Macierzanka piaskowa w ziołowym ogrodzie

Macierzanka piaskowa w ziołowym ogrodzie
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Macierzanka piaskowa to roślina, która coraz częściej gości w ogródkach ziołowych. Macierzanka prezentuje się wyjątkowo efektownie, zalicza się do roślin miododajnych (przyciąga pszczoły i inne pożyteczne owady), a dodatkowo posiada właściwości lecznicze. Co powinniśmy wiedzieć zanim zdecydujemy się na zakup nasion macierzanki piaskowej?

Podstawowe informacje na temat macierzanki piaskowej

Macierzanka piaskowa (inne nazwy tej rośliny to tymianek wąskolistny, cząberek czy dzięcielnica) to wieloletnia, lecznicza, miododajna roślina wchodząca w skład rodziny jasnotowatych. Jest ona spokrewniona między innymi z lawendą, melisą, miętą, kocimiętką i hyzopem. Roślina tworzy gęste dranie osiągające do 30 centymetrów wysokości. Jej zdrewniała u nasady łodyga może się wznosić lub płożyć, posiada też zdolność zakorzeniania się. Liście macierzanki mają kształt jajowato-podługowaty. Roślina posiada dwupostaciowe kwiaty o liliowo-różowym kolorze (spotykane są także kwiaty białe). Owocami macierzanki są natomiast drobne orzeszki. Macierzanka piaskowa zakwita w czerwcu i kwitnie do końca sierpnia. W naturalnych warunkach występuje ona na Syberii i w różnych częściach Europy. Możemy ją spotkać przede wszystkim w widnych lasach brzozowych i sosnowych, a także na suchych polanach. Charakterystyczną cechą macierzanki piaskowej jest intensywny, bardzo przyjemny zapach, który jest najbardziej wyczuwalny po roztarciu liści i pędów.

Lecznicze właściwości macierzanki piaskowej

W składzie macierzanki piaskowej znajdziemy substancje posiadające działanie lecznicze. Roślina zawiera duże ilości olejków eterycznych zawierających między innymi tymol i karwakrol. Macierzanka jest bogata we flawonoidy, kwasy organiczne, witaminę C, garbniki, związki triterpenowe, sole mineralne.

Roślina posiada właściwości antyseptyczne, moczopędne, bakteriobójcze, ściągające, przeciwzapalne, wykrztuśne, przeciwskurczowe. Związki zawarte w roślinie pobudzają wydzielanie soku żołądkowego, dzięki czemu łagodzą dolegliwości trawienne. Macierzanka stosowana zewnętrznie przyspiesza gojenie się ran.

Macierzanka piaskowa korzystnie wpływa na kondycję skóry (łagodzi podrażnienia, zmniejsza widoczność porów), dlatego wykorzystuje się ją w kosmetyce.

Uprawa macierzanki w ogrodzie – porady

Macierzanka piaskowa to roślina, która nie sprawia dużych problemów w uprawie. Jest polecana nawet osobom nie mających doświadczenia w ogrodnictwie. Jej wielkim atutem jest odporność na szkodniki i większość chorób roślin.

Jeżeli zależy nam, żeby macierzanka kwitła obficie, koniecznie zapewnijmy jej stanowisko dobrze nasłonecznione (im więcej słońca tym lepiej). Warto zdawać sobie sprawę, że macierzanka jest rośliną wieloletnią – jej kwiaty pojawiają się dopiero w drugim roku po posadzeniu nasion.

Odpowiednie podłoże dla macierzanki jest lekko kwaśne i przepuszczalne. Gleba nie musi być szczególnie zasobna w składniki odżywcze.

Do zabiegów pielęgnacyjnych, które są niezbędne w przypadku macierzanki piaskowej zaliczamy podlewanie – należy o nim pamiętać zwłaszcza podczas suchych i ciepłych dni. Roślinę można od czasu do czasu zasilać kompostem. Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest odchwaszczanie (zwłaszcza w początkowej fazie wzrostu macierzanki) i przycinanie.

Sadząc nasiona macierzanki piaskowej należy uwzględnić fakt, że roślina ta będzie intensywnie się rozrastać. Z tego względu trzeba zachować odpowiednio duże odległości pomiędzy poszczególnymi sadzonkami. Roślina zimuje w glebie, dlatego warto jest zabezpieczyć ją przed mrozem (na przykład przy użyciu agrowłókniny lub suchych liści).

Fot.: materiał prasowy Klienta.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*