Do czego służą sprężarki śrubowe?

Do czego służą sprężarki śrubowe?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Sprężarki śrubowe to niezwykle przydatne urządzenia. Są uniwersalne, bardzo wydajne, a ponadto wyróżniają się długą żywotnością. Zastosowane w nich sprężone powietrze znalazło więc w wielu gałęziach przemysłu oraz przydomowych warsztatach. Dlatego też wyjaśniamy, czym są oraz do czego służą sprężarki śrubowe.

Sprężarka śrubowa – co to?

Często określana również jako kompresor, który wykorzystuje sprężone powietrze. W zależności od rodzaju sprężarki śrubowej, urządzenie to może jednak działać nieco inaczej. Niezależnie od tego, z którym typem kompresora mamy do czynienia – sprzęt ten znajduje zastosowanie m.in. tam, gdzie nie ma możliwości podłączenia się do gniazdka.

Rodzaje sprężarek śrubowych

Dostępne na rynku sprężarki śrubowe (https://jptech-maszyny.pl/pneumatyka-sprezarki) można podzielić na kilka rodzajów. Przede wszystkim ze względu na sposób pozyskiwania sprężonego powietrza urządzenia te dzięki się na olejowe i bezolejowe. Sprężarki śrubowe bezolejowe nie są wyposażone we filtry olejowe, które odpowiadają za uszczelnienie – dlatego też ciśnienie w zaworze wylotowym jest w nich znacznie mniejsze, niż w sprężarkach olejowych. Z drugiej jednak strony właśnie tą cechą sprawia, że można je stosować wszędzie tam, gdzie sprężone powietrze nie może zostać zanieczyszczone olejem. Z tego też względu często jest używana na potrzeby medycyny, w przemyśle farmaceutycznym, papierniczym itd.

W przeciwieństwie do nich sprężarki olejowe zostały wyposażone w komory sprężania, które służą do wtryskiwania oleju. To właśnie on odpowiedzialny jest za utrzymanie szczelności pomiędzy śrubami sprężającymi. Ponadto chłodzi on także wszystkie elementy sprężające i usuwa cząsteczki stałe, które znajdują się w sprężonym powietrzu. Ze względu na obecność oleju używane są głównie w zakładach przemysłowych, halach produkcyjnych, fabrykach i wielu innych.

Sprężarki śrubowe – gdzie można je stosować?

Urządzenia te można stosować do wykonania bardzo wieku czynności. Wykorzystuje się je m.in. do:

  • Malowania i lakierowania;
  • Piaskowania;
  • Tynkowania;
  • Szlifowania;
  • Spawania tworzyw sztucznych;
  • Transportu pneumatycznego;
  • Czyszczenia urządzeń;
  • Pompowania kół oraz wielu innych przedmiotów.

Ponadto mogą one służyć również jako alternatywne źródło zasilania. Ze względu na tak szeroki zakres prac znalazły one zastosowanie w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym, elektronicznym, drzewnym, w medycynie, stomatologi, motoryzacji, budownictwie, przy produkcji szkła, w warsztatach wulkanizacyjnych, garbarstwie, górnictwie oraz wielu innych branżach.

Czy warto posiadać sprężarkę śrubową? 

Sprężarki śrubowe to urządzenie, które przyda się do wykonania wielu czynności. Jest ono niezwykle wydajne, a korzystanie z niego skraca czas wykonywanej pracy. Warto również wspomnieć o tym, że ze względu na swoje wszechstronne zastosowanie – kompresory przydadzą się także w obrębie gospodarstwa domowego oraz w przydomowym warsztacie. Taka sprężarka może przydać się m.in. w trakcie remontu, czy nawet do napompowania dmuchanego basenu.

Na co zwracać uwagę przy zakupie sprężarki śrubowej?

Na końcu warto również wspomnieć kilka słów o tym, czym się kierować przy wyborze sprężarki śrubowej się warsztatu, zakładu produkcyjnego, czy innego miejsca. Kupując sprężarkę, warto przede wszystkim zwrócić uwagę na parametry takie jak: 

  • Pojemność zbiornika – powinna być tym większa, im dłużej urządzenie ma pracować;
  • Ciśnienie – należy je dostosować do parametrów innych urządzeń, które wchodzą w skład całej instalacji;
  • Wydajność – parametr ten wpłynie na płynność wykonywanej pracy. Im wyższa jest wydajność sprężarki, tym mniej przestojów będzie wymagało to urządzenie. To z kolei pozwala na uniknięcie dużych strat finansowych. Dlatego też zaleca się, by wydajność kompresora była o 30% niż zapotrzebowanie.

Równie ważne jest również to, by kupować sprzęt od zaufanych producentów oraz dostawców. Tylko wtedy zyskasz pewność, że zainwestowane w zakup sprzętu pieniądze, nie zostaną wyrzucone w błoto. 

Fot.: materiał prasowy Klienta.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*