Jak przygotować się do rozmowy z projektantem?

Jak przygotować się do rozmowy z projektantem?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Kupujemy dom, ale nie mamy pojęcia, jak zaaranżować jego przestrzeń. Skorzystanie z pomocy projektanta to dobry pomysł, jeśli planujemy mocno przemyślany projekt, jednak przed spotkaniem z nim powinniśmy się odpowiednio przygotować, aby cała współpraca się udała i każdy był zadowolony z jej przebiegu. O czym należy pamiętać?

Pomoc projektanta

Opierając się na jego wiedzy, doświadczeniu i umiejętnościach, stworzymy doskonałą przestrzeń, idealną na nasze potrzeby. Współpraca z projektantem jednak nie polega tylko i wyłącznie na sprowadzeniu go do naszego lokum, klient musi podać dokładne wytyczne, jak widzi to swoje wymarzone wnętrze. Projektant nie będzie wróżył z fusów, żeby dowiedzieć się, o co nam chodzi. Nie obejdzie się również bez paru ważnych formalności.

Sprawdzanie pracownika

Przed rozmową powinniśmy sprawdzić informacje dotyczące osoby, z którą zamierzamy współpracować, sprawdzić jej portfolio. Osoba rzetelna i z dobrym doświadczeniem nie będzie obawiała się opinii o swoich dokonaniach, więc łatwo ją wygooglujemy w internecie. 

>> Zobacz też: Jak zaprojektować łazienkę w stylu francuskim?

Jeżeli mamy dostęp do osób, które z nią współpracowały, warto zapytać o ich opinię. Ich złe doświadczenia uchronią nas przed powtórzeniem katastrofy. Dobrze jest korzystać ze sprawdzonych projektantów, poleconych, nie kierując się wyłącznie ceną usług. Nie można również podejmować decyzji w ciemno lub podpisywać jakichkolwiek dokumentów jeszcze przed pierwszym spotkaniem.

Pierwsze wrażenie

Na spotkaniu warto go również poobserwować. Jak się zachowuje, czy z sensem odpowiada na zadawane mu pytania, czy wie, o czym mówi itd. I najważniejsze: czy rzeczywiście ten człowiek podoła temu zadaniu, czy jesteśmy w stanie mu zaufać? Pamiętajmy, że na pierwszym spotkaniu wcale nie musimy już podejmować decyzji. Jeżeli coś nas wyraźnie niepokoi w jego zachowaniu, to znak, że powinniśmy poszukać kogoś innego.

Budżet

To chyba najważniejsza kwestia naszego całego projektu – ile nas to wszystko wyniesie? Pytanie wbrew pozorom do prostych nie należy. Taki projekt łączy się ze sporym wydatkiem. Warto od początku ustalić absolutne maksimum, jakie będziemy w stanie przekazać na tę inwestycję. Górna granica tego, na ile możemy sobie pozwolić, to jednak nic w porównaniu z określeniem, ile dokładnie chcemy przeznaczyć na poszczególne sekcje, to znaczy przygotowanie i urządzenie pomieszczeń, wybór dodatków, użyte materiały itp.

Jakie formalności?

Przed spotkaniem należy przygotować choćby ogólny rzut deweloperski, przedstawiający układ pomieszczeń oraz ich wymiary. To na tej podstawie projektant ustali kosztorys. Następnym punktem, o którym nie powinniśmy zapomnieć, są terminy – należy zaplanować datę odbioru mieszkania czy domu, rozpoczęcia i zakończenia prac itd. To również informacja dla zatrudnianego przez nas pracownika, czy podoła ustaleniom czasowym.

Gusta klienta

Z nimi się podobno nie dyskutuje, ale należy je dobrze przekazać projektantowi, aby później nie było nieprzyjemnych niespodzianek. Taki człowiek musi wiedzieć m.in. jakie kolory nam odpowiadają, w jakich przestrzeniach czujemy się dobrze, co nas irytuje itp. Być może mamy jakieś przykre doświadczenia z poprzednich mieszkań, o których projektant powinien wiedzieć, aby ich nie powtórzyć?

Styl wnętrza

Każdy nawet ogólnie potrafi stwierdzić, w jakim stylu się odnajdzie. Często wybiera się styl nowoczesny ze względu na aktualne modowe preferencje, ale nie do każdego wnętrza będzie się nadawać. Styl ten wygląda lepiej w dużych i otwartych przestrzeniach. Industrialny może wykorzystać surowe tworzywa, które na początkowym etapie prac są wyraźne np. cegły. Podczas prac wnętrzarskich można je wtedy podkreślić. 

>> Zobacz też: Jakie wyposażenie brać pod uwagę przy planowaniu łazienki?

Ale to nie wszystko – może chcemy połączyć dwa style ze sobą? Jakieś elementy kompletnie pominąć? Najlepszym wyjściem będzie po prostu przygotowanie kilku zdjęć, nawet takich znalezionych w sieci, i przedstawienie ich projektantowi jako wzór lub inspirację. Wtedy będzie wiedział, jaka wizja nam odpowiada, łatwiej wyobrazi sobie ten zamysł i przygotuje dopasowane projekty.

Przygotowanie i przemyślenia

Warto pamiętać o tych wskazówkach, zanim spotkamy się z naszym potencjalnym projektantem wnętrz. Odpowiednie i rzetelne przygotowanie się do rozmowy z nim pomoże szybko ustalić cele i ramy współpracy, co ułatwi również pracę projektantowi i jego współpracownikom. Skróci to również czas niezbędnych przygotowań oraz zmniejszy ewentualne błędy przy realizacji.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*