Deweloperski Fundusz Gwarancyjny — czym będzie na rynku nieruchomości?

Deweloperski Fundusz Gwarancyjny — czym będzie na rynku nieruchomości?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 1 min. aby przeczytać ten wpis

Zakup mieszkania wiąże się w większości przypadków z zaciągnięciem wysokiego kredytu lub zainwestowaniem oszczędności życia. Co w przypadku, kiedy podpisujemy z deweloperem umowę o zakupie niewybudowanego jeszcze mieszkania, a ten po jakimś czasie ogłosi upadłość? Do tej pory wiązało się to z utratą zainwestowanej kwoty, ale aby zminimalizować to ryzyko, ma powstać Deweloperski Fundusz Gwarancyjny.

Zalety Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego

Fundusz ma być instytucją wspierającą ochronę nabywców nieruchomości w kontaktach z deweloperami. Deweloperzy zobligowani będą do uiszczania składek na rzecz Funduszu, zabezpieczających konsumentów w przypadku ogłoszenia jego upadłości i utraty zainwestowanych w niewybudowaną nieruchomość. Wysokość składki będzie zależeć od rodzaju rachunku powierniczego dewelopera. 

Photo by nattanan23 from Pixabay.com

Od kiedy? 

Zakończono już prace nad ustawą powołującą do życia Deweloperski Fundusz Gwarancyjny. Obecnie dokument czeka na opinię Prezydenta. Jeśli zostanie pozytywnie zaopiniowany, wejdzie w życie po 12 miesiącach od momentu opublikowania go w Dzienniku Ustaw. Sam Fundusz ruszy po 30 dniach od wprowadzenia ustawy. 

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*