Betonowe dekoracje do nowoczesnego mieszkania – hit wnętrzarski

Betonowe dekoracje do nowoczesnego mieszkania – hit wnętrzarski
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Co sezon pojawiają się nowe wnętrzarskie trendy. Inne przeżywają swój renesans i powracają do naszych domowych aranżacji z przytupem. Tak jest właśnie z betonem. Jak go wykorzystać?

Gdy co sezon pojawiają się nowe nowinki wnętrzarskie, wszyscy z ogromnym zaciekawieniem je śledzą. Część zostaje z nami na dłużej, a inne po kilku sezonach stają się mniej popularne. Okazuje się, że najtrwalsze są te klasyczne materiały jak: drewno, kamień i właśnie beton. Ten niezwykle surowy i stonowany materiał stał się wielkim hitem wśród dekoratorów. Jak więc wkomponować beton w nowoczesne wnętrza? Oto nasze propozycje!

Beton – efektowny akcent dla naszego wnętrza

Kiedyś beton kojarzył się przede wszystkim z brzydką, chropowatą elewacją oraz PRL-owskimi zakładami i blokowiskami. Tak był wykorzystywany, więc tak go zapamiętaliśmy.

Jednak obecnie ten materiał przeżywa odrodzenie. W niezwykły sposób wpisał się w nowoczesne wnętrza mieszkalne i biurowe. Stał się swego rodzaju unikalny, dzięki zmianie jego jakości i formy. We wnętrzach zachwyca perfekcyjnością i stylem. Wykorzystując go do aranżacji pomieszczenia, mamy szerokie pole do działania.

Jak wykorzystać beton w dekoracji wnętrza?

Jeżeli interesuje Cię betonowa ściana, schody lub podłoga, zanim zrealizujesz swoją wizję, dokładnie to przemyśl. Decydując się na ten materiał, musisz dobrać odpowiednie dodatki i meble, aby surowość betonu została trochę ocieplona. W tym przypadku lepiej postawić na proste i minimalistyczne umeblowanie i udekorowanie. Beton jest niezwykle uniwersalny, więc wykorzystanie go możliwe jest w każdym pomieszczeniu. 

Betonowa okładzina ścienna to jedno z prostszych rozwiązań. Płyty mogą być gładkie, z ramką lub z otworami wyglądającymi na otwory w grubych nośnych płytach z betonu. Można je przyklejać bądź mocować w systemie fasadowym.

Zamiast płytek imitujących beton można zdecydować się na betonowy tynk dekoracyjny. Tego rodzaju tynk przepuszcza parę wodną. Dodatkowo jest odporny na uszkodzenia mechaniczne i można go myć. Tynki dekoracyjne idealnie łączą się z dodatkami drewnianymi i metalowymi.

Kolejną formą wykorzystania dekoracyjnego betonu jest ułożenie na ścianie wzoru z betonowych elementów tzw. dekorów. Można je montować samemu na kleju polimerowym. Dekory zamontowane na ścianie o wysokiej nośności mogą pełnić także rolę donicy. Beton zaimpregnowany od środka nie będzie przepuszczał wody. Można więc  do dekoru wsypać ziemię i zasadzić rośliny.

Betonowe płyty są idealnym rozwiązaniem do kuchni. Umieszczone między meblościanką kuchenną są bardzo wytrzymałe i łatwo jest utrzymać je w czystości. Dodatkowym plusem takiego rozwiązania, oprócz oczywiście efektownego stylu, jest odporność na temperaturę i inne substancje. 

W łazience beton również może pełnić rolę dekoracyjną. Nie tylko  płyty betonowe na ścianie, ale i jako zabudowa wanny lub umywalki. Beton pięknie skomponuje się z płytkami ceramicznymi i szkłem kabiny prysznicowej.

Małe dodatki z betonu

Oprócz betonu w formie płytek czy tynku dekoracje betonowe mamy dostępne w formie doniczek, świeczników czy rzeźb. W sklepach dostępne są także betonowe lampy. Wybór dodatków do mieszkania jest ogromny. Ważne, aby skomponować je z resztą mebli.

Zdj. główne: Hannah Busing/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*