Klasyczny drewniany stół w nowoczesnym wydaniu

Klasyczny drewniany stół w nowoczesnym wydaniu
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Również nowoczesne wnętrza mogą być zaaranżowane w ten sposób, aby przemycić w nich nieco starego klimatu. Może nim być drewniany stół. Jakie stoły z drewna szczególnie warto brać pod uwagę?

Stół drewniany do nowoczesnego wnętrza – istotne elementy

Na co zwrócić uwagę przy wyborze stołu drewnianego do nowoczesnego wnętrza? Przede wszystkim na wielkość i kształt blatu. Bardzo dobrze wyglądają prostokątne modele. Należy jednak pamiętać, że jest to opcja do dużych i średnich pomieszczeń. W mniejszych pomieszczeniach lepiej jest postawić na meble okrągłe. Warto też skupić się na odpowiednim wykończeniu. Drewno ma tę przewagę nad wieloma innymi materiałami, że jest ponadczasowe. Zawsze popularne, dobrze sprawdza się zarówno w aranżacjach klasycznych, jak i nowoczesnych. Trzeba jednak poszukiwać ‘’efektu wow’’, który sprawi, że taki mebel będzie szczególnym elementem wyposażenia np. naszego salonu. 

Magia starego drewna

Powszechnie wiadomo, że drewno jest materiałem uniwersalnym, który świetnie wygląda w także nowoczesnych aranżacjach. Tym bardziej efektowne będzie stare drewno, które można odpowiednio obrobić. Oczywiście taki mebel może być bardzo kosztowny – zwłaszcza wtedy, gdy jego blat zostanie wykonany z jednego kawałka wiekowego drewna. Co zrobić, aby zapłacić nieco mniej? Można postawić na model wykonany ze starych desek lub celowo postarzany. Jeśli tylko mamy talent do robót DIY i nieco odpowiedniego sprzętu  możemy się zabrać za pracę samemu. Znacznie mniej będą nas kosztować materiały niż gotowy produkt. Szczególnym uznaniem cieszy się w przypadku takich mebli drewno dębowe, ale jest ono bardzo twarde i trudne w obróbce.

Stół drewniany z oflisem, czyli jaki?

Kwestia wykończenia stołu ze starego drewna jest bardzo ważna – z reguły takich mebli się nie maluje, ale stawia na wyeksponowanie naturalnego piękna płynącego z usłojenia drewna. Można postawić na lakier matowy lub połyskliwy, ewentualnie posłużyć się innymi metodami impregnacji. Ważne jest także wykończenie brzegów – do nowoczesnych, zwłaszcza industrialnych stylizacji, doskonale będzie pasował blat stołu z oflisem, czyli naturalnym i nieregularnym wykończeniem deski. Gruby blat, ozdobiony właśnie w taki sposób stanie się wspaniałą ozdobą salonu. Nad nim można powiesić lampę DIY również wykonaną z kawałka belki. 

Stół drewniany z żywicą

Wyjątkowo ciekawą wariacją stołu drewnianego do nowoczesnych wnętrz będzie model z ‘’rzeką’’ wykonaną z żywicy. Jak się go robi? Potrzebna jest właśnie deska z oflisem, która będzie stanowiła blat. Trzeba przeciąć ją przez środek i złożyć zewnętrznymi krawędziami do siebie. Wówczas równe krawędzie wynikłe z cięcia pozostaną na zewnątrz. Wnętrze zaś, gdzie stykają się oflisy, należy zalać żywicą. Można do niej dołożyć barwnik, który pozwoli zaaranżować imitację rzeki (barwnik niebieski), ale też zatopić ciekawe przedmioty lub w inny sposób ozdobić. Materiał szybko stwardnieje, tworząc piękną i trwałą powierzchnię. 


Nogi do drewnianego stołu w nowoczesnym stylu 

Warto także zadbać o odpowiednie nogi do stołu drewnianego przeznaczonego do nowoczesnego wnętrza. Mogą być to elementy drewniane, ale w takim przypadku trzeba bardzo uważać, aby dobrze komponowały się z całością – często zbyt mocno nawiązują do stylu rustykalnego. Lepsze będą nogi wykonane z płaskownika stalowego lakierowanego na czarno. Taki element nie jest zbyt drogi i można kupić go przez internet. Możesz również  sam je wykonać za pomocą spawarki. Szerokość i grubość metalu jest sprawą drugorzędną – wiadomo, że muszą utrzymać dość ciężki blat i być wytrzymałe. 

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*