Jakie oświetlenie pasuje do stylu angielskiego?

Jakie oświetlenie pasuje do stylu angielskiego?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Styl angielski to szyk i elegancja w czystej postaci. Nie jest to jednak zdecydowanie dobra opcja dla osób ceniących sobie prostotę i minimalizm. Bogactwo wszelkiego rodzaju dodatków, bibelotów, materiałów i faktur, kwieciste wzory oraz wszechobecne pastele nie jest dla każdego. Tym wyróżniają się wnętrza w stylu angielskim. A jakie oświetlenie wniesie blask do tych eleganckich aranżacji?

Angielskie wnętrze

Pomieszczenia utrzymane w stylu angielskim posiadają kilka stałych elementów. Zazwyczaj należą do nich: kominek, sztukaterie, pastelowe kolory i kwieciste wzory, chociażby na ścianach w postaci tapet, obrazy, suweniry z podróży czy porcelanowe figurki wypełniające przeszklone kredensy i witryny. Kolejnym elementem must-have są wygodne meble tapicerowane, w których możemy się zatopić i oddać chwili relaksu. Salony bądź sypialnie w stylu angielskim pełne są światła i przyjemnego blasku, tworzącego niepowtarzalny, nieco intymny klimat o romantycznej nutce.

Oświetlenie w stylu angielskim

Można powiedzieć, że styl angielski nie istniałby bez stylowych dodatków, a takimi niezaprzeczalnie są eleganckie lampy, świeczniki pełne świec, porcelanowe szkło i mieniące się kryształy. Liczy się tu nie tylko forma, ale również wykonanie i całokształt. Niestety styl angielski nie lubi taniego plastiku. Z tego też powodu stylowe angielskie oświetlenie jest dość drogie, jednak niezaprzeczalnie doskonale uzupełnia każdą aranżację, podnosząc jej wartość. Na jakie typy oświetlenia warto zwrócić uwagę i bez jakich elementów nie może obejść się udana realizacja?

Elementy charakterystyczne dla oświetlenia w stylu angielskim

Nie możemy mówić o oświetleniu w stylu angielskim bez kilku elementów. Należą do nich między innymi kryształowe i porcelanowe klosze żyrandoli, które bardzo często wzbogacone zostają o dodatkowe mieniące się kryształki bądź całe ich sznury. Styl angielski wręcz kocha jasne, drapowane abażury, które w rewelacyjny sposób rozpraszają światło, tworząc miękką poświatę.

Elementy bazowe w postaci ramion zwykle są metalowe, chromowane bądź w odcieniu szczotkowanego mosiądzu i fantazyjnie wygięte. Często spotykane są również klasyczne, białe total looki, zwłaszcza kiedy mówimy o żyrandolach i kinkietach. Cechą dość charakterystyczną dla lamp w stylu angielskim jest ich rozmiar, który czasem potrafi wręcz onieśmielać, choć nie jest to warunkiem koniecznym. Lampy sufitowe i plafony montowane w mniejszych pomieszczeniach często są odrobinę mniej zdobne, ale równie zachwycające.

Kiedy myślimy o wnętrzach w stylu angielskim, chyba od razu przychodzą nam na myśl eleganckie, dość duże żyrandole ze szklanymi kloszami bądź materiałowymi abażurami, a to wszystko wzbogacone o delikatne dodatki, na przykład w postaci kryształków. Angielskie wnętrza kochają jednak przyjemny blask, dlatego często do kompletu znajdziemy także kinkiety, często w formie świecznikowej, oraz lampy stołowe czy biurkowe, które dodatkowo udekorują każdą aranżację.

Oczywiście również styl angielski poddaje się delikatnym przeobrażeniom, dzięki którym wielu producentów oraz projektantów zachęca nas do postawienia na odświeżone formy oświetleniowe z metalu i szkła, zamknięte w niecodziennych kształtach. I tak, nikogo już nie powinna dziwić w angielskiej aranżacji lampa w formie tulipana bądź lilii.

Zdj. główne: ClaireRendallDesign/pixabay.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*