Salon z drzwiami przesuwnymi – nie tylko loftowe rozwiązania

Salon z drzwiami przesuwnymi – nie tylko loftowe rozwiązania
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Przesuwane drzwi są popularnym rozwiązaniem stosowanym w różnych pomieszczeniach. Do jakich przestrzeni pasują takie drzwi?

Salon to z pewnością wyjątkowe miejsce w naszym mieszkaniu/domu. Nie da się jednoznacznie określić typu aranżacji, w której byłby najbardziej funkcjonalny i przestrzenny. 

Najważniejszą zasadą, którą powinniśmy się kierować przy jego urządzaniu, jest nasz gust. To my jako domownicy mamy się dobrze czuć w tej przestrzeni. Dla wielu osób salon spełnia różne funkcje, jest nie tylko strefą odpoczynku, ale też bywa miejscem pracy i spotkań towarzyskich. Przesuwane drzwi mogą być dobrym rozwiązaniem, które wydzieli w naszym salonie konkretne strefy.

Serce domu z przesuwanymi drzwiami

Jakie właściwie zastosowanie mają przesuwane drzwi pokojowe? Nowoczesne budownictwo mieszkaniowe preferuje otwarte przestrzenie. W czasie pandemii wzrósł popyt na mieszkania, a deweloperzy proponują główne takie, w których mamy otwarte kuchnie połączone z salonem.

Często przestrzeń pomiędzy tymi pomieszczeniami oddziela wyspa kuchenna, ale śmiało za taki rozdzielnik mogą posłużyć przesuwane drzwi. Takie rozwiązanie może wydać się lepsze niż wyspa kuchenna, ponieważ za zasuniętymi drzwiami nie będzie tak czuć kuchennych zapachów, które niekiedy mogą drażnić domowników w salonie.

Warto zdawać sobie sprawę też z tego, że tradycyjne otwierane drzwi zazwyczaj niepotrzebnie zajmują miejsce, zwłaszcza w niewielkich pomieszczeniach. Dlatego projektanci wnętrz czerpią inspirację z projektów industrialnych mieszkań, gdzie wpisane w loftowy styl są drewniane rozwiązania, jak przesuwna ściana, właśnie zastępująca drzwi. W niebanalny i designerski sposób oddziela salon od reszty pomieszczeń. 

To sprawia, że salon staje się naszą oazą spokoju, kiedy trzeba jest miejscem intymnym, a jeśli ma być miejscem spotkań towarzyskich, drzwi zawsze można przesunąć. Takie drzwi spełniają więc funkcję „niewidzialnej ściany”.

To pomysł na niebanalną aranżację

Przesuwane drzwi w salonie można dobierać do stylistyki aranżacyjnej na podstawie skrajności, czyli różnic lub podobieństw do pozostałych motywów dekoracyjnych. Jeśli zdecydujemy się na przesuwane drzwi w kolorze ścian, wówczas w naszym salonie zapanuje harmonia, elementy wystroju „zleją się” ze sobą, nie wywołując przy tym efektu przytłoczenia. A jeśli dobierzemy je na zasadzie kontrastu do reszty aranżacyjnych dodatków w salonie, to wprowadzimy dynamikę i powiew świeżości.

Jeśli z kolei postawimy na szklane drzwi przesuwane, to powiększymy nasz salon optycznie. Modele drzwi przesuwnych z wkomponowanym lustrem w ramę skrzydeł to aranżacyjny „strzał w dziesiątkę”. Lustro będzie odbijać światło, co sprawi, że salon wyda się o wiele większy, przez takie zduplikowanie rzeczywistości. To opcja polecana zwłaszcza przy niewielkich metrażach salonów. Drzwi przesuwane w szklanym wydaniu dodadzą całej aranżacji przestronności.

Drzwi przesuwne w salonie to też ciekawy pomysł do aranżacji z przewagą dodatków boho i wszechobecnego drewna. Meble z jasnego jesionu mają w sobie dużo klasy i ponadczasowości. Warto, by wkomponować w salon przesuwane drzwi w takiej samej drewnianej stylistyce.

Dwuskrzydłowe modele takich drzwi sprawdzą się świetnie, będą też pasowały do skandynawskich przestrzeni, gdzie w stylistyce dominują deski i biel. A jeśli dodamy jeszcze do wystroju wnętrza dużo zieleni, to nasz salon na każdym zrobi piorunujące wrażenie. 

Przesuwane drzwi to nowoczesne rozwiązanie, niezwykle designerskie, pasujące do naprawdę wielu stylów aranżacyjnych.

Zdj. główne: Amisha Deotale/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*