Styl hiszpański we wnętrzach, czyli jaki?

Styl hiszpański we wnętrzach, czyli jaki?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Hiszpanie znani są ze swojego temperamentu i otwartego podejścia do życia. W ich domach królują energetyczne kolory, ciemne drewno i najróżniejsze wnęki. Poznaj styl hiszpański.

Urządzanie własnego mieszkania czy domu jest bardzo dużym przedsięwzięciem, które wymaga nie tylko sporych nakładów finansowych, ale równie wiele czasu i cierpliwości. Najważniejsze jest określenie i zdecydowanie się na styl, jaki ma panować we wnętrzu. Często mówi się o stylu skandynawskim, nowoczesnym, boho, industrialnym czy glamour, jednak warto postawić na oryginalność, a przede wszystkim na odważne połączenia kolorystyczne.

Styl hiszpański w ciekawy sposób odzwierciedla ognisty temperament i żywiołowość tych ludzi. Równocześnie widać w nim nawiązania do corridy, flamenco czy sjesty. Jakimi zasadami należy się tutaj kierować?

Egzotyczne połączenia kolorystyczne

Kolory, jakie możemy spotkać we wnętrzach w stylu hiszpańskim, niekiedy mogą zaskoczyć. Paleta jest bardzo szeroka – obecne są tutaj i ciepłe, i zimne odcienie, najczęściej mocno nasycone. Hiszpanie nie boją się śmiałych i kontrastowych połączeń, jak na przykład granatowego z żółtym czy zielonego z czerwonym. Tutaj ogień łączy się z ziemią, a woda ze słońcem. Wbrew pozorom występuje również bardzo dużo bieli, szczególnie na ścianach.

W jaki sposób najprościej stworzyć taką przestrzeń? Poprzez dodanie kolorowego dywanu, poduszek i ceramicznych dekoracji. Styl hiszpański z pewnością zwraca na siebie uwagę, a wnętrza są radosne i przepełnione dobrą energią.

Ciemne drewno i kamień

W domach na Półwyspie Iberyjskim można spotkać sufity pokryte drewnianymi belkami – pojedynczymi, ale też układanymi w różne skomplikowane formy. To doskonały sposób na wizualne ocieplenie białego wnętrza z bardzo wysokim sufitem.

Króluje tutaj także ciemne drewno, jak mahoń, kasztanowiec, orzech, heban czy cedr – na suficie, podłodze i meblach. Meble drewniane są ciężkie i masywne, a łączy się je głównie z jasnymi materiałami bądź skórą.

Hiszpańskie domy są też pełne naturalnych kamieni, które na ścianach dają przyjemne uczucie chłodu, równoważone przez ciepło wspomnianego drewna. Inaczej wnętrze mogłoby sprawiać wrażenie surowego i nieprzyjemnego.

Wzorzyste płytki i mozaiki

Bardzo charakterystycznym elementem, z którym kojarzy się styl hiszpański, są kolorowe płytki ceramiczne w wielu wzorach. Potrafią one zdobić niemal każde pomieszczenie, a nawet zewnętrzne tarasy. Płytki mogą być matowe, błyszczące, z motywami roślinnymi, geometrycznymi czy arabeską.

Przyozdobione w ten sposób wnętrza robią naprawdę duże wrażenie. Do tego dochodzą jeszcze struktury na ścianach, ozdobne tynki czy gips. Możliwości jest naprawdę wiele.

Dywany, poduszki, koce…

Oprócz drewna i płytek w hiszpańskiej stylistyce jest pełno kolorowych tekstyliów. Plecione dywany, koce, narzuty i poszewki na poduszki to prawdziwy must have, szczególnie w geometryczne wzory i z przewagą koloru żółtego.

Te bogato zdobione elementy potrafią odmienić każde wnętrze. Już na pierwszy rzut oka widać w nich hiszpański temperament.

Roślin i dodatków nie brakuje

Hiszpanie nie szczędzą w swoich domach zarówno roślin, jak i dodatków. Dzięki temu wprowadzają powiew świeżości i energię. Donice i wazony są w większości gliniane. Do tego dochodzą jeszcze obrazy na płótnie, obrazki mozaikowe, fotografie w ozdobnych ramkach, świeczniki, wachlarze, figurki tancerek flamenco czy byków z corridy. Ozdób musi być dużo i to nie tylko w salonie czy sypialni, ale też w kuchni i łazience.

>> Zobacz: Meble, które pasują do stylu retro

Łuki i wnęki

Na koniec jeszcze warto wspomnieć o popularnych w hiszpańskich wnętrzach łukach oraz wnękach, które dają ciekawy przestrzenny efekt. Łuki mogą znajdować się przykładowo między kuchnią a salonem czy salonem a korytarzem, gdy nie chcemy oddzielać tych pomieszczeń drzwiami.

Jeśli zaś chodzi o wnęki, to mogą być one traktowane jako dodatkowe półki, biblioteczki, ale też oryginalne siedziska. Takie wnęki warto wyłożyć kolorowymi płytkami lub mozaiką.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*