Dodatki do salonu w stylu marynistycznym – wakacyjny klimat przez cały rok!

Dodatki do salonu w stylu marynistycznym – wakacyjny klimat przez cały rok!
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Wspomnienia z wakacji można utrwalić nie tylko na zdjęciach, ale też poprzez aranżację wnętrz w stylu marynistycznym. Dotyczy to głównie salonu, ale też kuchni czy łazienki. Bardzo ważną rolę spełniają stylowe dodatki, które trzeba umieć odpowiednio dobrać.

Na czym polega styl marynistyczny?

Chodzi o taki styl aranżacji, który nawiązuje do wakacji, zamorskich wypraw i wszystkiego, co jest związane z morzem. Powinien być wyrazisty, co najłatwiej uzyskać dzięki atrakcyjnym dodatkom. Ich repertuar jest bardzo szeroki, bo zasada jest jedna: zawsze muszą się kojarzyć z żeglarskim klimatem. 

Kolory w stylu marynistycznym

Dominują trzy podstawowe barwy: biel, czerwień i granat. Najczęściej prym wiedzie pierwszy z nich, granatowy zaś występuje naprzemiennie z niebieskim, indygo, turkusem lub ultramaryną. Czerwień, czasami zaś kolor żółty, stosowane są na zasadzie kontrapunktu. Są jednak bardzo ważne – to od nich przede wszystkim zależy wyrazisty charakter stylizacji. 

Dodatki w stylu marynistycznym

Styl marynistyczny kojarzy się z wyrazistą estetyką. Stąd bardzo często powtarzają się w nim motywy nawiązujące do morza i wakacji. Które są najbardziej stylowe?

Ulubione motywy 

Na pewno często spotyka się motywy kotwicy, muszli, żaglówki, ryby, ale też sznura jutowego. Co ciekawe: niektóre spośród nich pojawiają się nie tylko w domowych wnętrzach, ale bywają doskonałymi motywami ozdobnymi na przyjęciach weselnych i imprezach tematycznych.

Najważniejsze materiały

Dekoracje marynistyczne przede wszystkim są wykonywane z drewna. Nie tylko kojarzy się z dawnym żeglarstwem, ale właściwie każdy jego odcień pasuje do kolorów białego i granatowego. Świetnie sprawdza się drewno stare lub celowo postarzane – w każdym razie surowe i pozbawione zbędnych w tym przypadku upiększeń. Dobrze prezentują się też wszelkiego rodzaju muszelki. W dziedzinie tkanin również najlepiej stawiać na produkty naturalne, takie jak len lub płótno. Jeśli są barwione, to także na kolor biały lub granatowy. Dobrze prezentują się też plecione kosze. 

Najważniejsze dekoracje marynistyczne

Do najczęściej wybieranych należą:

 • koła sterowe na ścianę – trudno o piękniejszą ekspozycję drewna w marynistycznym wnętrzu;
 • imitacje kotwic na ścianę – mogą być metalowe, ale spotyka się też malowane drewniane lub nawet materiałowe;
 • modele żaglowców – koniecznie z żaglami nawiązującymi do kolorystyki typowo marynistycznej: białymi, granatowymi lub w paski;
 • marynistyczne poduszki – z motywami kotwicy i w kolorach białym i granatowym;
 • stylizowane koła ratunkowe – zazwyczaj z napisami;
 • drewniane zegary z jutowym cyferblatem – sznur jutowy świetnie komponuje się ze stylistyką marynistyczną;
 • mapy świata – może być to gustowna reprodukcja w drewnie;
 • globusy – poza typowymi, znanymi ze szkoły, można postawić na modele stylizowane na wcześniejsze stulecia, np. z metalowymi ozdobami;
 • wiosła na ścianę – nawiązanie bardziej kojarzące się z jeziorami, niż z morzem, ale jak najbardziej marynistyczne;
 • modele latarni morskich – najlepiej bajkowe i pomalowane na żywe odcienie;
 • bulaje – małe okienka, które znajdują się w burcie; mogą świetnie zdobić ścianę lub być oprawą dla łazienkowego lustra;
 • hamaki – sprawią, że poczujesz się we własnym pokoju, prawie jak w kajucie marynarskiej;
 • sieci rybackie na ścianę – oczywiście nie muszą to być ogromne sieci, które zasłonią całą ścianę – wystarczy delikatne nawiązanie;
 • gabloty z węzłami żeglarskimi – z pewnością przykują uwagę, zwłaszcza panów;
 • lampki nocne z podstawą w postaci kotwicy – koniecznie w barwach białej i granatowej;
 • lampiony stylizowane na dawne latarenki rybackie – szczególnie pięknie prezentują się białe egzemplarze z przetarciami.

Obrazy marynistyczne

Nie można zapominać o obrazach przedstawiających morskie historie i panoramy. Morska bitwa, weneckie nabrzeże lub latarnia morska na klifowym brzegu, jak najbardziej będą pasowały do wnętrza marynistycznego. Zamiast nich można też posłużyć się zdjęciami lub plakatami o podobnej stylistyce. Niektóre grafiki mogą być żartobliwe i nawiązywać do popularnych motywów (np. “Keep Calm And Sail On!’’). 

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*