Dom w stylu stodoły – jak go urządzić?

Dom w stylu stodoły – jak go urządzić?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Wyobrażasz sobie dom w stylu stodoły jak powrót do ciepłych wspomnień wakacji na wsi? Klepisko i puste ściany? Jeżeli tak, pozytywnie Cię rozczarujemy! Dom typu stodoła z klasycznej stodoły pożyczył jedynie kształt, a sam zachwyca minimalistyczną, przytulną praktycznością i ogromnymi oknami.

Okno na świat

Nowoczesny dom w tym stylu poznasz po kilku powtarzających się elementach. Przede wszystkim będą to okna. Duże i przestrzenne, dzięki którym będziesz mógł cieszyć się pięknem otaczającej Cię natury. To duża zaleta, gdy myślisz o projekcie swojego wymarzonego domu lub szukasz inspiracji – dom typu stodoła na pewno pozwoli Ci spojrzeć na świat z zupełnie innej perspektywy. 

Dzięki dużym oknom zapewnisz sobie nie tylko doskonały widok, ale też dobre nasłonecznienie wnętrz. To bardzo ważne, bo domy w tym stylu zazwyczaj budowane są w wersji minimalistycznej – nie będzie to wielopiętrowa, ogromna, ciężka bryła. Do stodoły faktycznie upodabnia go jedynie kształt, a ten zawdzięcza dwuspadowemu dachowi oraz prostokątnemu planowi.

Przestrzenna praktyczność

Swoich zwolenników dom w stylu stodoły znajdzie nie tylko wśród miłośników natury i jasnych przestrzeni. Zakochają się w nim także ci, którzy przede wszystkim stawiają na funkcjonalność. Ze względu na prostotę budowli, wnętrza domu w typie stodoły są bardzo ustawne – nawet niewielki metraż pozwala na rozplanowanie pomieszczeń tak, by wszystkim było wygodnie. Tutaj nie ma niewygodnych kątów, z którymi nie wiesz, co zrobić ani jak je zaaranżować. Nie będzie krętych korytarzy. 

Dom-stodoła zazwyczaj ma jeden poziom (parter) i dobudowaną antresolę, którą również możesz urządzić w pomysłowy sposób. Kto powiedział, że salon ma być na parterze? Przenieś go na antresolę, a dół niech będzie częścią bardziej użytkową. Zwróć jedynie uwagę na to, by całość była spójna i przytulna, a nie przytłaczająca. 

Budując dom w stylu stodoły, musisz również zwrócić dużą uwagę na to, jakie schody wybierasz. Zbyt masywne czy ozdobne zrujnują minimalizm i prostotę wnętrza.

Pomysł na dom-stodołę: wersja industrialna

Obawiasz się, że pomimo Twoich starań dom-stodoła faktycznie okaże się zbyt ciasny, za bardzo podzielony, nieprzyjemny? Świetnym rozwiązaniem będzie zdecydowanie się na przeszklone wnętrza. 

Wystarczy, że niektóre pomieszczenia oddzielisz szklanymi ścianami zamiast standardowymi. Zdecydowanie pozwoli to nadać pomieszczeniom wrażenie przestrzenności. Styl industrialny to przede wszystkim surowość i niecodzienne połączenia, dlatego idealnie sprawdzi się on w domu typu stodoła, podkreślając wyjątkowy charakter takiego budynku.

Pomysł na dom-stodołę: wersja skandynawska

Innym pomysłem na dom-stodołę będzie aranżacja w stylu skandynawskim. Jaka jest jego największa zaleta? Nie wychodzi z mody! Naturalne materiały, stonowane kolory, dobre oświetlenie i minimalizm – na to musisz zwrócić uwagę, inspirując się skandynawskim szykiem. To połączenie może nie zaskakuje oryginalnością, jednak nie da mu się odmówić uroku i funkcjonalności.

Zdjęcie główne: pexels.com/Emma Bauso

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*