Jak wprowadzić styl vintage do łazienki?

Jak wprowadzić styl vintage do łazienki?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Odpowiednia aranżacja wnętrza naszej łazienki jest niezwykle istotna. Kluczowe zdaje się to, aby przestrzeń ta współgrała z całym mieszkaniem, ale nieraz nie wiemy, jak wprowadzić styl vintage do łazienki.

Dlaczego nie jest to takie proste?

Łazienka jest przestrzenią, którą nie zawsze łatwo dostosować do reszty mieszkania. Nieraz wydaje się nam, że łazienka zawsze powinna wyglądać inaczej, bardziej uniwersalnie. Wbrew pozorom możliwe jest jednak takie zaaranżowanie łazienki, żeby w pełni pasowała do stylu vintage. Wprowadzenie tego niezwykłego stylu możliwe jest poprzez łączenie przeciwieństw.

Czym charakteryzuje się styl vintage?

W stylu vintage kryje się zamiłowanie do rzeczy starych, klasycznych, ale nie antycznych. Przede wszystkim jednak oznacza chęć dania drugiego życia przedmiotom, które mają w sobie historię. Nazwa, odwołująca się do wina, jasno wskazuje, że to określone roczniki mają w sobie szlachetną dozę piękna, kunsztu i smaku. W pierwszej kolejności styl ten przedostał się do świata mody, dopiero potem do wnętrz i obecnie nie ogranicza się do konkretnych epok.

Wprowadzenie stylu vintage do łazienki

Współcześnie styl ten opiera się na kreatywnym wykorzystaniu dorobku minionych epok, wzbogacanego o nowoczesne, funkcjonalne rozwiązania. Podstawowym zadaniem jest zatem wydobycie esencji przeszłości i wzmocnienie jej poprzez wprowadzenie nowych rozwiązań. Wbrew pozorom nuta nowoczesności nie tylko nie zaburzy stylu minionych epok, ale wręcz podkreśli wrażenie vintage poprzez zwiększenie kontrastu. Skoro już to wiemy, wprowadzenie stylu vintage do łazienki powinniśmy oprzeć na jednym z trzech sposobów.

1. Stylizacja na wzór minionych epok

Gdy wybieramy wannę, armaturę czy meble powinniśmy kierować się tym, w jaki sposób przedmioty te nawiązują do obiektów z minionych epok. Dzięki temu, że obecnie styl vintage nie określa jednej epoki, możemy dopasować obiekt do naszego gustu. Zamiast pierwotnie wybieranego stylu klasycznego możemy nawiązać do dowolnej dekady ubiegłego wieku – od lat 20. przez okres powojenny aż do schyłku PRL-u. Dzięki temu mamy możliwość bawienia się estetyką prezentowaną przez każdy z tych okresów. Podczas wybierania wanny warto rozważyć takie, które przypominać będą tradycyjne banie. W przypadku mebli dobrze się sprawdzą np. drewniane szafki z frezowanymi drzwiczkami i porcelanowymi uchwytami.

2. Łączyć stare z nową stylistyką

Nasza łazienka z pewnością wiele zyska dzięki umiejętnemu zaaranżowaniu wnętrza poprzez wprowadzenie starszych mebli, które odziedziczyliśmy po rodzinie. Mogą to być zarówno szafki, jak i różnego rodzaju dekoracyjne pamiątki, które sprawdzą się jako ozdoba łazienki. Jeśli będziemy pamiętać, że każdy z tych przedmiotów ma swoją historię, będziemy mogli obdarzyć łazienkę równie mocnym tłem, jak pozostałą część naszego mieszkania lub domu. W przypadku okładzin ściennych warto też rozważyć połączenie artystycznego wnętrza z klimatem postindustrialnym. Idealnie nadadzą się do tego płytki imitujące beton lub cegłę.

3. Wprowadzenie nowoczesnych elementów do wnętrz z historią

Jeśli nasze mieszkanie znajduje się w starej kamienicy lub domu, jesteśmy w stanie dokonać odwrotnego procesu. Remont i ponowna aranżacja wnętrz może stać się okazją nie tylko do unowocześnienia dostępnej przestrzeni, ale i do zachowania stylu, który od pokoleń sprawiał, że miejsce to zyskiwało własną duszę i swoisty urok. W przypadku łazienki nie musimy podejmować wielkich starań, aby uzyskać efekt vintage. Wystarczy po prostu jak najmniej zmieniać, a jedynie wprowadzić kilka nowoczesnych elementów wystroju. Dekoratorzy wnętrz z pewnością poleciliby ceramikę łazienkową, wolnostojącą wannę, a nawet nowoczesną kabinę prysznicową. W każdym przypadku wybrane elementy wystroju warto dopasować do dokładnej specyfiki miejsca oraz naszych preferencji.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*