Wspomnienia z wakacji można utrwalić nie tylko na zdjęciach, ale też poprzez aranżację wnętrz w stylu marynistycznym. Dotyczy to głównie salonu, ale też kuchni czy łazienki. Bardzo ważną rolę spełniają stylowe dodatki, które trzeba umieć odpowiednio dobrać.
Chodzi o taki styl aranżacji, który nawiązuje do wakacji, zamorskich wypraw i wszystkiego, co jest związane z morzem. Powinien być wyrazisty, co najłatwiej uzyskać dzięki atrakcyjnym dodatkom. Ich repertuar jest bardzo szeroki, bo zasada jest jedna: zawsze muszą się kojarzyć z żeglarskim klimatem.
Dominują trzy podstawowe barwy: biel, czerwień i granat. Najczęściej prym wiedzie pierwszy z nich, granatowy zaś występuje naprzemiennie z niebieskim, indygo, turkusem lub ultramaryną. Czerwień, czasami zaś kolor żółty, stosowane są na zasadzie kontrapunktu. Są jednak bardzo ważne – to od nich przede wszystkim zależy wyrazisty charakter stylizacji.
Styl marynistyczny kojarzy się z wyrazistą estetyką. Stąd bardzo często powtarzają się w nim motywy nawiązujące do morza i wakacji. Które są najbardziej stylowe?
Na pewno często spotyka się motywy kotwicy, muszli, żaglówki, ryby, ale też sznura jutowego. Co ciekawe: niektóre spośród nich pojawiają się nie tylko w domowych wnętrzach, ale bywają doskonałymi motywami ozdobnymi na przyjęciach weselnych i imprezach tematycznych.
Dekoracje marynistyczne przede wszystkim są wykonywane z drewna. Nie tylko kojarzy się z dawnym żeglarstwem, ale właściwie każdy jego odcień pasuje do kolorów białego i granatowego. Świetnie sprawdza się drewno stare lub celowo postarzane – w każdym razie surowe i pozbawione zbędnych w tym przypadku upiększeń. Dobrze prezentują się też wszelkiego rodzaju muszelki. W dziedzinie tkanin również najlepiej stawiać na produkty naturalne, takie jak len lub płótno. Jeśli są barwione, to także na kolor biały lub granatowy. Dobrze prezentują się też plecione kosze.
Do najczęściej wybieranych należą:
Nie można zapominać o obrazach przedstawiających morskie historie i panoramy. Morska bitwa, weneckie nabrzeże lub latarnia morska na klifowym brzegu, jak najbardziej będą pasowały do wnętrza marynistycznego. Zamiast nich można też posłużyć się zdjęciami lub plakatami o podobnej stylistyce. Niektóre grafiki mogą być żartobliwe i nawiązywać do popularnych motywów (np. “Keep Calm And Sail On!’’).