Co warto wiedzieć o monsterze?

Co warto wiedzieć o monsterze?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Monstera to bardzo popularna roślina, którą trzyma się w domu lub biurze. Swoją popularność zyskała dzięki wyjątkowym liściom. Zobacz, jak prawidłowo o nią zadbać. 

Monstera — podstawowe informacje 

Monstera dziurawa to roślina, która należy do rodziny obrazkowatych Araceae. Ponad 30 gatunków roślin wchodzi w skład tego rodzaju. W naturze posiada chwytliwe korzenie powietrzne. Wymaga silnych podpór, aby mogła piąć się do góry w warunkach domowych. Monstera wolno rośnie. Tworzy zaledwie 1 do 2 liści w ciągu roku. U młodej rośliny nie zaobserwujesz charakterystycznego dziurkowania liści, ponieważ powstaje ono z czasem. Na początku są one całe, w kształcie serc. Dorastać mogą nawet do 60 cm średnicy, a ich kwiaty zebrane są w charakterystyczne kolby. Jednak w domu, bardzo rzadko kwitnie oraz owocuje. 

W sklepach znajdziesz monstery o wielkości około 50 cm. Pamiętaj jednak, aby przed zakupem dobrze obejrzeć roślinę. Wybieraj tylko takie o nieuszkodzonych liściach. Z łatwością je odróżnisz, ponieważ uszkodzenia mają brązowe brzegi. Młode możesz wkomponować z innymi kwiatami. Zaś te starsze powinny rosnąć samotnie ze względu na swoje rozmiary — przy dobrej pielęgnacji może ona osiągnąć wysokość ponad 2 m!

Wymagania i pielęgnacja monstery 

Jak każda roślina, tak i monstera, aby rosła, potrzebuje odpowiednich warunków. Jest ona tolerancyjna, jednak wybieraj dla niej miejsce oddalone od okna o 2-3 metry. Zbyt duża ilość słońca może przypalić liście, co spowoduje pojawienie się żółtych plam z dziurami. Jednak gdy będzie go za mało, liście pozostaną niewielkich rozmiarów, a z czasem zwiędną. 

Dobrze czuje się w temperaturach pokojowych. Latem optymalnie będą to 24 stopnie. Zaś zimą minimalną temperaturą jest 13 stopni. Jeśli spadnie niżej, spowoduje to pojawienie się na roślinie ciemnych plam. Ponadto nie stawiaj jej w otwartym oknie, ponieważ jest wrażliwa na przeciągi.

Przy jej podlewaniu pamiętaj o kilku zasadach: 

  • zraszaj roślinę dwa razy w tygodniu miękką wodą, ponieważ lubi ona wysoką wilgotność powietrza; 
  • w zimie odsuń ją od piecyka i kaloryferów; 
  • nie lubi ona nadmiaru wody; zbyt duża jej ilość spowoduje żółknięcie i brunatnienie starszych liści;
  • przed podlewaniem pozwól, aby podłoże przeschło; 
  • w zimie podlewaj ją raz na dwa tygodnie, zaś latem raz w tygodniu.

Pielęgnacja monstery polega również na tym, aby umieścić ją w odpowiednim podłożu. Będzie dobrze rosła w przepuszczalnym, torfowym gruncie. Nawóź ją od wiosny do jesieni co 2-3 tygodnie nawozami dla roślin zielonych. Ponadto musisz zadać także od jej właściwe przesadzanie, rozmnażanie oraz cięcie. 

  • Przesadzać należy ją co roku na wiosnę. W przypadku starszych roślin co roku wymieniać musisz górną warstwę podłoża. 
  • Monstera nie wymaga cięcia. Jednak, gdy jest bardzo duża, można odciąć wierzchołkową część i ją ukorzenić. Jest to także sposób, aby ją rozmnożyć.

Jeśli chcesz zakupić monsterę do swojego domu, zajrzyj na stronę https://www.florapoint.pl/pokroj-rosliny/roslina-pnaca/, gdzie znajdziesz duży wybór tej rośliny. 

Fot. Annie Spratt/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*