne i swojskie. Zamiast tego warto wykorzystać naturalne oświetlenie, które daje komplet okien – oczywiście białych, dużych i podzielonych szprosami. Nie ma sensu stosować do nich zasłon – wystarczą lekkie firanki do połowy wysokości okna. Na ścianach warto posłużyć się jasnymi pastelami, kolorem jaśminowym lub bardzo jasną żółcią. Podłogę powinna pokrywać drewniana klepka lub jej udana i wiarygodna imitacja. 

Komfortowe meble

Sercem aranżacji jest komplet mebli centralnie ustawiony wokół kwadratowego stolika ze zdobieniami, oczywiście drewnianego. Dwa klasyczne fotele z niskim oparciem i podobna kanapa mogą dla odmiany być obite tapicerką materiałową w jagodowym kolorze.

W kątach warto ustawić stary zegar i niewielką szafkę lub komodę – oczywiście zestawione podobną barwą drewna. Warto też eksponować kominek. Dodatki tworzą wiktoriańskie kinkiety i niewielki dodatek zieleni – np. ustawionej na szafce lub osobnym taborecie.

Inspiracja 2: Czarno-biały salon w stylu angielskim 

Bardziej współczesną aranżację salonu w stylu angielskim można stworzyć na bazie kontrastu czerni i bieli. Wykorzystuje się wówczas charakterystyczne dla niego białe meble, które od stylu nowoczesnego będzie różniło wykonanie z drewna i dbałość o detale. Zamiast naturalnego koloru drewna, podłogę maluje się na czarno bądź sporządza z egzotycznego drewna lub jego imitacji. Na białych ścianach wyróżnia się obudowa kominka w kremowym kolorze, czarne oprawki zdjęć i obrazów i nieliczne kwiaty. Nad stołem koniecznie czarne żyrandole.

Inspiracja 3: Salon angielski w rustykalnym wydaniu

Właśnie w takiej stylizacji pojawia się najwięcej miejsca dla kwiatowych motywów, które mogą pokryć ściany, zasłony czy obicia mebli. Dobrze komponują się z bielą komody lub witryn. Alternatywą jest pozostawienie mebli w naturalnej dla drewna barwie. Na ścianie rezygnuje się z bieli na rzecz np. delikatnego różu lub równie jasnej żółci.

Inspiracja 4: Salon angielski z biblioteczką

Do aranżacji salonu w stylu angielskim można też wykorzystać typowo wiktoriański element, czyli pokaźnych rozmiarów biblioteczkę. Może przykrywać nawet całą ścianę – oczywiście powinna być wykonana z drewna. Sprawdzi się zwłaszcza w przypadku dłuższych, ale wąskich pomieszczeń. Również tutaj w cenie jest solidny komplet mebli do wypoczynku i duże okna, które wpuszczają do wnętrza naturalne światło.

Inspiracja 5: Romantyczny salon angielski

Stylizacja, którą uzyskuje się poprzez umiejętny dobór kolorystyki. Motywy kwiatowe powinny być delikatne, wręcz dziewczęce i umieszczone na tle białej tapety czy materiału, z którego sporządzono zasłony lub obicia. Chociaż dominuje biel, to więcej jest akcentów barwnych – choćby różowe i morskie poduszki lub kolorowe wykończenia lekkich zasłon. Róże mogą pojawiać się także w wazonach. Na jasnej podłodze dobrze sprawdzi się przyjemny w dotyku dywan.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*